- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![Ολυμπιακή Φλόγα: Εικόνες από την τελετή στο Καλλιμάρμαρο Ολυμπιακή Φλόγα: Εικόνες από την τελετή στο Καλλιμάρμαρο](/images/1920x937/jpg/files/2024-04-26/kallimarmaro__3_.jpg)
Η Αθήνα παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στο Παρίσι
Εικόνες από την εντυπωσιακή τελετή στο Καλλιμάρμαρο
Μετά από έντεκα ημέρες ενός συναρπαστικού ταξιδιού σε όλα τα μήκη και πλάτη της Ελλάδας, η Ολυμπιακή Φλόγα έφτασε το απόγευμα της Παρασκευής (26.04) στο Καλλιμάρμαρο, για να παραδοθεί στην αντιπροσωπεία της Οργανωτικής Επιτροπής «Παρίσι 2024». Στην Τελετή Παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας η Νάνα Μούσχουρη είχε κεντρικό ρόλο ενώ σε ρόλο παρουσιαστή ήταν ο Νίκος Αλιάγας.
![🔴 LIVE | #Paris2024 Flame Handover Ceremony 🔥 🔴 LIVE | #Paris2024 Flame Handover Ceremony 🔥](/images/1440x810/3/jpg/files/YouTube/bN0aJUSosyM.jpg)
Το Ολυμπιακό Φως έφτασε στο Παναθηναϊκό Στάδιο από την πρωταθλήτρια του βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη με τελευταίο Λαμπαδηδρόμο τoν αρχηγό της Εθνικής ομάδας πόλο Γιάννη Φουντούλη και τους συμπαίκτες του, που κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.
Οι Εθνικοί Ύμνοι της Ελλάδας και της Γαλλίας ερμηνεύθηκαν από τη Νάνα Μούσχουρη, συνοδεία της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας και Χορωδίας της ΕΡΤ
H Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ ερμήνευσε kai το έργο του Δημήτρη Παπαδημητρίου «Ολυμπιόνικος του Πινδάρου». Τον ύμνο απέδωσε ο τενόρος Μπάμπης Βελισσάριος. Τον Ολυμπιακό Ύμνο ερμήνευσε το φωνητικό σύνολο «CHORES» συνοδεία της Εθνικής Συμφωνικής Ορχήστρας της ΕΡΤ. Την Καλλιτεχνική Διεύθυνση Χορωδίας, έχει αναλάβει η Μαρίνα Σάττι, ενώ τη Μουσική Διεύθυνση, ο Μιχάλης Οικονόμου.
Στο τέλος, ο πρόεδρος της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, Σπύρος Καπράλος, παρέδωσε το ολυμπιακό φως στον πρόεδρο της Οργανωτικής Επιτροπής «PARIS 2024», Tony Estanguet, για να συνεχίσει το ταξίδι του για την πρωτεύουσα της Γαλλίας.
Δείτε εικόνες από την Τελετή Παράδοσης της Ολυμπιακής Φλόγας στο Καλλιμάρμαρο:
Δειτε περισσοτερα
Μία ακόμα βραδιά του Release Athens 2024 με πολύ έντονες συγκινήσεις, με τους pop rock θρύλους από το Μπέρμιγχαμ
Ανταπόκριση από το rock γηπεδικό ραντεβού που δικαίωσε την αναμονή πολλών ετών
Ανταπόκριση από το κορυφαίο show που θα θυμόμαστε στην Πλατεία Νερού
Μαζί με τους Black Pumas, The Budos Band, Anduze και χιλιάδες φωνές στην Πλατεία Νερού
Ακόμα καλύτεροι, ακόμα τραγουδάμε
Μια ομάδα σχεδιαστών συγκέντρωσε στο βιβλίο «Travelogue» πρωτότυπες πατέντες από κάθε γωνιά της Ελλάδας