- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
The Spotted Pig: μόλις άνοιξε κι έχει φοβερά burgers!
Ό,τι ακριβώς χρειαζόμασταν για να τα βγάλουμε πέρα σε αυτή την καραντίνα
![Πληθωρικά burgers κι επικά σάντουιτς στο ολοκαίνουργιο The Spotted Pig Burger από το καινούργιο The Spotted Pig](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/11/19/125315166_1975331955937839_4944992473747774332_n.jpg)
Πληθωρικά burgers κι επικά σάντουιτς στο ολοκαίνουργιο The Spotted Pig
Οι καραντίνες είναι αλλόκοτες (και πολλά άλλα πράγματα, αλλά κυρίως αυτό). Ειδικά αν μένεις στο κέντρο και βγαίνεις για βόλτα μια Κυριακή μεσημέρι. Μέρα που υπό άλλες συνθήκες το Θησείο θα ασφυκτιούσε από ζωή, τώρα μοιάζει σαν σκηνικό ταινίας. Τα γυρίσματα έχουν τελειώσει, οι ηθοποιοί έχουν φύγει κι εσύ περπατάς ανάμεσα σε άδεια σκηνικά. Να που, όμως, πού και πού συμβαίνει και κάτι αναπάντεχο. Όπως το να πετυχαίνεις ανοιχτό το The Underdog, που έχει έναν από τους καλύτερους καφέδες αυτής της πόλης και να μαθαίνεις ένα πεντανόστιμο νέο…
![Πληθωρικά burgers κι επικά σάντουιτς στο ολοκαίνουργιο The Spotted Pig Σάντουιτς με κεφτέδες](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/125196097_285203882809497_5239276963297583728_n.jpg)
Ενώ πληρώνω τον καφέ, ο υπάλληλος μου λέει με σχεδόν συνωμοτικό ύφος, σπρώχνοντας προς το μέρος μου μια κάρτα μενού: «Μόλις ξεκινήσαμε ένα καινούργιο project, αν θέλετε, ρίξτε μια ματιά». Διαβάζω το μενού κάτω από τον τίτλο “The Spotted Pig”. Βλέπω burgers, μερικά ορεκτικά, σάντουιτς που φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα. Γιατί όχι; Παραγγέλνω το “Exceptional” ένα σάντουιτς με αφράτους κεφτέδες σε ιταλική κόκκινη σάλτσα, παρμεζάνα, gouda, τσένταρ και butter onions. Περιμένω λίγα λεπτά, παραλαμβάνω την παραγγελία μου, χαιρετώ και κατευθύνομαι προς την έξοδο. Δαγκώνοντας, όμως, την πρώτη μπουκιά, σταματάω, κάνω στροφή 180 μοιρών και σχεδόν τρέχω πίσω. «ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΑΥΤΟ;;;» κουνάω το σάντουιτς μπροστά στον υπάλληλο, ο οποίος κάνει ένα μικρό βήμα προς τα πίσω. Αφού εξηγώ -όσο πιο ήρεμα μπορώ-, ότι δεν είμαι τρελή, απλώς ενθουσιασμένη και πώς θα ήθελα να μάθω περισσότερες πληροφορίες, ο άνθρωπος φωνάζει τον σεφ και εμφανίζεται ο Μιχάλης Βραχλιώτης. Τώρα εξηγούνται πολλά…
![Πληθωρικά burgers κι επικά σάντουιτς στο ολοκαίνουργιο The Spotted Pig Burgers και τηγανιτές πατάτες](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/125368791_2834388500216692_1179817582231252355_n.jpg)
Τον Μιχάλη τον ξέρω από προηγούμενη δουλειά του, μάλιστα πριν μερικά χρόνια είχα δοκιμάσει από τα χέρια του ένα από τα καλύτερα σάντουιτς που έχω φάει ποτέ. Ξέρω για την τρέλα του στο street food, για τις μεγάλες του γνώσεις πάνω στο κρέας, για την αδυναμία του στις τίμιες, πληθωρικές λιχουδιές (παντός είδους). Το Spotted Pig είναι ένα νέο project που ξεκίνησε μέσα στην καραντίνα (μετράει μόλις μια εβδομάδα) από τους ιδιοκτήτες του The Underdog (τον Τάσο Δεληχρήστο και την Ελισάβετ Λειβιδιώτη) και τον Μιχάλη. «Θέλαμε να φτιάξουμε κάτι που να προσφέρει στον κόσμο μια στιγμή θαλπωρής, κάτι που να του θυμίζει το “έξω” και που θα μπορεί να βρει και μετά την καραντίνα», λέει ο ίδιος. Το The Spotted Pig προς το παρόν χρησιμοποιεί την κουζίνα του Underdog για να κάνει τα μαγικά του και εξυπηρετεί μέσω Wolt, μετά το lockdown, όμως, θα ανοίξει και φυσικό κατάστημα.
![Πληθωρικά burgers κι επικά σάντουιτς στο ολοκαίνουργιο The Spotted Pig Burgers και τηγανιτές πατάτες](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/125464909_390819095496723_4264665880128548700_n.jpg)
Πράγμα στο οποίο ελπίζω γιατί ό,τι έχω μέχρι στιγμής δοκιμάσει, είναι -με το χέρι στην καρδιά- απίστευτα νόστιμο… Εκτός από το σάντουιτς με τους ονειρεμένους κεφτέδες (ό,τι πιο comfort), έφαγα και το “Modest”, ένα θεόρατο σάντουιτς με flat iron black angus steak, τυρί provolone, κρεμμύδι, spicy mayo, και jalapenos (που του πήγαιναν πολύ). Και μετά στράφηκα στα burgers… Στον κατάλογο θα βρεις 6 προτάσεις σε burgers, προτείνω, όμως, να ξεκινήσεις από το “The Spotted Pig” με μπιφτέκι 220γρ., chutney mango, κατσικίσιο τυρί, sauce μέλι-μουστάρδα, ντομάτα και iceberg. Εκτός από τον ανίκητο συνδυασμό chutney mango- κατσικίσιο τυρί, ο κιμάς στο μπιφτέκι είναι μισός από μοσχάρι και μισός από… μπέικον που περνάει από τη μηχανή του κιμά! Ω, ναι! Τα αφράτα ψωμάκια είναι brioche με γλυκοπατάτα, ενώ τόσο τα burgers όσο και τα σάντουιτς συνοδεύονται από τηγανιτές πατάτες (εννοείται φρέσκες), πασπαλισμένες με ρίγανη, πάπρικα και αλάτι.
![Πληθωρικά burgers κι επικά σάντουιτς στο ολοκαίνουργιο The Spotted Pig Hot dog](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/125378644_411889023533396_3329321927563579519_n.jpg)
Στον κατάλογο θα βρεις επίσης διάφορα ορεκτικά, ωραία hot dogs και εξίσου πληθωρικά γλυκάκια. Μπορείς να δεις αναλυτικά όλο το μενού εδώ, να παραγγείλεις μέσω της Wolt ή τηλεφωνικά στο 6947875603 και μετά απλά απόλαυσέ το: η καραντίνα μόλις έγινε λίγο καλύτερη, πολύ πιο πληθωρική, σίγουρα απείρως πιο νόστιμη…
The Spotted Pig: Instagram: the_spotted_pig, Facebook: The Spotted Pig
Photo credits: Wolt app/ Μάχος Πατεράκης
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Σπιτικό τσίπουρο, μερακλίδικοι μεζέδες, νόστιμο τηγάνι και κατάσταση πάρτι
Όπως και η Colette έχει για τη ζωή την άποψη «διασκέδασέ το με κάθε τρόπο»!
Kονσεπτικό street food resto με άρωμα Αμερικής
Η ιστορία του ξεκινάει το 1972 όντας το πρώτο μαγαζί που άνοιξε στην περιοχή και συνεχίζεται ως σήμερα με πολλές αλλαγές, αλλά την ίδια αγάπη για το φαγητό
Εδώ κάθε τραπέζι είναι το «καλό» τραπέζι και κάθε πιάτο είναι ένα έργο υψηλής γαστρονομίας από αυστηρά επιλεγμένες πρώτες ύλες
Εδώ μπορείς επίσης να βιώσεις και την απόλυτη farm to table εμπειρία συμμετέχοντας σε ένα από τα μαθήματα μαγειρικής που πραγματοποιούνται καθημερινά
Ο σεφ Αυγουστής Γαλανός αναδεικνύει τα παραδοσιακά προϊόντα της Κιμώλου μέσα από μια σύγχρονη γαστρονομική οπτική
Σε μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού, στον Μαραθώνα, προσφέρει φρέσκα πιάτα από αγνές πρώτες ύλες της οικογένειας Μαρμαρινού, μαγειρεμένα από την κυρία Βούλα
Το μενού του διακεκριμένου Νίκου Κουτσουδάκη περιλαμβάνει από κρεατικά μέχρι θαλασσινά και μαγειρευτά.
Το εμβληματικό τηγανητό του μπαρμπουνάκι βρήκε τη θέα που του αξίζει
Μόλις άνοιξε στην οδό Αγίας Ειρήνης
Όταν η τέχνη φιλοξενεί ένα εστιατόριο
Ένα beach restaurant με καταγωγή από την Αίγυπτο
Χειροποίητες δημιουργίες, χωρίς χρωστικές και αγαπημένες γεύσεις
Ο απόλυτος προορισμός του Ξυλόκαστρου κλείνει 10 χρόνια επιτυχημένης πορείας,
Happy vibes και ατμόσφαιρα party όλη ημέρα
Ένα μοναδικό εστιατόριο πάνω στη θάλασσα
Πανοραμική θέα στην ανοιχτή θάλασσα και πεντανόστιμο φαγητό
Και ταιριάζει ταμάμ στο αθηναϊκό καλοκαίρι
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.