Άγγελος Σπάρταλης - Ανδριανή Παπανδρέου: Και ο ένας θα πειράζει του άλλου
«Ο Άγγελος και η Ανδριανή πείραξαν ο ένας τα ποιήματα του άλλου εκτελώντας ακροβατικά του νου»
Άγγελος Σπάρταλης - Ανδριανή Παπανδρέου: Το ποίημα της ημέρας είναι από το βιβλίο «Και ο ένας θα πειράζει του άλλου», εκδόσεις Captainbook
Συνέβη απόψε και είναι η αγαπημένη μου νύχτα
Γέμισε δηλαδή το μαγαζί μόνο μ’ ένα άτομο
Και θέλω τους άλλους όλους να τους διώξω
-Έξω να τους σπρώξω-
Να ευχαριστήσω θερμά για την προτίμηση
Να μην μου φέρουν σοβαρή αντίσταση
-Αν όχι, να κάνω αγριάδες, να μετρώ μέχρι το 3-
Να λέω
Ρε σόρι δε χωράτε
Άι στο καλό να πάτε
Ήρθε απόψε ο Αυτός
-Ξεδιάντροπα μοναδικός-
Και δε θέλουμε φράγκα.
Να μπει μέσα στο μαγαζάκι
Να το πληρώσει ακριβά η τσέπη μας
Το κέρασμα
Της καρδιάς μας.
Α.Π. + Α. Σ.
Ποια είναι όμως η ιστορία πίσω από αυτό το παράξενα αναπάντεχο βιβλίο ποιημάτων; Διαβάστε πώς ξεκίνησε η ιδέα.
ΓΟΥΑΤ ΔΕ ΦΑΚ ΙΖ ΓΚΟϊΝΓΚ ΟΝ
Τον Νοέμβρη του 2022, στον «Ξένο» στα Εξάρχεια, η Ανδριανή Παπανδρέου παρίστανε την μπαργούμαν και ο Άγγελος Σπάρταλης - σε μια ζαβή προσπάθεια να την εντυπωσιάσει - απήγγειλε φωναχτά τρεις στίχους του. Προς μεγάλη του έκπληξη η θρασύτατη μπαργούμαν απάντησε πίσω με τρεις δικούς της στίχους (βλέπε οπισθόφυλλο) και ξανά και πάλι. Στο τέλος συμπληρώθηκε ένα σουρεαλιστικό διαλογικό ποίημα, το οποίο κατέγραψε στενογραφικά πίσω από απόδειξη ταμειακής η κοινή φίλη των δυο ψευδοποιητών, η εκδότρια Λένα Βλασταρά, πληγώνοντας την Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία.
Και σα να μην έφταναν όλα αυτά, την ίδια στιγμή, Ανδριανή και Άγγελος έδωσαν τα χέρια να κάνουν ένα βιβλιαράκι με 11 κείμενα, τα οποία θα τα γράψει αρχικά ο ένας και μετά θα τα δώσει στον άλλο να τα πειράξει και δώσε πόνο στο λογοτεχνικό πινγκ-πονγκ. «Και ο ένας θα πειράζει του άλλου!» αναφώνησαν. «Εγώ θα τα εκδώσω!» φώναξε και η άλλη η πίτα. Την ίδια κιόλας μέρα έβαλαν μπροστά και ψήσαν με δόλο και τη Χριστίνα Επιτροπάκη να βάλει τις εικόνες της, νομίζοντας - η αθώα - πως πρόκειται για κάτι το σοβαρό, με στάνταρ δόξα και ίσως και με κάποιο μελλοντικό οικονομικό προσανατολισμό, α χα χα! Αυτά.
Η εκδότρια Λένα Βλασταρά γράφει κάτι ακόμα, μεταξύ άλλων, στο τέλος του βιβλίου:
«Ένας άλλος λόγος που αυτό το βιβλίο έπρεπε να πάρει τον δρόμο του τυπογραφείου ήταν η αγάπη. Ας μην κοροϊδευόμαστε: οι πιο όμορφες εκδόσεις που έχω κάνει στη ζωή μου είναι αυτές που έγιναν από ένα αγαπημένο τιμ. Γιατί μπορεί «ο πρώτος ερωτικός διάλογος να είναι η σιωπή», αλλά στην αγάπη σημασία δεν έχουν τα λόγια αλλά οι πράξεις. Ιδού, λοιπόν, το αποτέλεσμα. Ελπίζουμε να το απολαύσετε όσο το απολαύσαμε κι εμείς όταν το δουλεύαμε για να φτάσει στα χέρια σας»,
Info
«Και ο ένας θα πειράζει του άλλου»
Κείμενα: Ανδριανή Παπανδρέου και Άγγελος Σπάρταλης
Εικόνες: Χριστίνα Επιτροπάκη
Εκδ. Captainbook
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.