Αυτό είναι το νέο στέκι στο κέντρο της Αθήνας
Premium καφέδες και νόστιμα φαγητά στο πιο κομψό σημείο της Αθήνας.
![120741-270353.jpg 120741-270353.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/120741-270353.jpg)
![atk_7792.jpg atk_7792.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/02/atk_7792.jpg)
Φωτογραφίες: Θανάσης Καρατζάς
Μοντάζ: Γιώργος Καράβας
Δουλεύεις downtown; Εγώ είμαι εδώ για να γεμίσω τα βαρετά διαλείμματα στις σκάλες ή το μπαλκόνι του γραφείου με γεύσεις και αρώματα. Δεν αστειεύομαι! Σε έχω δει και έχω βρεθεί κι εγώ στη θέση σου. Όποτε βρίσκομαι στα γραφεία της ATHENS VOICE στο κέντρο, τα πρωινά αισθάνομαι μια λιγούρα. Εντάξει, όλη μέρα το φαγητό γυρίζει στο μυαλό μου, αλλά εκείνες τις άτιμες ώρες θέλω κάτι νόστιμο και ποιοτικό επειγόντως. Όχι, βρε αδερφέ, δεν θέλω το ίδιο τυποποιημένο σάντουιτς που τρώω κάθε μέρα. Θέλω κάτι ελαφρύ, νόστιμο, με καλά υλικά και πλούσια γεύση. Ψιλά γράμματα, έτσι; Ειδικά όταν μιλάμε για κέντρο. Κάτι έπρεπε να γίνει, και έτσι ξαφνικά έγινε! «Τζενάκι, θα έρθεις; Πάμε για brunch στο Premium Roastery by Coffee Lab στη Βαλαωρίτου!» μου είπε η Μαρίνα από το γραφείο, και κάπως έτσι ανακάλυψα το σποτ της πόλης που έκανε τα διαλείμματά μου γευστικά και πολύχρωμα. Πού κολλάει, βρε Τζενάκι, το «πολύχρωμα»; Μην βιάζεσαι. Θα μάθεις σε πολύ λίγο.
![atk_7781.jpg atk_7781.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7781.jpg)
Άκου, λοιπόν, πώς έχουν τα πράγματα. Το Premium Roastery by Coffee Lab είναι το μοναδικό Premium Roastery στην Ελλάδα και άνοιξε πριν λίγο καιρό τις πόρτες του στη Βαλαωρίτου στο Κολωνάκι. Διαθέτει ένα μοναδικό experience bar, που σε προκαλεί να ανακαλύψεις το φανταστικό ταξίδι των κόκκων του καφέ κατά την παρασκευή του φλιτζανιού σου από έμπειρους baristas.
![atk_7761.jpg atk_7761.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7761.jpg)
Σε αυτό το σημείο προλαβαίνω τους φόβους σου για το ακριβό κασέ της περιοχής και σε πληροφορώ ότι θα εκπλαγείς από το πόσο προσιτές και προσγειωμένες είναι οι τιμές του. Το λέω γιατί το στενάκι αυτό της πόλης δεν φημίζεται για τα οικονομικά του στέκια. Όσο για την αισθητική του χώρου, θα έλεγα ότι είναι σαν να σχεδιάστηκε για να εξυπηρετεί με τον καλύτερο τρόπο τα μικρά κενά χρόνου μέσα στη μέρα σου. Ένα τεράστιο τραπέζι στον επάνω όροφο του καταστήματος θα σε βολέψει, αν θες να δουλέψεις χωρίς περισπασμούς, αλλά, μη σκας, υπάρχουν πάντα και τα έξω τραπεζάκια επί του πεζοδρόμου για σένα, που θες να χαζέψεις την περαντζάδα.
![atk_7751.jpg atk_7751.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7751.jpg)
Πάμε τώρα στο αγαπημένο μου κομμάτι; Καλά κατάλαβες! Το φαγητό. Μόνο που το είπα, γουργούρισε το στομάχι μου. Με τι προτιμάς να αρχίσω; Αλμυρό ή γλυκό; Αλμυρό, έτσι; Το ήξερα! Λοιπόν, ξεκίνησα με κάτι ελαφρύ για να αφήσω χώρο για τα υπόλοιπα πιάτα: Σαλάτα με κινόα, σολομό, αβοκάντο, αγγούρι, καρότο και sauce εσπεριδοειδών για εμάς, που προσέχουμε τη διατροφή μας. Δεν θέλω σχόλια και συκοφαντίες, έτσι; Συνεχίζω ακάθεκτη με μια αραβική πίτα Curry Mayo με φιλέτο κοτόπουλο, gouda, ρόκα και φανταστική σος, ό,τι πρέπει για εσένα που δεν έχεις πολύ χρόνο. Η ζημιά ήρθε αργότερα, όταν δοκίμασα το Cheese Burger με μοσχαρίσιο κιμά Black Angus, cheddar, λόλα και ντομάτα. Τι να σου πω; Χαλάλι λίγες έξτρα θερμίδες, γιατί η γεύση ήταν το κάτι άλλο. Τέλος, ολοκλήρωσα τις αλμυρές απολαύσεις μου με ένα πιάτο από τον κατάλογο του brunch με τηγανιτά αυγά και λουκάνικα. Παραδοσιακό, κλασικό και αξεπέραστο.
![atk_7806.jpg atk_7806.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7806.jpg)
![atk_7813.jpg atk_7813.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7813.jpg)
![atk_7808.jpg atk_7808.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7808.jpg)
![atk_7812.jpg atk_7812.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7812.jpg)
Να περάσουμε στα γλυκά; Ε, φυσικά και ναι! Είναι η στιγμή που περίμενα. Εάν λοιπόν βρεθείς στο Κολωνάκι και περάσεις από το Premium Roastery by Coffee Lab, μην παραλείψεις να δοκιμάσεις το Rainbow Cake, το οποίο, κάτι τα απίθανα χρώματα, κάτι η τρομερή και πλούσια γεύση του, θα το λατρέψεις. Σ' το εγγυώμαι εγώ, που έφαγα δύο τεράστια κομμάτια. Και για κάτι λίγο πιο ελαφρύ για λιγότερες τύψεις, δοκίμασα και σου συνιστώ τα pancakes με σιρόπι σφενδάμου και κανέλα Κεϋλάνης, παρακαλώ. Ξέρεις, ε; Η κανέλα είναι ο καλύτερος λιποδιαλύτης, οπότε κλείνοντας με τα pancakes έκανα και κάποιου είδους αποτοξίνωση. Είμαι φοβερή.
![atk_7826.jpg atk_7826.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7826.jpg)
![atk_7815.jpg atk_7815.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7815.jpg)
Τώρα, θα ήθελα να μιλήσουμε για ένα μικρό παλιμπαιδισμό, που έπαθα με τα ροφήματα του Premium Roastery by Coffe Lab! Με συγχωρείς, αλλά δεν γίνεται να μη σου μιλήσω για τα πιο παιχνιδιάρικα ροφήματα της Αθήνας. Τι θα έλεγες, λοιπόν, για σοκολάτα γάλακτος εξαιρετικής ποιότητας, που έχει λιώσει σε μπεν-μαρί, για να απελευθερώσει όλα τα αρώματά της στον ουρανίσκο μας. Το πιο φανταστικό είναι ότι συνοδεύεται με marshmallows ή μαλλί της γριάς πάνω σε απίθανα ξύλινα δισκάκια. Ουπς, παραχαλάρωσα νομίζω κι έχω και δουλίτσα. Ένα καφεδάκι θα με ξυπνήσει! Και τι καφεδάκι; Premium. Διότι δεν μπορεί να έχεις το όνομα και να μην έχεις τη χάρη. Στο Premium Roastery by Coffe Lab, λοιπόν, μπορείς να διαλέξεις την ποικιλία του καφέ που προτιμάς, ανάμεσα σε χώρες προέλευσης όπως η Κένυα, η Γουατεμάλα, η Βραζιλία και η Αιθιοπία. Τι γαστρονομικό ταξίδι κι αυτό;
![atk_7864.jpg atk_7864.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7864.jpg)
![atk_7860.jpg atk_7860.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7860.jpg)
![atk_7763.jpg atk_7763.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7763.jpg)
Όχι πες! Στα καλύτερα δεν σε στέλνω; Είναι ένα value for money μαγαζί, που πιστεύω θα το αγκαλιάσεις, όπως κι εγώ. Ξέρεις γιατί; Γιατί εσύ είσαι η προτεραιότητά του και, αν του δώσεις την ευκαιρία, θα σου αποδείξει πόσο σημασία δίνουν στην ποιότητα των προϊόντων τους, αλλά και στην εξειδίκευση των ανθρώπων που εργάζονται εκεί. Αν πάλι θες να πίνεις τον ίδιο εκλεκτό καφέ και στο σπίτι σου, μπορείς να αγοράσεις κάμποσο από το καφεκοπτείο του Premium Roastery by Coffee Lab, όπως και όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ για να τον φτιάξεις τέλειο.
![atk_7842.jpg atk_7842.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_7842.jpg)
Εγώ έκανα το καθήκον μου και σε ενημέρωσα για όλα. Μπορείς να το κάνεις στέκι σου και να πετύχουμε ο ένας τον άλλον εκεί κάποιο πρωινό.
Έως τότε σε φιλώ!
Ευχαριστούμε θερμά το Premium Roastery by Coffee Lab
Βαλαωρίτου 10, Κολωνάκι
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημιουργού της διάσημης σειράς
Δείτε το viral βίντεο με τη γιαγιά Αγγέλα στο Παρίσι
Όταν πρωταγωνίστριες και πρωταγωνιστές πήγαιναν στη θάλασσα
Δείτε το βίντεο - Υποδέχθηκαν τον τραγουδιστή με πυροτεχνήματα και καπνογόνα
Χιλιάδες αεροπλάνα στον αέρα και ξαφνικά ο ουρανός άδειασε
Η Sanrio έδωσε στην δημοσιότητα στοιχεία για τον αγαπημένο χαρακτήρα
Εκτός από τους ανθρώπους και τα ζώα υποφέρουν από τον καύσωνα
Η «Στάκα με τα αυγά!» γίνεται το πιο ελκυστικό και νόστιμο πιάτο - Δείτε το βίντεο
Σχολιάζει την ηλικία της και ο οφθαλμίατρος τη... μαλώνει
Ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές του viral tiktok rizz party βίντεο
Λόγια που ακούστηκαν δημοσίως στην Αθήνα
Δείτε το βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Η Νεφέλη Μεγκ σχολιάζει την επικαιρότητα σε πρώτο και τελευταίο βαθμό
Η διάσημη πρωταγωνίστρια αναρρώνει ντυμένη στα πράσινα - Το μήνυμα προς τους θαυμαστές της
Επικρίσεις εναντίον του στα social media
Το viral βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Ο δισεκατομμυριούχος επικρότησε τον youtuber και ευρωβουλευτή
Το βίντεο έχει πάνω από μισό εκατομμύριο προβολές σε λιγότερο από 24 ώρες
Δεν έκρυψε τη δυσφορία της για την καθυστερημένη άφιξη του Αμερικανού προέδρου
Κρατούν από το χέρι το «παρελθόν»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.