Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
![Αριστοτέλης Ωνάσης, Σταμάτης Κόκοτας, Σίρλεϊ Μπάσεϊ, Πιερ Καρντέν και Ζαν-Πολ Μπελμοντό στο Χίλτον Αθηνών Αριστοτέλης Ωνάσης, Σταμάτης Κόκοτας, Σίρλεϊ Μπάσεϊ, Πιερ Καρντέν και Ζαν-Πολ Μπελμοντό στο Χίλτον Αθηνών](/images/1920x937/3/jpg/sites/default/files/gallery/2022/01/28/diasimoi-hilton.jpg)
Οι διάσημοι θαμώνες του Χίλτον Αθηνών - Μια ιστορία σε εικόνες
Η αφρόκρεμα του εγχώριου και διεθνούς jet set που πέρασε το κατώφλι του ξενοδοχείου
![velentzas-marios.jpg velentzas-marios.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/velentzas-marios.jpg)
Το Χίλτον, το εμβληματικό ξενοδοχείο που άφησε ανεξίτηλη σφραγίδα στην τουριστική ανάπτυξη της Αθήνας, ανεβάζοντας κατακόρυφα τα πρότυπα ποιότητας και πολυτέλειας, πέρασε σε μια νέα εποχή. Από τα επίσημα εγκαίνια το 1963 έγινε το σύμβολο της οικονομικής, πολιτιστικής και κοινωνικής εξέλιξης της εποχής, αποτελώντας σήμα κατατεθέν της πρωτεύουσας για δεκαετίες. Όλα αυτά τα χρόνια την κεντρική είσοδο του εντυπωσιακού κτιρίου, με τις ανάγλυφες συνθέσεις του Γιάννη Μόραλη, πέρασε η αφρόκρεμα του εγχώριου και διεθνούς jet set. Ηγέτες κρατών, τραγουδιστές, ηθοποιοί, και διάσημοι εκπρόσωποι από τον χώρο της Μόδας, των Τεχνών και του Αθλητισμού έμειναν στο Hilton Αθηνών, συνδέοντας έτσι το όνομά τους με τη μακρόχρονη ιστορία του ξενοδοχείου. «Συμφωνώ με όσους πιστεύουν ότι το ξενοδοχείο Hilton Αθηνών είναι το ωραιότερο Hilton του κόσμου» είχε δηλώσει στα εγκαίνια ο ιδρυτής της γνωστής ξενοδοχειακής αλυσίδας, Κόνραντ Χίλτον. Από την πρώτη ημέρα λειτουργίας του το ξενοδοχείο Hilton έγινε πόλος έλξης για σπουδαίες προσωπικότητες της κοινωνικής, πολιτιστικής και πολιτικής ζωής. Ο κοσμοπολίτικος χαρακτήρας του, σε συνδυασμό με την πολυτέλεια που πρόσφερε, το μετέτρεψαν σε πρώτη επιλογή για Έλληνες και ξένους διασήμους.
Αριστοτέλης Ωνάσης, Φρανκ Σινάτρα, Άντονι Κουίν, Χιου Χέφνερ και Χουάν Κάρλος, ορισμένες μόνο από τις προσωπικότητες που πέρασαν το κατώφλι του Hilton Αθηνών. Το 1971 το Χίλτον υποδέχτηκε σπουδαίους ηθοποιούς για τα γυρίσματα της ταινίας «Le Casse» («Οι διαρρήκτες».) Η συγκεκριμένη ταινία έχει μια από τις πιο χαρακτηριστικές σκηνές καταδίωξης στην ιστορία του ευρωπαϊκού και αμερικανικού κινηματογράφου. Με φόντο την Αθήνα και τον Πειραιά ο Ομάρ Σαρίφ κυνηγά τον Ζαν Πολ Μπελμοντό, με σινεφίλ να θεωρούν την καταδίωξη στην Παραλιακή, τον Πειραιά, το Μικρολίμανο και την Καστέλλα εφάμιλλη με την αντίστοιχη στην ταινία «Bullitt» με τον «The King of Cool» Στιβ ΜακΚουίν. Στο πλούσιο αρχείο του Χίλτον Αθηνών η φωτογραφία με τον Ζαν Πολ Μπελμοντό στο μπαρ του ξενοδοχείου κατέχει περίοπτη θέση.
Δειτε περισσοτερα
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Μαζί με τους Black Pumas, The Budos Band, Anduze και χιλιάδες φωνές στην Πλατεία Νερού
Ακόμα καλύτεροι, ακόμα τραγουδάμε
Μια ομάδα σχεδιαστών συγκέντρωσε στο βιβλίο «Travelogue» πρωτότυπες πατέντες από κάθε γωνιά της Ελλάδας