- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Τι να διαβάσεις πού Περι-διαβάζοντας στις μπάρες της πόλης
Τη ναυτική περιπέτεια «Οι σκλάβοι της Ελευθερίας» του Τζουζέπε Κόντε: στον «Ένοικο», Καλλιδρομίου 70, Εξάρχεια.
![7500-16998.jpg 7500-16998.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/06/30/7500-16998_0.jpg)
Τη ναυτική περιπέτεια «Οι σκλάβοι της Ελευθερίας» του Τζουζέπε Κόντε: στον «Ένοικο», Καλλιδρομίου 70, Εξάρχεια. Κατά προτίμηση στο τραπεζάκι κάτω ακριβώς από το θαλασσινό χάρτη που φιγουράρει στον τοίχο που κάνει γωνία με την μπάρα. Θα τον παρατηρείς και θα λες μέσα σου «χμ! κάπου εκεί στο βάθος, εκεί όπου αχνοφαίνεται ο Κόλπος της Γουινέας ξέσπασε η ανταρσία του Τρίτου Πλοιάρχου Φλοριάνο ντι Σανταφλόρα πάνω στο δουλεμπορικό “Σαντ’ Άννα”».
Τη μουσικόφιλη κι εκλεπτυσμένη «Λέσχη των πιανιστών» του Κέτιλ Μπγιόρνσταντ: Στο “Odeon”, Μάρκου Μουσούρου 19, ΜΕΤΣ. Η σιωπή της Μάρκου Μουσούρου, οι διακριτικοί θαμώνες και το πολιτισμένο περιβάλλον, και προπαντός το πιάνο «με ουρά» καθώς μπαίνεις στ’ αριστερά (πάντα αριστερά!) θα σε υποβάλλουν στις μελωδίες του Γκριγκ, του Ντεμπισί και του Ραχμάνινοφ, με τις οποίες δοκιμάζονται οι νεαροί πιανίστες-ήρωες του βιβλίου.
Το κλασικότροπο ηθογράφημα «Ξίφιρ Φαλέρ» της Αθηνάς Κακούρη: Στο «Ζόναρς», στη Σταδίου. Το ιδανικό περιβάλλον για να χαθείς στις σελίδες αυτού του πολιτικό-ιστορικό μυθιστορήματος, που αναφέρεται στην περίοδο του «Εθνικού Διχασμού», παραμονές του Α’ Παγκοσμίου πολέμου. Η γραφή της μεγάλης κυρίας του ελληνικού αστυνομικού (και όχι μόνο) θα σε γοητεύεσει κι η παλαιά αστική Αθήνα θα ζωντανέψει ξανά μπροστά στα μάτια σου.
Το βιβλιοφιλικό και παιγνιώδες «Περί Βιβλιοθηκών» της Άγρας: Στο αναγνωστήριο της Εθνικής Βιβλιοθήκης. Για ευνόητους λόγους. Και επιπλέον για να συναισθανθείς τι τράβηξε ο δύσμοιρος ο Εμμανουήλ Ροΐδης όταν ανέλαβε επικεφαλής του ιδρύματος μέχρις να σουλουπώσει την Εθνική Βιβλιοθήκη, όπως περιγράφει γλαφυρά ο ίδιος σ’ ένα από τα πιο απολαυστικά κομμάτια του βιβλίου.
Το ολοκαίνουργιο αστυνομικό μυθιστόρημα του Ίαν Ράνκιν – στα αγγλικά προς το παρόν: Στο “Low Profile”, Λυκαβηττού 6, Κολωνάκι. Από τα στέκια του κέντρου, ό,τι πιο κοντινό υπάρχει σε αυθεντικό σκοτσεζο-ιρλανδέζικο μπαρ. Κι έπειτα, καθώς θα εποπτεύεις στις σελίδες τους χαρακτήρες του Ράνκιν να πίνουν το ένα malt μετά το άλλο, ε! δεν γίνεται, θα ορεχθείς ένα Middleton, ένα Laphroaig, ένα Aberfeldy, βρε αδελφέ...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.