Δεν χάρηκε τη νίκη του ο Παναθηναϊκός

Επικράτησε της Μπασκόνια με 72-70 στο ΟΑΚΑ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ / © INTIME SPORTS / ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ο χαμός του Θανάση Γιαννακόπουλου δεν επέτρεπε χαμόγελα στο ΟΑΚΑ έτσι κι αλλιώς, αλλά στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε και καλύτερα. Απέναντι στην Μπασκόνια, από την οποία έλειπαν τέσσερις βασικοί παίκτες, ήθελε νίκη με 10 πόντους για να υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, όμως επικράτησε με 72-70.

Μέχρι το 25ο λεπτό, οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα 23 πόντων, που χάθηκε όμως μέσα σε λίγα αγωνιστικά λεπτά. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με 58-61, αν και ήταν πίσω στο σκορ με 48-25! Εν τέλει οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και τουλάχιστον πήραν τους δύο βαθμούς της νίκης. Με ρεκόρ 14-13, Μπασκόνια, Μιλάνο, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός καταλαμβάνουν από την έκτη ως την ένατη θέση και είναι εμφανές πως ένας εξ αυτών δεν θα συνεχίσει στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Τόμας με 16, ο Κιλπάτρικ είχε 14 και ο Καλάθης 11 με 12 ασίστ.

Panathinaikos OPAP Athens - KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz Highlights | EuroLeague RS Round 27