Δημήτρης Καταλειφός, Πίσω από τζάμια θολά
Η δεύτερη συγγραφική απόπειρα του καταξιωμένου καλλιτέχνη μετά το «Συμπληγάδες γενεθλίων»
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Δημήτρης Καταλειφός «Πίσω από τζάμια θολά», εκδόσεις Πατάκης Δημήτρης Καταλειφός «Πίσω από τζάμια θολά», εκδόσεις Πατάκης](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/11/22/dimitris-kataleifos_1.jpg)
Το ποίημα της ημέρας είναι του Δημήτρη Καταλειφού από την ποιητική συλλογή «Πίσω από τζάμια θολά», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη.
Δημήτρης Καταλειφός, από τη συλλογή «Πίσω από τζάμια θολά», εκδόσεις Πατάκης
Λογοκλοπή
Έκλεψα τρία χαϊκού
του Ιάπωνα ποιητή Μπασό
και ήρθαν να με συλλάβουν.
Λαμποκοπούσαν πάνω στο γραφείο μου
κι ο αστυνόμος τ' άρπαξε βιαίως.
Είναι τόσο ωραία, του είπα, μην τα πάρετε,
εκείνος διαθέτει τόσο πολλά ακόμα.
Με κοίταξε επιτιμητικά:
Αυτός, για να φτάσει στο μεδούλι,
ταξίδευε χρόνια και χρόνια
πλάνητας και πένης,
συλλαβίζοντας απ’ την αρχή τον κόσμο·
εσύ γράφεις από καρέκλα σε καρέκλα φλυαρώντας.
Τύλιξε λέξεις και έφυγε σαν κλεπταποδόχους.
Ξύπνησα στην σιωπή ματαιωμένος.
![Δημήτρης Καταλειφός Δημήτρης Καταλειφός](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/33776_1.jpg)
Ποιος είναι ο Δημήτρης Καταλειφός
Ο Δημήτρης Καταλειφός γεννήθηκε το 1954 στην Αθήνα και μεγάλωσε στη Νέα Σμύρνη. Ο πατέρας του ήταν από τη Σέριφο και η μητέρα του από τη Σμύρνη. Αποφοίτησε από τη δραματική σχολή του Πέλου Κατσέλη το 1975. Από τότε εργάζεται ως ηθοποιός στο θέατρο, στον κινηματογράφο και σποραδικά στην τηλεόραση· έχει επίσης σκηνοθετήσει μερικές παραστάσεις. Τις δεκαετίες του 1980 και του 1990 υπήρξε ιδρυτικό μέλος της Εταιρείας θεάτρου «Η Σκηνή» και του Θεατρικού οργανισμού «Μορφές» αντίστοιχα. Έχει τιμηθεί με το βραβείο Αιμίλιος Βεάκης (2002-2004) για τις ερμηνείες του στο θεατρικό έργο Ξεριζωμός του Φρίελ και στα μονόπρακτα Αυτός και το παντελόνι του του Ιάκωβου Καμπανέλλη, Κύκνειο άσμα του Τσέχοφ και Η τελευταία μαγνητοταινία του Κραπ του Μπέκετ· με το βραβείο κοινού του περιοδικού Αθηνόραμα, επίσης για τον Ξεριζωμό (2003), τους Βρικόλακες του Ίψεν (2005) και τον Επιστάτη του Πίντερ (2011). Το 1987 του απονεμήθηκε το βραβείο πρώτου αντρικού ρόλου στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης για την ερμηνεία του στην ταινία Θεόφιλος του Λάκη Παπαστάθη. Από την εφημερίδα Έθνος τιμήθηκε το 2008 με το βραβείο πρώτου αντρικού ρόλου για την ερμηνεία του στην τηλεοπτική σειρά Το Δέκα της Πηγής Δημητρακοπούλου. Έχει διδάξει υποκριτική στη δραματική σχολή του Εθνικού Θεάτρου, του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος, στο θεατρικό τμήμα του Πανεπιστημίου Πατρών και του ΑΠΘ κ.α. Από το 1993 έως το 2000 ήταν συνδημιουργός της δραματικής σχολής του «Εμπρός». Οι Συμπληγάδες γενεθλίων (Εκδόσεις Πατάκη, 2020) ήταν η πρώτη του συγγραφική απόπειρα.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.