- CITY GUIDE
- PODCAST
-
33°
10 φιλικές παραινέσεις από τον Θοδωρή Πανάγο για το Μένουμε Σπίτι
«Φροντίζουμε όσο γίνεται να καταλάβουμε ότι η μάχη είναι και συλλογική και ατομική ταυτόχρονα. Μένουμε σπίτι. Νικάμε.»
![32014-72458.jpg 32014-72458.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/32014-72458_0.jpg)
![Θοδωρής Πανάγος Θοδωρής Πανάγος](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/03/20/panagos3.jpg)
#menoumespiti με την Athens Voice: Ο Θοδωρής Πανάγος μάς γράφει για το Μείνε Σπίτι πόσο σημαντικό είναι να μένουμε σπίτι.
![Θοδωρής Πανάγος Θοδωρής Πανάγος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/panagos2.jpg)
Μένουμε Σπίτι.
→ Και μένουμε σπίτι απαρέγκλιτα, αδήριτα, διότι είναι ότι πιο ωφέλιμο αυτή τη στιγμή για την υγεία μας, και την υγεία των άλλων. Και επειδή είναι ό,τι πιο πολύτιμο για τη χώρα. Και μένουμε σπίτι ξέροντας ότι μπορεί να χρειαστεί να μείνουμε σπίτι για πολύ παραπάνω από όσο θα αντέχαμε να περιοριζόμαστε στο «βάναυσο» αυτό περιβάλλον.
→ Κατανοούμε ξεκάθαρα ότι καλούμαστε σε κάτι εντελώς σοβαρό, παγκόσμια, σε μια κατάσταση με βάναυσα διακυβεύματα, να κάνουμε μόνο αυτό, να απομονωθούμε από την ανθρώπινη παρουσία και επαφή όσο περισσότερο γίνεται.
→ Στοχαζόμαστε, και διερευνούμε τι θα μπορούσε να μας κάνει τέτοιους που να αντέξουμε ψυχικά και σωματικά τον περιορισμό. Μετακινούμαστε σε καταστάσεις που θα μας βοηθήσουν σε έναν μαραθώνιο δρόμο που περιλαμβάνει μόνο χιλιόμετρα απομόνωσης, και έλλειψης ανθρώπινης παρουσίας. Στοχαζόμαστε και διερευνούμε τι ακριβώς ενισχύει εμάς προσωπικά σε αυτόν τον δρόμο, και το θρέφουμε. Τι ακριβώς είναι εμπόδιο στην ψυχική μας αντοχή, και το απομακρύνουμε.
→ Αποφασίζουμε ότι είναι ακριβώς η ώρα να είμαστε αισιόδοξοι για τις δυνητικές εκβάσεις. Επειδή μας βοηθά το να είμαστε αισιόδοξοι, και επειδή χωρίς έστω και αποφασισμένες βοήθειες είναι αρκετά πιθανό να φθαρούμε πολύ παραπάνω από όσο θα αντέχαμε. Ακούμε τις μουσικές που μας βοηθούν, ακούμε μουσικές σίγουρα.
→ Κάνουμε ό,τι μας ευχαριστεί, εντός ορίων, και όταν σταματά να μας ευχαριστεί σταματάμε να το κάνουμε. Εξετάζουμε τι μπορεί να είναι πηγή άντλησης χαράς. Αντλούμε ευχαρίστηση από το ελάσσον, και αυτό είναι μείζον, από μόνο του.
→ Μπαίνουμε σε καταστάσεις όπου κοιμόμαστε όσο περισσότερο γίνεται, τρεφόμαστε όσο νομίζουμε ότι μας εξυπηρετεί, και όταν νιώθουμε ότι δεν μας εξυπηρετεί, αλλάζουμε διατροφή. Ο πλήρης άξονας και ο οδικός χάρτης του αγώνα μας, είναι να γίνουμε τέτοιοι που θα τον αντέξουμε, ψυχικά, σωματικά, πνευματικά.
→ Κοιτάμε τα πράγματα μέρα με την μέρα. Είναι ακριβώς η κατάσταση να ζούμε εντελώς για τη στιγμή, και τη μέρα. Δεν προτρέχουμε, δεν προεξοφλούμε βάναυσες μελλοντικές μέρες, δεν βυθιζόμαστε σε μέλλοντα. Δεν βυθιζόμαστε σε παρελθόντα. Είναι η τέλεια κατάσταση να χαιρόμαστε όσο γίνεται πράγματα που δεν είναι καθόλου αυτονόητα, τελικά.
→ Δίνουμε όση περισσότερη σημασία μπορούμε στα καλά νέα του πολέμου. Στεκόμαστε δυνατοί στα άσχημα νέα. Είμαστε τέτοιοι που δεν αφήνουμε τη θλίψη από μια άσχημη έκβαση να μας απομακρύνει από τον δικό μας προσωπικό στόχο.
→ Προσέχουμε ψυχικά και φροντίζουμε τους άλλους ανθρώπους, στο σπίτι, η μακριά. Φροντίζουμε όσο γίνεται να καταλάβουμε ότι η μάχη είναι και συλλογική και ατομική ταυτόχρονα, είμαστε αλληλέγγυοι ψυχικά με όλους, με μια ελπίδα που ίσως αποδειχθεί λανθασμένη, αλλά ίσως μας επιστρέψει αλληλεγγύη.
→ Κρατάμε μέσα μας μια πίστη για την εντελώς πιθανή νίκη επί της ασθένειας. Την επικοινωνούμε. Μένουμε σπίτι. Νικάμε.
![Θοδωρής Πανάγος Θοδωρής Πανάγος](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/panagos1_0.jpg)
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημιουργού της διάσημης σειράς
Δείτε το viral βίντεο με τη γιαγιά Αγγέλα στο Παρίσι
Όταν πρωταγωνίστριες και πρωταγωνιστές πήγαιναν στη θάλασσα
Δείτε το βίντεο - Υποδέχθηκαν τον τραγουδιστή με πυροτεχνήματα και καπνογόνα
Χιλιάδες αεροπλάνα στον αέρα και ξαφνικά ο ουρανός άδειασε
Η Sanrio έδωσε στην δημοσιότητα στοιχεία για τον αγαπημένο χαρακτήρα
Εκτός από τους ανθρώπους και τα ζώα υποφέρουν από τον καύσωνα
Η «Στάκα με τα αυγά!» γίνεται το πιο ελκυστικό και νόστιμο πιάτο - Δείτε το βίντεο
Σχολιάζει την ηλικία της και ο οφθαλμίατρος τη... μαλώνει
Ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές του viral tiktok rizz party βίντεο
Λόγια που ακούστηκαν δημοσίως στην Αθήνα
Δείτε το βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Η Νεφέλη Μεγκ σχολιάζει την επικαιρότητα σε πρώτο και τελευταίο βαθμό
Η διάσημη πρωταγωνίστρια αναρρώνει ντυμένη στα πράσινα - Το μήνυμα προς τους θαυμαστές της
Επικρίσεις εναντίον του στα social media
Το viral βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Ο δισεκατομμυριούχος επικρότησε τον youtuber και ευρωβουλευτή
Το βίντεο έχει πάνω από μισό εκατομμύριο προβολές σε λιγότερο από 24 ώρες
Δεν έκρυψε τη δυσφορία της για την καθυστερημένη άφιξη του Αμερικανού προέδρου
Κρατούν από το χέρι το «παρελθόν»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.