Survivor Games για «Διάσημους και Μαχητές» μαθητές Δημοτικού (εικόνες)
Ματαιώθηκε η «βγαλμένη από ριάλιτι» γιορτή στην Πάτρα, αλλά όχι στην Αθήνα
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![357029-739785.jpg 357029-739785.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/06/01/357029-739785.jpg)
Δύο σύλλογοι γονεών και κηδεμόνων σε δημοτικά σχολεία της Πάτρας και της Αθήνας σκέφτηκαν να κλείσουν τη χρονιά με γιορτή αθλοπαιδιών εμπνευσμένη από το δημοφιλές σε όλες τις ηλικίες ριάλιτι επιβίωσης, Survivor.
Το Survivor Camp του 1ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Πατρών θα πραγματοποιούνταν στις 11 Ιουνίου και θα έδιναν σε αυτό το το «παρών» ο μάνατζερ ράγκμπι, Πάνος Αργιανίδης και η Πατρινή γυμνάστρια Ελένη Δάρρα.
Η εκδήλωση ματαιώθηκε καθώς η προαναγγελία της εκδήλωση προκάλεσε έντονες αντιδράσεις. Η Ελένη Δάρρα αποφάσισε να απαντήσει στην κριτική που δέχθηκε η πρωτοβουλία: «Προς απάντηση όλων των ''καλοπροαίρετων'' με αφορμή τον πρόσφατο ξεσηκωμό τους... Θα ήθελα να τοποθετηθώ εφόσον θίγεται η προσωπικότητά μου. Πρόσφατα δέχθηκα ένα τηλεφώνημα όπου μου ζήτησαν να παρευρεθώ σε σχολική γιορτή ως γυμνάστρια-παιδαγωγός, φοιτήτρια, πρώην αθλήτρια, μητέρα, κάτοικος της περιοχής και πρώην παίκτρια ενός τηλεοπτικού παιχνιδιού ιδιαίτερα προσφιλές στα παιδιά). Τα καθήκοντά μου ήταν να δώσω χαρά στα παιδιά ,να τα συμβουλεύσω για κινδύνους που ενέχει ο φανατισμός με το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά και οι κίνδυνοι του διαδικτύου με βάση προσωπικές μου εμπειρίες. Τέλος, να εκμεταλλευτούμε την προσωρινή αυτή δημοσιότητα για να κατευθύνουμε τα παιδιά στον αθλητισμό... Αξίζει ν' αναφέρω πως για να διαθέσω τον πολύτιμο χρόνο μου δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ χρηματική αμοιβή. Ως Ελένη έχω παρευρεθεί σε αρκετά παιδικά πάρτυ μόνο και μόνο για να χαρούν τα παιδιά ... Όσον αφορά το πρακτικό κομμάτι όταν κάποιος δέχεται μια πρόσκληση θεωρεί ως δεδομένο ότι δεν υπάρχουν κολλήματα... τα ενδοσχολικά προβλήματα και γενικότερα η απαράδεκτη εικόνα της παιδείας δεν οφείλεται σε μια εκδήλωση που θα έδινε χαρά στα παιδιά... Η τεράστια ανταπόκριση του προγράμματος είναι γεγονός, είναι στο χέρι του καθενός από εμάς να το εκμεταλλευτεί για καλό. Η δική μου θέση έχει καταγραφεί καιρό πριν σε μια πολύ ιδιαίτερη συνέντευξη και θα συμπληρώσει τις όποιες απορίες. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Είναι θλιβερό να θες να προσφέρεις ανιδιοτελώς και να δέχεσαι απρόκλητη επίθεση...».
Ο Δήμος Πατρέων ανακάλεσε την άδεια που είχε δώσει για να χρησιμοποιηθεί ο χώρος, καθώς αγνοούσε τα περί Survivor, όταν την παρείχε.
Στο μεταξύ, ο σύλλογος Γονέων του 9ου Δημοτικού Σχολείου Άνω Λιοσίων διοργανώνει το «Δικό του Survivor» στις 10 Ιουνίου. Επικοινωνήσαμε με τη διεύθυνση του σχολείου, η οποία μας διαβεβαίωσε ότι πρόκειται για μια εξωσχολική εκδήλωση, μια αποκλειστική πρωτοβουλία του συλλόγου γονέων που δεν συνδέεται με το εκπαιδευτικό προσωπικό. Τα παιχνίδια θα πραγματοποιηθούν στην αυλή του Δημοτικού, είναι ανοικτά σε όλα παιδιά και όχι μόνο στους μαθητές του 9ου Δημοτικού και έχει είσοδο 2 ευρώ ανά παιδί.
ΠΡΟΣΦΑΤΑ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Η ανάρτηση του δημιουργού της διάσημης σειράς
Δείτε το viral βίντεο με τη γιαγιά Αγγέλα στο Παρίσι
Όταν πρωταγωνίστριες και πρωταγωνιστές πήγαιναν στη θάλασσα
Δείτε το βίντεο - Υποδέχθηκαν τον τραγουδιστή με πυροτεχνήματα και καπνογόνα
Χιλιάδες αεροπλάνα στον αέρα και ξαφνικά ο ουρανός άδειασε
Η Sanrio έδωσε στην δημοσιότητα στοιχεία για τον αγαπημένο χαρακτήρα
Εκτός από τους ανθρώπους και τα ζώα υποφέρουν από τον καύσωνα
Η «Στάκα με τα αυγά!» γίνεται το πιο ελκυστικό και νόστιμο πιάτο - Δείτε το βίντεο
Σχολιάζει την ηλικία της και ο οφθαλμίατρος τη... μαλώνει
Ποιοι είναι οι πρωταγωνιστές του viral tiktok rizz party βίντεο
Λόγια που ακούστηκαν δημοσίως στην Αθήνα
Δείτε το βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Η Νεφέλη Μεγκ σχολιάζει την επικαιρότητα σε πρώτο και τελευταίο βαθμό
Η διάσημη πρωταγωνίστρια αναρρώνει ντυμένη στα πράσινα - Το μήνυμα προς τους θαυμαστές της
Επικρίσεις εναντίον του στα social media
Το viral βίντεο που κάνει τον γύρο του διαδικτύου
Ο δισεκατομμυριούχος επικρότησε τον youtuber και ευρωβουλευτή
Το βίντεο έχει πάνω από μισό εκατομμύριο προβολές σε λιγότερο από 24 ώρες
Δεν έκρυψε τη δυσφορία της για την καθυστερημένη άφιξη του Αμερικανού προέδρου
Κρατούν από το χέρι το «παρελθόν»
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.