- CITY GUIDE
- PODCAST
-
28°
Οι εκδ. Ψυχογιός μετακομίζουν στην Εμ. Μπενάκη
Εγκαινιάζουν το νέο τους πολυχώρο και γίνονται 35 χρονών
![79297-177232.jpg 79297-177232.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/79297-177232.jpg)
![87192-175584.jpg 87192-175584.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2015/02/03/87192-175584.jpg)
Ανεβαίνοντας τη Μπενάκη, εκεί στο νούμερο 13-15 πέφτει το μάτι σου σε μια τεράστια βιτρίνα με βιβλία. Χαζεύοντας την, οδηγείσαι σε ένα γυάλινο διώροφο κτίριο. Ο φωτισμός του χώρου και η κλασσική μουσική σου παίρνουν όλη την ένταση οδηγώντας σε μπροστά σε περίπου 2.000 τίτλους βιβλίων. Πρώτες πρώτες οι νέες κυκλοφορίες σου αποσπούν την προσοχή. Λίγο πιο αριστερά βρίσκεις την προσωπική πινελιά των εκδόσεων Ψυχογιός με τις δικές τους προτάσεις. Πιο πέρα τα «Vampire Diaries» κάτι συζητούν. Κουτσομπολεύουν απ΄ ότι κατάλαβα το νέο βιβλίο της J.K. Rowling. Προχωρώντας αριστερά στο βάθος, το βλέπεις να ξεπροβάλλει διστακτικά δίπλα στους τόμους του Harry Potter. Ξένη και ελληνική λογοτεχνία χωρίς ταμπού, προκαταλήψεις και στερεότυπα μιλούν για τη ζωή, την πολιτική, ιστορικά γεγονότα και ανεκπλήρωτους έρωτες. Οι συζητήσεις τους αποκτούν φιλοσοφικό υπόβαθρο για να καταλήξουν και πάλι σε απλά ερωτήματα που αφορούν τη ζωή.
Δεξιά ποζάρουν τα Best Sellers. Το μυστικό είναι να πάρεις στα χέρια σου τα βιβλία που σου αρέσουν, να καθίσεις στα τραπέζια (τύπου γραφεία) που απλώνονται μπροστά στη βιτρίνα και με το φως της ημέρας να τα ξεφυλλίσεις και να αποφασίσεις με την ησυχία σου τι σου ταιριάζει αυτή την περίοδο.Η ώρα πέρασε και ένα πολύχρωμο τρένο στο βάθος σφυρίζει. Όλοι οι μικροί φίλοι, κάθε ηλικίας, μπορούν να αποβιβαστούν από την πλατφόσμα 9 και ¾. Από εκεί ταξιδεύουν σε χώρες μαγικές με συντροφιά τα παιδικά βιβλία των εκδόσεων. Το ταξίδι στα παιδικά βιβλία συνεχίζεται και στον δεύτερο όροφο που σχεδόν ολόκληρος είναι αφιερωμένος στα παιδιά. Κι όταν λέω παιδιά, εννοώ ακόμα κι αυτά που κρύβουμε μέσα μας. Στον ίδιο όροφο ένα μοντέρνο και αναπαυτικό καθιστικό και λίγο πιο πέρα βιβλία γενικών γνώσεων αλλά και εκείνα των εκδόσεων Ουρανός.
«Πολλά βραβευμένα βιβλία, πολλοί βραβευμένοι συγγραφείς και περισσότεροι από 2.000 τίτλοι βιβλίων μας ώθησαν σε ένα νέο πολυχώρο, με οπτικοακουστικά μέσα τελευταίας τεχνολογίας και μια αίθουσα στον ημιόροφο που μπορεί να φιλοξενήσει παρουσιάσεις βιβλίων, σεμινάρια και κάθε είδους βιβλιοφιλική εκδήλωση», λέει η υπεύθυνη δημοσίων σχέσεων των εκδόσεων Πόπη Γαλάτουλα.
Μια βόλτα από το χθες στο σήμερα
Το άνετο και φιλικό περιβάλλον του χώρου σε ταξιδεύει 35 χρόνια πριν, στα πρώτα βήματα των εκδόσεων Ψυχογιός. Ξεκίνησαν με παιδικά βιβλία και γύρω στα τέλη του ΄90 πειραματίστηκαν με μυθιστορήματα ενηλίκων από Έλληνες συγγραφείς με μεγάλη επιτυχία. Σήμερα ο εκδοτικός οίκος έχει καταφέρει να ξεπεράσει τους 2.000 τίτλους βιβλίων και τους 1.000 ηλεκτρονικά, αλλά και να ανοιχτεί στην τουρκική αγορά με τον εκδοτικό οίκο «Pena Yayinlari» στην Κωνσταντινούπολη. Στις εκδόσεις Ψυχογιός ανήκουν και οι εκδόσεις Τουλίπα με τα ερωτικά μυθιστορήματα αλλά και οι εκδόσεις Ουρανός με θεολογικά βιβλία.
Info: Τα εγκαίνια θα γίνουν στο νέο κατάστημα στην Εμ.Μπενάκη 13-15 την Τετάρτη 4/2 στις 7.00 μ.μ. με μουσική παρέα το συγκρότημα Πλαστελίνη. Ο χώρος θα είναι ειδικά διαμορφωμένος για το event και καλεσμένοι είναι όλοι οι κάτοικοι του κόσμου των βιβλίων.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.