Ο Ολυμπιακός αποχώρησε οριστικά από τον ημιτελικό μπάσκετ

Υπήρξαν πολλά παράπονα για τη διαιτησία στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός / © ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ

Άδοξο τέλος είχε ο δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ, καθώς ο Ολυμπιακός αποχώρησε από το ΟΑΚΑ στο ημίχρονο του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό! Με το σκορ να είναι 40-25 υπέρ των “πράσινων”, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας, διαμαρτυρόμενοι για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις.

Έπειτα από 20 αγωνιστικά λεπτά, τα φάουλ ήταν 12-5 υπέρ του “τριφυλλιού”, όμως η γενική εικόνα του αγώνα δεν δικαιολογεί την οργή των Πειραιωτών, που έπαιξαν πολύ άσχημα. “Αηδιάσαμε” είπε ο γενικός διευθυντής του συλλόγου, Χρήστος Σταυρόπουλος, πριν φύγει από το γήπεδο. Οι διαιτητές περίμεναν 15 λεπτά που ορίζει ο νόμος και τον κατοχύρωσαν υπέρ των “πράσινων”.

Ο τελικός του Κυπέλλου θα γίνει την Κυριακή, με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο της Κρήτης.