Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![olglo_elviela.jpg olglo_elviela.jpg](/images/1920x937/3/jpg/sites/default/files/gallery/2019/01/24/olglo_elviela_0.jpg)
O Γιώργος Τριανταφυλλάκος επανασχεδιάσε μερικά από τα πιο εμβληματικά ελληνικά λογότυπα
Όσα από αυτά είναι ακόμη σε χρήση μετρούν μισό αιώνα ζωής
![357830-741365.jpg 357830-741365.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/357830-741365.jpg)
Μία συλλογή γεμάτη νοσταλγία και αγάπη για το ελληνικό lettering δημιούργησε ο προγραμματιστής, σχεδιαστής τυπογραφικών στοιχείων και σχεδιαστής οπτικής επικοινωνίας, Γιώργος Τριανταφυλλάκος.
«Η συλλογή με τα ελληνικά τυπογραφικά εμπορικά σήματα και λογότυπα (ή, πιο σωστά, λογότυπους) των αρχών/μέσων του προηγούμενου αιώνα δημιουργήθηκε με σκοπό μια όσο το δυνατόν πιο λεπτομερή καταγραφή σχετικών γραφικών αντικειμένων από τα πρώιμα χρόνια ενός επαγγέλματος που αν και παγκόσμιο έδειξε από νωρίς δείγματα διαφοροποίησης και έναν ιδιαίτερο χαρακτήρα εξαιτίας των οικονομικών, κοινωνικών, πολιτισμικών, αισθητικών συνθηκών μέσα στις οποίες αναπτύχθηκε, αλλά και ως ένας φόρος τιμής και μια προσπάθεια εύρεσης/αναγνώρισης του ανώνυμου σχεδιαστή, ζωγράφου εικονογράφου, επιγραφοποιού, χαράκτη που δημιούργησε τα σήματα αυτά», αναφέρει ο ίδιος αναφορικά με την πρωτοβουλία του να επανασχεδιάσει από την αρχή τα εν λόγω λογότυπα - σήματα και να τα διαθέσει ελεύθερα (Creative Commons license) για όποιον θέλει να τα μελετήσει περαιτέρω.
Ο Γιώργος παρουσίασε τη συλλογή στα social media αξιοποιόντας την εξαιρετική δυναμική τους και την ικανότητά τους να συνδέουν ανθρώπους με κοινές ανησυχίες, όπως λέει, με σκοπό να συμπληρωθούν οι σχετικές πληροφορίες για τους σχεδιαστές και τις χρονολογίες σχεδιασμού που σε κάποια είναι ελλιπείς.
Ο Γιώργος Τριανταφυλλάκος είναι Διδάκτωρ του τμήματος Πληροφορικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Α.Π.Θ. Εργάζεται ως freelance Τον Σεπτέμβριο του 2015 ξεκίνησε την ψηφιακή τυποθήκη Atypical (atypical.gr). Έχει σχεδιάσει γραμματοσειρές για την Εταιρία Ελληνικών Τυπογραφικών Στοιχείων (greekfontsociety-gfs.gr). Το 2017 συμμετείχε στην ομάδα που διακρίθηκε στον διαγωνισμό για τον σχεδιασμό της νέας οπτικής ταυτότητας της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος (Γιώργος Δ. Ματθιόπουλος, Δημήτρης Παπάζογλου, Γιώργος Τριανταφυλλάκος και Axel Peemöller). Την ίδια χρονιά διετέλεσε μέλος της κριτικής επιτροπής των Ελληνικών Βραβείων Γραφιστικής και Εικονογράφησης (ΕΒΓΕ 2017).
Δειτε περισσοτερα
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Μαζί με τους Black Pumas, The Budos Band, Anduze και χιλιάδες φωνές στην Πλατεία Νερού
Ακόμα καλύτεροι, ακόμα τραγουδάμε
Μια ομάδα σχεδιαστών συγκέντρωσε στο βιβλίο «Travelogue» πρωτότυπες πατέντες από κάθε γωνιά της Ελλάδας