- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
The Carrot Tards: Το δίδυμο που θα σου φτιάξει τη μέρα
Ο Αλέξανδρος και η Σιλένα κατακτούν το ελληνικό YouTube
![36975838_2294409237265938_5992879966755225600_n.jpg 36975838_2294409237265938_5992879966755225600_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/36975838_2294409237265938_5992879966755225600_n.jpg)
![thumbnail_dsc_0138.jpg thumbnail_dsc_0138.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/16/thumbnail_dsc_0138.jpg)
Ο Αλέξανδρος και η Σιλένα έχουν ένα από τα ανερχόμενα κανάλια στο YouTube. Από ψυχαγωγία μέχρι σοβαρά θέματα, μπορείς να κάνεις ατελείωτο binge watching. Γιατί εκεί που κλείνει ένα βίντεο θες να ανοίξεις το επόμενο. Μιλώντας μαζί τους για το κανάλι τους συνειδητοποίησα ότι δεν έχουν καμία απολύτως διαφορά με αυτό που δείχνουν στα βίντεό τους. Είναι όσο ακομπλεξάριστοι, αυθεντικοί και αστείοι φαίνονται!
![thumbnail_dsc_0192.jpg thumbnail_dsc_0192.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_dsc_0192.jpg)
Πώς αποφασίσατε να κάνετε κανάλι στο YouTube;
Σ: Ο Αλέξανδρος είχε την ιδέα να ξεκινήσουμε όταν σπούδαζε στην Κομοτηνή και είχε πολύυυυυυ ελεύθερο χρόνο.
A: Ήθελα αυτή τη διαδραστικότητα, που βλέπεις κάποιον άγνωστο να σου μιλάει και μπορείς να τον παρακολουθήσεις και να σχολιάσεις. Περνούσαμε κάτι φάσεις που πιάναμε πολύωρες συζητήσεις και γελούσαμε μόνοι μας και λέγαμε γιατί να μην υπάρχει μία κάμερα να τα καταγράφει αυτά να τα έχουμε να τα βλέπουμε και να γελάμε.
Τι συμβουλή θα δίνατε σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί τώρα με το YouTube;
Α: Κάποιος που θέλει να ξεκινήσει τώρα το YouTube πρέπει να σκεφτεί την πιθανότητα ότι εισέρχεται σε μία κορεσμένη κοινότητα. Το καλό όμως είναι ότι υπάρχει χώρος για όλους, δεν είναι σαν την τηλεόραση που πρέπει να έχεις κάποιον γνωστό για να βγεις στο γυαλί. Όσο καλός όμως είναι αυτός ο ευρύς χώρος άλλο τόσο κακός είναι επίσης, γιατί ο συνωστισμός που υπάρχει μέσα στην ελληνική YouTube κοινότητα, δημιουργεί έντονο ανταγωνισμό. Βέβαια, αν γουστάρεις αυτό που κάνεις θα επιβιώσεις μια χαρά, αρκεί να είσαι συνειδητοποιημένος. ‘Οποιος θέλει να ξεκινήσει τώρα, πρέπει να ξέρει τι θέλει να κάνει σε αυτόν τον χώρο και να είναι προετοιμασμένος για να δουλέψει. Αν θες να κάνεις κάτι σοβαρό πρέπει να δουλέψεις πολύ.
Σ: Νομίζουμε ότι για να ξεκινήσεις πρέπει να έχεις τα πάντα από κάμερες, φώτα κλπ. Δεν είναι έτσι. Ένα καλό smartphone μπορεί να τραβήξει μία πολύ καλή εικόνα. Δε χρειάζεται να ξεκινήσεις με πολύ μεγάλο budget γιατί εν τέλει μπορεί να μη σου αρέσει κιόλας. Το πιο σημαντικό όμως είναι τα μικρότερα παιδιά που θέλουν να ξεκινήσουν το YouTube να το σκεφτούν διπλά γιατί αν πεις κάτι στο Διαδίκτυο δεν μπορείς να το πάρεις πίσω. Όταν είσαι 15 δεν έχεις υπόψιν τους κινδύνους του δημόσιου λόγου. Μπορεί να το δει οποιοσδήποτε και να σε κρίνει γι αυτό που θα πεις. Είσαι όμως έτοιμος να κριθείς; Εγώ πάντως χαίρομαι που το κάνω αυτό τώρα και δεν το έκανα στα 18 μου. Επίσης, όταν ξεκινάς, σε καμία περίπτωση δεν ξεκινάς με τον σκοπό να βγάλεις λεφτά. Το ζήτημα είναι να το ξεκινήσεις επειδή σου αρέσει γιατί αν αυτοσκοπός σου είναι να βγάλεις χρήματα, δε θα πετύχεις γιατί δε θα δώσεις 100% του εαυτού σου.
![thumbnail_dsc_0045-.jpg thumbnail_dsc_0045-.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/thumbnail_dsc_0045-.jpg)
Μπορεί να είναι μία κανονική δουλειά το YouTube;
Α: Το οικονομικό ζήτημα είναι περίεργο. Στην Ελλάδα πλέον έχουν αρχίσει να γίνονται και σοβαρές χορηγίες και να δίνεται μεγάλο budget για να γυριστεί ένα βίντεο. Πολύ λίγοι μπορούν να βγάλουν χρήματα που θα τους φτάνουν για να ζήσουν, από όλο αυτό που λέγεται YouTube. Υπάρχει φορολογία, οι αμοιβές της Ελλάδας δεν έχουν καμία σχέση με αυτές του εξωτερικού ακόμα και με βάση τις προβολές και λοιπά παίρνεις ψίχουλα. Τα χρήματα προέρχονται κυρίως από τις χορηγίες αν θες να ζήσεις.
Πείτε μου για τις δυσκολίες της ζωής του YouTuber…
Α: Ένα από τα χειρότερα σκηνικά που μας έχουν συμβεί, είναι όταν έπρεπε να γυρίσουμε ένα βίντεο στο μπαλκόνι μίας φίλης μέσα σε φουσκωτή πισίνα. Αν και καλοκαίρι το νερό είχε παγώσει εντελώς, αλλά τα καταφέραμε και το γυρίσαμε. Το είχαμε στο μυαλό μας πάρα πολύ grande όλο το σκηνικό, μέχρι που επιστρέψαμε στο σπίτι και συνειδητοποιήσαμε ότι το μικρόφωνο δε γράφει και από το μισό βίντεο και ύστερα φαινόμαστε μαύρες φιγούρες γιατί έχει πέσει ο ήλιος. Με τα πολλά ξαναπάμε να το γυρίσουμε, πράγμα που είναι πολύ δύσκολο γιατί πάντα στα βίντεο αυτοσχεδιάζουμε και θα έπρεπε να ξαναπούμε τα ίδια πράγματα. Φτάσαμε στο σημείο να το γυρίσουμε τρεις φορές και είχε καταντήσει πραγματικό μαρτύριο!
Έχετε fanbase;
Σ: Κατά βάση το fanbase είναι ο πατέρας μου. Είναι πάρα πολύ ενθουσιασμένος με όλο αυτό που κάνουμε. Αφού να φανταστείς έρχεται σε άκυρες στιγμές μέσα στη μέρα και μας ενημερώνει για το πόσους subscribers έχουμε. Όταν είναι να στρογγυλέψει ο αριθμός, πχ να πάει 30,000, κάθεται και περιμένει να το προλάβει για να κάνει screenshot και να μας το στείλει. Νομίζω οι μεγαλύτεροι fans είναι οι γονείς μας.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημιουργού της διάσημης σειράς
Δείτε το viral βίντεο με τη γιαγιά Αγγέλα στο Παρίσι
Όταν πρωταγωνίστριες και πρωταγωνιστές πήγαιναν στη θάλασσα
Δείτε το βίντεο - Υποδέχθηκαν τον τραγουδιστή με πυροτεχνήματα και καπνογόνα
Χιλιάδες αεροπλάνα στον αέρα και ξαφνικά ο ουρανός άδειασε
Η Sanrio έδωσε στην δημοσιότητα στοιχεία για τον αγαπημένο χαρακτήρα
Εκτός από τους ανθρώπους και τα ζώα υποφέρουν από τον καύσωνα
Η «Στάκα με τα αυγά!» γίνεται το πιο ελκυστικό και νόστιμο πιάτο - Δείτε το βίντεο
Σχολιάζει την ηλικία της και ο οφθαλμίατρος τη... μαλώνει
Ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές του viral tiktok rizz party βίντεο
Λόγια που ακούστηκαν δημοσίως στην Αθήνα
Δείτε το βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Η Νεφέλη Μεγκ σχολιάζει την επικαιρότητα σε πρώτο και τελευταίο βαθμό
Η διάσημη πρωταγωνίστρια αναρρώνει ντυμένη στα πράσινα - Το μήνυμα προς τους θαυμαστές της
Επικρίσεις εναντίον του στα social media
Το viral βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Ο δισεκατομμυριούχος επικρότησε τον youtuber και ευρωβουλευτή
Το βίντεο έχει πάνω από μισό εκατομμύριο προβολές σε λιγότερο από 24 ώρες
Δεν έκρυψε τη δυσφορία της για την καθυστερημένη άφιξη του Αμερικανού προέδρου
Κρατούν από το χέρι το «παρελθόν»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.