- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
#cook4heroes: Μαγειρεύοντας για ήρωες
Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο
![Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19 #cook4heroes: Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/05/06/img_1166.jpg)
#cook4heroes: Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19
Στις 8 Απριλίου τρία από τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας –η Cookoovaya, το Basegrill και ο Travolta– ανακοίνωσαν ότι θα μαγειρεύουν εθελοντικά για το προσωπικό των νοσοκομείων αναφοράς για τον Covid-19. Η πρωτοβουλία ονομάστηκε #cookforheroes και αμέσως αγκαλιάστηκε από τα πιο γνωστά ονόματα της αθηναϊκής γαστρονομίας. Το ένα μετά το άλλο, κορυφαία εστιατόρια και διάσημοι σεφ άρχισαν να μαγειρεύουν για τους ήρωες των ημερών της πανδημίας, γιατρούς και νοσηλευτές. Για να πουν το δικό τους «ευχαριστώ», ενώνοντας τις κουζίνες τους, ξεπερνώντας εμπόδια, με αίσθημα κοινωνικής αλληλεγγύης. Ήταν συγκινητικό, βαθιά ανθρώπινο και αποκάλυψε το δυναμικό, ευέλικτο και με γρήγορα αντανακλαστικά πρόσωπο της σημερινής γαστρονομίας και των ανθρώπων που τη στελεχώνουν.
![Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19 #cook4heroes: Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/img_2415.jpg)
Μετά τους Κλεομένη Ζουρνατζή, Περικλή Κοσκινά, Βαγγέλη Λιάκο και Σπύρο Λιάκο (τους ιδιοκτήτες - σεφ των Cookoovaya, Basegrill, Travolta) την ίδια μέρα τη σκυτάλη παίρνει η Φωτεινή Παντζιά και με την πρωτοβουλία «meal4heroes» βάζει στο μαγείρεμα αλληλεγγύης τα εστιατόριά της By the Glass, Cardinale και Boccanegra.
![Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19 #cook4heroes: Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/cardinale1.jpg)
Στις μέρες που ακολουθούν ολοένα και περισσότεροι σεφ αφήνουν τα σπίτια τους, φορούν τις ποδιές τους, μπαίνουν στις κλειστές για το κοινό κουζίνες τους και αρχίζουν να προσφέρουν ζεστό, προσεγμένο, σπιτικό φαγάκι στους ήρωες με τις μάσκες. Δεν είναι ότι δεν υπάρχει φαγητό, είναι όμως ο δικός τους τρόπος να ζεστάνουν τις ψυχές αυτών που στέκονται όρθιοι για να μας φροντίζουν.
![Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19 #cook4heroes: Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/christoforos_peskias.jpg)
Ό Άρης Βεζενές συμμετέχει στο #cook4heroes με τα εστιατόριά του Vezene και Birdman, ο Λευτέρης Λαζάρου με το Varoulko, ο Έκτορας Μποτρίνι με τα Botrini’s Restaurant και Etrusco, ο Γιάννης Μπαξεβάνης με το Ark, ο Γιάννης Λουκάκος με τα εστιατόρια Alio, Ψωμί Και Αλάτι και Buddha’s Hand, ο Γκίκας Ξενάκης με το Aleria, ο Χριστόφορος Πέσκιας με το Balthazar και το Different & Different Catering, ο Γιάννης Σαπουντζής με το Sapou, ο Αλέξανδρος Τσιοτίνης με το CTC και ο Νίκος Ρούσσος με τη Γεωργιάννα Χειλιαδάκη με τα εστιατόρια Funky Gourmet, Opso London και Pittabun.
![Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19 #cook4heroes: Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/georgiannaxiliadaki_nikosroussos.jpg)
Το ιστορικό εστιατόριο Βασίλαινας με τους ιδιοκτήτες του Θανάση Βασίλαινα και Βενιαμίν Δασκαλάκη και τους σεφ Μάνο Γαρνέλη και Βασίλη Παπαδόπουλο εκφράζει την επιθυμία για κοινωνική προσφορά μαγειρεύοντας εθελοντικά για τους πωλητές του περιοδικού Σχεδία, οι πιο πολλοί άνθρωποι άστεγοι, άνεργοι, που ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας και που με την αναστολή του περιοδικού λόγω της πανδημίας δεν είχαν κανένα εισόδημα για να εξασφαλίσουν την τροφή τους.
![Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19 #cook4heroes: Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/vassilenas_shedia_2.jpg)
Στην πορεία πολλοί δήλωσαν πως θέλουν να προσφέρουν όπου χρειάζεται και είναι σίγουρο πως αν η καραντίνα συνεχιζόταν θα βλέπαμε τσουνάμι συμμετοχών από πολλά μικρά-μεγάλα εστιατόρια. Η τεράστια πρωτοβουλία που απέδωσε χιλιάδες μερίδες φαγητού δεν θα κατάφερνε ποτέ να πραγματοποιηθεί παρόλη την καλή διάθεση των ανθρώπων που τη σκέφτηκαν, αν δεν είχε την υποστήριξη και άλλων φορέων: του Δήμου Αθηναίων που ανέλαβε τη διανομή των γευμάτων στα νοσοκομεία, των μεγάλων super market, των παραγωγών, των γνωστών delicatessen, των εταιρειών packaging.
![Τα εστιατόρια της πόλης ενώνονται και μαγειρεύουν για το προσωπικό των νοσοκομείων που μάχονται τον Covid-19 #cook4heroes: Οι άνθρωποι της γαστρονομίας είπαν «ευχαριστώ» με τον δικό τους τρόπο](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/cardinale3.jpg)
Αυτό το διάστημα έλειψαν σε όλους μας τα εστιατόρια και τα bar της πόλης. Τα φωτεινά σποτ μέσα στον αστικό ιστό που μας ταΐζουν, μας διασκεδάζουν, μας περιποιούνται, μας χαλαρώνουν, μας κοινωνικοποιούν, μας αλλάζουν μια βαρετή καθημερινότητα. Η Αθήνα δεν θα ήταν ποτέ ίδια χωρίς αυτά. Με την επιστροφή στην κανονικότητα στα εστιατόρια επικρατεί αναβρασμός μια και οι πιο πολλοί, ακούγοντας τα νέα μέτρα και τους περιορισμούς βλέπουν το μέλλον δυσοίωνο. Σε λίγες μέρες θα ανοίξουν πάλι και όσο κι αν τα νέα δεδομένα φαντάζουν πρωτόγνωρα και σκοτεινά, όλοι μας ανυπομονούμε να βρεθούμε ξανά εκεί. Μας λείψατε πολύ...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Εδώ το φαγητό είναι μοίρασμα που φέρνει κοντά την παρέα και τα cocktails είναι κλασικά και δημιουργούνται με βάση τις αυθεντικές συνταγές
Ξεκινά με γευστικό και αρωματικό πρωινό και εκλεκτούς καφέδες, συνεχίζοντας με δροσιστικά και απολαυστικά cocktails
Cocktails, μοναδική θέα, και αξέχαστα βράδια
Ο σεφ του εστιατορίου The Lost Sheep εξηγεί γιατί στα πιάτα του γεύεσαι τη γαστρονομική κουλτούρα της πατρίδας του
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.