- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Οι 10 στόχοι μου για το 2018
Ή, αγγλιστί, ετοιμαστείτε για τα «New year’s resolutions» της Τζένης, γιατί φέτος είμαι αποφασισμένη να πετύχω όσα δεν πέτυχα το 2017
![120741-270353.jpg 120741-270353.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/120741-270353.jpg)
![2.jpg 2.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/01/12/2_1.jpg)
Ξεκινάει ο καινούριος χρόνος κι εγώ θα κάνω ακόμα μια προσπάθεια να οργανώσω τη σκέψη μου και να θέσω στόχους ή μάλλον να ξαναγράψω αυτά που σκόπευα να κάνω πέρυσι, αλλά τελικά τα μεταθέτω στο νέο έτος. Στην πραγματικότητα αυτοί οι στόχοι μεταφέρονται εδώ και κάποια χρόνια από έτος σε έτος, αλλά, τουλάχιστον, έχω όνειρα, δεν είμαι καμιά μίζερη. Θα ξεκινήσω δυναμικά με το νούμερο δύο γιατί το νούμερο ένα το ανέφερα ήδη:
1. Να πετύχω κάποιο από τα παρακάτω και να μη ρεζιλευτώ και το επόμενο έτος.
2. Απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα
![1b.jpg 1b.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/1b.jpg)
Δυστυχώς, δεν ζω στην εποχή της Ρίτα Χείγουορθ ή της Μέρλιν και το τσιγάρο δεν είναι πια της μόδας ή σύμβολο θηλυκότητας. Θεωρητικά είμαι, ήδη, ξεπερασμένη. Συνεπώς, ο πρώτος στόχος είναι να κοπεί διά ροπάλου το κάπνισμα... ή έστω να μειωθεί σημαντικά... και δυο τσιγάρα λιγότερο στην τελική είναι επιτυχία.
3. Νιρβάνα
Εντάξει, ο τίτλος είναι υπερβολικός, αλλά αυτό που θέλει να πει είναι ότι θα ελαττώσω το άγχος που από παιδί είχα χωρίς λόγο και αιτία και θα βλέπω με θάρρος το ποτήρι μισογεμάτο (να ηρεμήσει και το αμόρε, που τον έχω ταράξει).
![atk.jpg atk.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk.jpg)
Όπως έχετε πιθανώς αντιληφθεί, προχωρώ με σταθερά αλλά μεθοδευμένα βήματα. Αφού λοιπόν κόψω το κάπνισμα, θα επενδύσω στον αθλητισμό. Θα αγοράσω, δηλαδή, παπούτσια, κολάν και φόρμες. Φυσικά, κάνω πλάκα. Σκοπεύω σίγουρα να αθλούμαι περισσότερο το νέο έτος, να ανεβάζω κι εγώ, σαν όλα τα κορίτσια, ένα story στο γυμναστήριο.
5. Περισσότερη βοήθεια σε όσους την έχουν ανάγκη.
Πολλές φορές απλά προσπερνάμε τα λόγια κάποιου φίλου ή γνωστού που βρίσκεται σε ανάγκη. Δεν δίνουμε βάση σε τίποτα και συνεχίζουμε αδιάφοροι τη ρουτίνα μας, σαν να μην τον ακούσαμε ποτέ. Αυτό πρέπει να αλλάξει.
6. Pet-therapy
![atk_5084.jpg atk_5084.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_5084.jpg)
Η Μπιζού είναι ένας στόχος από μόνη της. Κυρίως, επειδή λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και συχνά όταν επιστρέφω μου κάνει μούτρα. Από εδώ και στο εξής, υπόσχομαι ότι θα αφιερώνω όλο το Σαββατοκύριακο στη «σκυλοθεραπεία» με την Μπιζού και αν καταφέρνω θα την παίρνω μαζί στις δουλειές και τις καθημερινές. Ε, ρε γλέντια!
7. Ο κουβαλητής
Όσοι με ξέρουν είναι σίγουρο ότι έχουν πρόχειρα στο μυαλό τους αρκετές εικόνες μου με σακούλες στα χέρια, μια τεράστια τσάντα στην πλάτη και άλλα άχρηστα ή χρήσιμα πράγματα που μεταφέρω άσκοπα από το σπίτι στη δουλειά και τούμπαλιν. Προφανώς, δεν σκοπεύω να προσλάβω κάποιον βαστάζο να με βοηθάει, απλώς, οφείλω στον εαυτό –και τη μέση μου– να κάνω μια καλύτερη διαχείριση ώστε να κουβαλάω τα απολύτως απαραίτητα.
8. «Siempre Sonriente» σημαίνει πάντα χαμογελαστή
![atk_4943.jpg atk_4943.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_4943_0.jpg)
Παρά το γεγονός ότι έχω την παραπάνω φράση τατουάζ, υπάρχουν στιγμές που πιάνω τον εαυτό μου κακόκεφο χωρίς λόγο. Σκοπεύω, λοιπόν, να βάλουμε όλοι τα δυνατά μας για ακόμη περισσότερα και τεράστια χαμόγελα. Στην, τελική, τζάμπα είναι. Τι έχουμε να χάσουμε;
9. Το ΜΑΝΕΚΕΝ ΤΖΕΝΗ σε νέες περιπέτειες
![atk_4801.jpg atk_4801.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_4801.jpg)
Συντονιστείτε γιατί με το νέο έτος σκοπεύω να εισβάλω στα άδυτα του Youtube με περιεχόμενο που θα συγκλονίσει. Θα σας περιμένω όλους εκεί και θα βάζω απουσίες. To be continued…
Το νούμερο δέκα θα το παραλείψω γιατί είναι αρκετά mainstream αριθμός και δεν αποδείχθηκε και πολύ τυχερός τα προηγούμενα χρόνια. Οπότε μένω στο εννιά και ας προσευχηθούμε όλοι μαζί να πετύχουμε κάποιους από τους στόχους του επόμενου χρόνου.
Αμήν.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημιουργού της διάσημης σειράς
Δείτε το viral βίντεο με τη γιαγιά Αγγέλα στο Παρίσι
Όταν πρωταγωνίστριες και πρωταγωνιστές πήγαιναν στη θάλασσα
Δείτε το βίντεο - Υποδέχθηκαν τον τραγουδιστή με πυροτεχνήματα και καπνογόνα
Χιλιάδες αεροπλάνα στον αέρα και ξαφνικά ο ουρανός άδειασε
Η Sanrio έδωσε στην δημοσιότητα στοιχεία για τον αγαπημένο χαρακτήρα
Εκτός από τους ανθρώπους και τα ζώα υποφέρουν από τον καύσωνα
Η «Στάκα με τα αυγά!» γίνεται το πιο ελκυστικό και νόστιμο πιάτο - Δείτε το βίντεο
Σχολιάζει την ηλικία της και ο οφθαλμίατρος τη... μαλώνει
Ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές του viral tiktok rizz party βίντεο
Λόγια που ακούστηκαν δημοσίως στην Αθήνα
Δείτε το βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Η Νεφέλη Μεγκ σχολιάζει την επικαιρότητα σε πρώτο και τελευταίο βαθμό
Η διάσημη πρωταγωνίστρια αναρρώνει ντυμένη στα πράσινα - Το μήνυμα προς τους θαυμαστές της
Επικρίσεις εναντίον του στα social media
Το viral βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Ο δισεκατομμυριούχος επικρότησε τον youtuber και ευρωβουλευτή
Το βίντεο έχει πάνω από μισό εκατομμύριο προβολές σε λιγότερο από 24 ώρες
Δεν έκρυψε τη δυσφορία της για την καθυστερημένη άφιξη του Αμερικανού προέδρου
Κρατούν από το χέρι το «παρελθόν»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.