Ένα cyberpunk μυθιστόρημα από τις εκδ. Συμπαντικές Διαδρομές
- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ
Ο διάσημος δημοσιογράφος παρουσιάζει το νέο του έργο στη Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης
Ο Γιάννης Καλπούζος παίρνει αφορμή από τα δεινά των Ποντίων και των ηρώων του «σέρρα, η ψυχή του Πόντου» (εκδ. Ψυχογιός) για να εισέλθει σε όσα καταδυναστεύουν ή εξυψώνουν διαχρονικά την ψυχή και τη ζωή του ανθρώπου.
Η Athens Voice τους βλέπει, τους παρακολουθεί, τους ακτινογραφεί και χιουμοριστικώς τους σκανάρει
Ο Φώτης Κατσιμπούρης μάς συστήνει την ηρωίδα του βιβλίου του «Μάργω, φως και φωτιά» (εκδ. Κλειδάριθμος)
Η Έφη Λαδά είναι εικονογράφος. Η τελευταία της υπέροχη δουλειά είναι για το βιβλίο της Μαρίας Παπαγιάννη «Είχε απ’ όλα και είχε πολλά» (εκδ. Πατάκη). Θελήσαμε να μάθουμε περισσότερα για την ίδια.
Από το καινούργιο βιβλίο του Νίκου Παναγιωτόπουλου «Γραφικός χαρακτήρας» (εκδ. Μεταίχμιο) οι μικρές ιστορίες της ζωής του βρίσκουν στόχο στην καρδιά μας, καθώς ανακαλούν και δικές μας μνήμες.
Ο πρώην πρέσβης ίδρυσε τον εκδοτικό οίκο «Διάμετρος». Μας εξηγεί το σκεπτικό του
Στο καινούργιο βιβλίο της Νοέλ Μπάξερ «Το χνάρι που δεν έσβησε» (εκδ. Διόπτρα) η μυθοπλασία και ο μαγικός ρεαλισμός συναντούν την ελληνική ιστορία και οι ήρωες κουβαλούν χαρακιές που προήλθαν τόσο από τα ήθη της εποχής όσο και από τις πολιτικά έντονες περιόδους.