Η Πρεσβεία: Ο «πρέσβης» της Αυστρίας ζει στα Εξάρχεια
Ο Martin Swobova φέρνει στην Καλλιδρομίου ωραία αυστριακά κρασιά και άλλα νόστιμα
![86432-193840.jpg 86432-193840.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/86432-193840.jpg)
![unnamed_2.jpg unnamed_2.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2022/02/17/unnamed_2.jpg)
Στην «Πρεσβεία» της Καλλιδρομίου για ωραία κρασιά κι άλλα αυστριακά προϊόντα
Κάθε Σάββατο στην Καλλιδρομίου έχει την περίφημη λαϊκή που είναι το αγαπημένο μου σπεκτάκολο. Δεν είναι μόνο ότι ψωνίζεις στη λαϊκή, εδώ χαζεύεις γιατί περνάει όλη η Αθήνα να πάρει τα μαναβικά της, ακούγοντας ρεμπέτικα ή βιόλα ή κρουστά, ανάλογα με το πότε θα πας και πότε θα έχουν ξυπνήσει οι καλλιτέχνες. Ένα απ´ αυτά τα Σάββατα που περιδιάβαινα πάνω κάτω, σε ένα πεζοδρόμιο έπιασε το μάτι μου ένα άσπρο φωτιστικό που έγραφε: «Η Πρεσβεία»! Πλησίασα και είδα ένα λιλιπούτειο άσπρο κατάστημα, haut gout αισθητικής, με προϊόντα αυστριακά. Βεβαίως αγόρασα ένα κρασί λευκό Riesling, -απ´ τις αγαπημένες μου ποικιλίες-, κι έτσι γνώρισα τον Martin Swobova.
![Martin Swobova Martin Swobova](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/unnamed_64.jpg)
Ο Martin είναι ο ιδιοκτήτης και «πρέσβης» της Πρεσβείας. Λάτρης της Ελλάδας που τη γνώρισε το 1972, παιδάκι τότε, σε επαγγελματικό ταξίδι του πατέρα του. Αργότερα στη δεκαετία του ‘90, γύρισε και πάλι στη χώρα μας. Το πρώτο μέρος που έμεινε ήταν το ξενοδοχείο Orion, στον λόφο του Στρέφη, ξενοδοχείο που χρησιμοποιούσαν από τότε έως και τώρα μοντέλα και φωτογράφοι. Έτσι γνώρισε τα Εξάρχεια και τη Νεάπολη. Μαγεύτηκε κι έμεινε για χρόνια δουλεύοντας ως φωτογράφος και δημοσιογράφος σε διάφορα γνωστά περιοδικά της εποχής, φωτογραφίζοντας μόδα και ταξίδια.
![unnamed_1.jpg unnamed_1.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/unnamed_1_24.jpg)
Η κρίση τον έστειλε πίσω στη Βιέννη, αλλά η αγάπη για την Ελλάδα τον έκανε μια μέρα να κλείσει το studio που είχε εκεί, να καβαλήσει τη μηχανή του και με δυο βαλίτσες να επιστρέψει πια μόνιμα. Έτσι προέκυψε και η «Πρεσβεία».
Ο Martin με υπερηφάνεια μου σύστησε τα προϊόντα της πατρίδας του αρχίζοντας απ´ τα κρασιά. «… Στην Αυστρία καλλιεργείται το αμπέλι από την εποχή της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, οινοποιούμε παραδοσιακές ποικιλίες με υψηλή τεχνογνωσία. Μετά το 1986 πού είχαμε το wine scandal, οι νόμοι έγιναν πιο αυστηροί και οι έλεγχοι σκληροί, έτσι η παραγωγή του κρασιού και η ποιότητα των αυστριακών κρασιών είναι μοναδική».
![unnamed_6.jpg unnamed_6.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/unnamed_6_1.jpg)
Στην Πρεσβεία θα βρείτε κρασιά αυστριακά αλλά και εβραϊκά kosher (που παράγονται στη νοτιανατολική Αυστρία), και ποικιλίες Gemischter satz, Gruner, Riesling, Chardonnay και Sauvignon blanc όπως επίσης και κόκκινα Zwegelt, Merlot, Cabernet και άλλα. Θα βρείτε τις περίφημες εκλεπτυσμένες μουστάρδες Ramsa, σε διάφορες γεύσεις, με κράνμπερι, τρούφα κλπ. Θα βρείτε ξίδια Golles, μπαλσάμικο παλαίωσης 8 ετών, ξίδια με γεύση βατόμουρο κι άλλα πολλά.
![unnamed_4.jpg unnamed_4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/unnamed_4_4.jpg)
Θα ανακαλύψετε τις βιολογικές μαρμελάδες και τις πίκλες Staud’s και τα πατέ από συκώτι ελαφιού, πάπιας και χήνας του οίκου Sissy & Frangl. Θα γευτείτε τις διάσημες σοκολάτες Berger και τους καφέδες Nober.
Κι όπως γράφει και στην κάρτα του ο Μάρτιν, Αυστρία σημαίνει: λουκάνικα και βαλς, Σίσσυ και κρασιά, Δούναβης και σοκολάτες, Όπερα και μουστάρδες, πηγαίνετε να σας ξεναγήσει.
![unnamed_7.jpg unnamed_7.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/unnamed_7_2.jpg)
Η Πρεσβεία, The taste of Vienna, Καλλιδρομίου 40 Αθήνα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.