- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![102206-718213.jpg 102206-718213.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/102206-718213.jpg)
![Τελικά ό,τι μάθαμε, το μάθαμε στο σχολείο Τελικά ό,τι μάθαμε, το μάθαμε στο σχολείο](/images/1074x600/jpg/files/2024-08-13/sxoleio-mathimatika.jpg)
Γιατί η παιδεία μας διαμορφώνεται στο σχολείο
Για την ακρίβεια ότι μάθαμε, εκτός από την επιστήμη ή την τέχνη που σπουδάσαμε μετά. Σαράντα χρόνια αφού τελείωσα το σχολείο, έπιασα στις διακοπές να διαβάσω δύο ωραία βιβλία για τα μαθηματικά, τα οποία και σας τα συνιστώ*. Τα μαθηματικά πάντοτε μου άρεσαν, ενώ η Σχολή που τελείωσα το 1988 απαιτούσε πάντα γερή γνώση Μαθηματικών. Στην καριέρα μου η καλή αίσθηση των αριθμών έπαιζε και εξακολουθεί να παίζει σημαντικό ρόλο, άρα πάντοτε πίστευα ότι διατηρούσα μία καλή επαφή, τουλάχιστον με τα βασικά Μαθηματικά. Τακτικά διάβαζα και ορισμένα βιβλία, κυρίως για τη θεωρία αριθμών.
Φέτος όμως διαπίστωσα με φρίκη ότι θέματα τα οποία δεν είχαμε διδαχθεί στο Λύκειο, για παράδειγμα ολοκληρώματα, δεν τα πολυκαταλάβαινα. Βλέπετε στις αρχές της δεκαετίας του 1980 στο Λύκειο φτάναμε μέχρι τις παραγώγους, ενώ ολοκληρώματα πρωτοείδαμε στα 3 πρώτα εξάμηνα στο Πανεπιστήμιο. Επίσης, παρά το φιλικότατο ύφος των δύο προαναφερθέντων βιβλίων, όταν έφτασα στον μισητό μου στη Β΄ Λυκείου πολλαπλασιασμό πινάκων, διαπίστωσα ότι δεν θυμόμουν τίποτε. Τον είχα απωθήσει. Έκανα μεγάλη προσπάθεια να καταλάβω όσα ο συγγραφέας με υπομονή και χαριτωμένο τρόπο προσπαθούσε να εξηγήσει στους αναγνώστες του.
Κάποιος διάσημος διανοητής το είχε πει, και αρχικά δεν το πίστευα: «Η παιδεία μας διαμορφώνεται στο σχολείο». Προφανώς και μπορούμε και οφείλουμε να βελτιώσουμε τη μόρφωσή μας, ενώ πρέπει να είμαστε πάντοτε ανοιχτοί σε νέες πνευματικές προκλήσεις. Η δουλειά μας το επιβάλλει και η τεχνολογία μάς το επιτρέπει σήμερα. Οι βάσεις μας όμως πάντοτε διαμορφώνονται μέχρι τα 18 μας, ασχέτως αν προσπαθούμε στα 58 μας και για όσα χρόνια είμαστε ακόμα πνευματικά ανήσυχοι. Αν διαφωνείτε, δοκιμάστε να κάνετε τον πιο απλό πολλαπλασιασμό πινάκων διαστάσεων 2x2, ή ακόμα καλύτερα να βρείτε τον αντίστροφο ενός πίνακα αριθμών.
* «Η μαγεία των Μαθηματικών» του Galvin Glawson και «Το θεώρημα του Παπαγάλου» του Denis Guedj σε εξαιρετική μετάφραση του Τεύκρου Μιχαηλίδη.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Τρεις μέρες από τη ζωή της Μαρίας Καζακούλ – Ένα διήγημα της Σώτης Τριανταφύλλου, εμπνευσμένο από τους Ολυμπιακούς Αγώνες, από το βιβλίο «Ιστορίες του σώματος»
Ο τίτλος του - Τι πραγματεύεται
«Τόσα καλοκαίρια, τόσα βιβλία»
«Αυτά τα βιβλία δεν έχουν μόνο περιεχόμενο υψηλής αισθητικής, αλλά είναι από μόνα τους έργα τέχνης»
Η σκοτεινή πλευρά του συγγραφέα και τα σύμβολα που κρύβει το παραμύθι
Επισκεφθήκαμε το νέο κτίριο της βιβλιοθήκης Deichman (Deichman Bjørvika) στο Όσλο και είδαμε το project της Katie Paterson
Ειδικοί προσκεκλημένοι θα τη συνοδεύουν σε κάθε σταθμό
Μια πρωτότυπη ιδέα έδωσε νέα πνοή στην ατμοσφαιρική πλατεία της περιοχής
Το μόνο που λάμβανα από την Ιρλανδία, από τη μητέρα μου και από ανώνυμα γράμματα, ήταν χολή, μίσος και οργή
Μια συζήτηση του Γιάννη Μανιάτη με τον δημοσιογράφο Μάκη Προβατά
Mια απεικονιστική περιπλάνηση στον χρόνο
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ένα μυθιστόρημα φτιαγμένο από εικόνες, φως, νερό, ειλικρίνεια, αγάπη — και καλοκαίρι
Μιλήσαμε με τον συγγραφέα για την πρώτη του συλλογή διηγημάτων
60 χρόνια από την κυκλοφορία ενός ιστορικού βιβλίου για τα ΜΜΕ
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.