- CITY GUIDE
- PODCAST
-
25°
Soulfood NG, το στέκι στο Παγκράτι με τα τέλεια σάντουιτς
O Νεκτάριος και ο Γιώργος μαγειρεύουν τροφή για την ψυχή
![Φωτογραφία: Θανάσης Καρατζάς Φωτογραφία: Θανάσης Καρατζάς](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/10/04/soulfood-anoigma.jpg)
Στο Soulfood NG στο Παγκράτι θα βρεις υπέροχα σάντουιτς και πολλή μουσική
To Soulfood NG είναι μια σταλιά. Μόλις δύο τραπέζια για να βολευτείς στο πεζοδρόμιο της Ευφράνορος κι ένα σταντ με σκαμπό. Αυτό, όμως, καθόλου δεν σημαίνει ότι του λείπει μια τεράστια ψυχή και η δική του, φανατική πελατεία. Οι θαμώνες πάντα πιάνουν κουβεντολόι. Χαιρετούν τον Γιώργο και τον Νεκτάριο με ένα κλείσιμο του ματιού, κάτι ψιθυρίζουν μεταξύ τους και έπειτα σκάνε στα γέλια. Έχω την αίσθηση ότι μπήκα σε μια κουζίνα σπιτική, όπου οι ιδιοκτήτες έχουν καλέσει τους φίλους τους για φαγητό. Και αυτό δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα.
![Ο Γιώργος (αριστερά) και ο ο Νεκτάριος (δεξιά) Ο Γιώργος (αριστερά) και ο ο Νεκτάριος (δεξιά)](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_2948.jpg)
Ο Γιώργος είναι Ελληνοτεξανός (και όχι ακριβώς Ελληνοαμερικάνος όπως μου τονίζει μια που «το Τέξας είναι για τους Αμερικάνους ό,τι η Κρήτη για την Ελλάδα. Είμαστε λίγο διαφορετικοί από τους υπόλοιπους»). Μεγάλωσε στο Τέξας, σπούδασε αρχιτεκτονική, δούλεψε σε πολλά εστιατόρια εκεί, και στα 28 του αποφάσισε ξαφνικά να γυρίσει στην Ελλάδα. Γύρισε, παντρεύτηκε, δούλεψε ως αρχιτέκτονας και μέσα στην κρίση έμεινε άνεργος. Είχε ήδη γνωρίσει τον Νεκτάριο και μαζί είχαν αναπτύξει μια ιερή τελετή: μια φορά τον μήνα μαζεύονταν σπίτι για να μαγειρέψουν τις κουζίνες του κόσμου. Ιταλική, κινέζικη, ελληνική και πάει λέγοντας. Εκεί όμως που ο Γιώργος δεν παιζόταν ήταν στα burgers. Χρόνια συζητούσαν να ανοίξουν μαζί ένα μαγαζί, κάτι που για αυτούς τους δύο σήμαινε να κάνουν αυτά τα σπιτικά τραπέζια προσβάσιμα σε ακόμα περισσότερο κόσμο. Κι έτσι, πριν ένα χρόνο και κάτι το Soulfood NG άνοιξε στο Παγκράτι.
![atk_2905.jpg atk_2905.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_2905.jpg)
![atk_2907.jpg atk_2907.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_2907_0.jpg)
Το μενού είναι απλό, αλλά νόστιμο. Η μέρα ξεκινάει με πρωινό (που όμως μετά από μαζική απαίτηση του κοινού σερβίρεται όλη μέρα) και αυγά με μπέικον και pancakes. Μετά έρχονται τα σάντουιτς. Δοκίμασα το Pagrati Cheesesteak Sandwich (€6,49) με λεπτοκομμένο σοταρισμένο μοσχάρι, ψημένο για ώρες στον φούρνο, πικάντικη soulfood sauce, σοταρισμένες πράσινες πιπεριές & κρεμμύδια και τσένταρ, τόσο νόστιμο που στο τέλος βρέθηκα να μαζεύω με το δάχτυλο τη (σπιτική) sauce που κύλησε στο πιάτο. Στο μάτι όμως έχω βάλει και το Pulled Pork Sandwich (€5,99) με μαριναρισμένο χοιρινό ψημένο στον φούρνο και coleslaw, μετά το Pagrati, είναι μάλλον η πιο λαχταριστή πρόταση του καταλόγου. Ζήλεψα πολύ το Soulfood Cheeseburger (€5,69), ζουμερό και πεντανόστιμο που πήρε η παρέα μου, αλλά και το Veggie Sandwich (€5,99) τη χορτοφαγική πρόταση του μενού με μανιτάρια, σοταρισμένες πράσινες πιπεριές και κρεμμύδι, cheddar, και πικάντικη soulfood sauce.
![atk_2900.jpg atk_2900.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_2900.jpg)
![atk_2897.jpg atk_2897.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/atk_2897.jpg)
Οι μερίδες είναι τεράστιες, όλα τα σάντουιτς συνοδεύονται από τηγανητές πατάτες και η κατάψυξη έχει θέση μόνο για παγάκια, γιατί το «σπιτικό φαγητό» ο Γιώργος και ο Νεκτάριος το εννοούν. Θα βρείτε επίσης ένα πιάτο ημέρας (το οποίο μπορεί να είναι από καροτόσουπα μέχρι mac ‘n’cheese) και πάντα (μα πάντα!) μουσική. Αυτό σκόπιμα το απέκρυψα μέχρι εδώ, είναι το μυστικό συστατικό που δένει όλη τη συνταγή. Ο Νεκτάριος δεν είναι μόνο μάγειρας. Είναι και ο Soulnek, ένας από τους σημαντικότερους ράπερ της γενιάς του, οι στίχοι του σου μιλούν ακόμα και αν δεν είσαι φαν του hip hop. Τον ρωτάω πώς τα προλαβαίνει όλα, πώς γίνεται να βρίσκεται καθημερινά εδώ από τις 9 το πρωί, να φτιάχνει όλη μέρα σάντουιτς αεικίνητος, και μετά να βρίσκει το κουράγιο να ραπάρει, να γράφει μουσική, να εξαντλείται από την αρχή. Με κοιτάει και το χαμόγελό του λέει πως τα έχω καταλάβει όλα λάθος. «Η μουσική είναι αγάπη, όπως και το φαγητό. Δεν με ξεκουράζει απλώς. Μου δίνει χρόνια». Και τότε το βλέπω. Η τροφή για την ψυχή, δεν είναι μόνο το τελευταίο του τραγούδι. Είναι μια ιδέα.
Ευφράνορος 8, Παγκράτι, 211 0128900, Δευτέρα-Παρασκευή: 08.00-17.00, Σάββατο: 09.00-16.00, delivery: 09.00-17.00, Fb: @SOULFOODNG
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Ένα νησί-όνειρο, κομμάτι μιας παλιάς Ελλάδας με πολύ φιλόξενους ανθρώπους
Αν λοιπόν τον Αύγουστο βρεθείς στην έρημη Αθήνα, άσε τις ντροπές και δοκίμασε ένα supper club.
Έχει και η Αθήνα γραφικές πλατείες!
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Ψήνονται στη σχάρα κατευθείαν από το ποτάμι, ή τηγανίζονται για τους μερακλήδες
Υλικά και άνθρωποι, ιστορία και παράδοση, γεύσεις και συνταγές δημιουργούν το κατάλληλο σκηνικό ώστε κάθε τόπος να αποτελεί έναν γαστρονομικό προορισμό
«Στην Ελλάδα, το φαγητό δεν είναι απλώς τροφή – είναι ιστορία, πολιτισμός, συναίσθημα.. Κάθε γεύμα φέρνει κοντά τους ανθρώπους και κάθε τραπέζι είναι μια γιορτή ζωής»
Μπαίνουμε στην κουζίνα και μαγειρεύουμε με διάσημα τοπικά προϊόντα από 30 γωνιές της Ελλάδος
Λαχταριστά μπέργκερς, φοβερές πίτσες, άπαιχτα σουβλάκια, ακόμα και σπιτικό φαγητό, όλα είναι εδώ
Φτιάξε και απόλαυσε τις καλύτερε μακαρονάδες ενόψη Ολυμπιακών Αγώνων
Για σουβλάκια, πίτσα, burger ή ό,τι σου έρθει στο μυαλό, μπες στο fagi.gr
Aυθεντικές ιταλικές γεύσεις, μαμαδίστικα πιάτα και American street food
Συνταγές βασισμένες στην εποχικότητα, άριστες πρώτες ύλες και value for money τιμές
Η νέα street food λιχουδιά της Αθήνας συμβαίνει στο Fuddy Duddy Pizza, στην οδό Λέκκα
Ο δημοφιλής ζαχαροπλάστης και η γνωστή δημοσιογράφος βάζουν στο «μίξερ» όλα όσα αφορούν τη γλυκιά και την αλμυρή κουζίνα
Έχει γεύση «πανάκριβη», εστέτ και γκουρμέ
Στο κέντρο της Χώρας, θα το εντοπίσεις και θα το αγαπήσεις αμέσως
Εδώ δεν θα φας «χθεσινό» παγωτό, μόνο υπέροχες γεύσεις με χαμηλά λιπαρά και τόσο όσο ζάχαρη, που φτιάχτηκαν την ημέρα που θα το επισκεφθείς
Ένας ολόκληρος κόσμος νοστιμιάς, πλασμένος από υλικά του πιο λαχταριστού ονείρου
Θα δοκιμάσεις εξαιρετικό French Toast με βατόμουρα και κρέμα πατισερί, αλλά και αλμυρά αβγοπιάτα και φρέσκα σάντουιτς.
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.