- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Το παραδοσιακό κόσμημα στη Λευκάδα: Λεύκωμα της Τζένης Φραγκούλη
Εντυπωσιακές φωτογραφίες κοσμημάτων, καταγραφές της ιστορίας του νησιού της Λευκάδος, των Ιονίων νήσων και κυρίως του ελληνικού κοσμήματος
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Το Παραδοσιακό Κόσμημα στη Λευκάδα: Η παρουσίαση του λευκώματος της Τζένης Φραγκούλη Το Παραδοσιακό Κόσμημα στη Λευκάδα: Η παρουσίαση του λευκώματος της Τζένης Φραγκούλη](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/11/19/to-paradosiako-kosmima-sti-leukada-tzeni-fragouli.jpg)
Το Παραδοσιακό Κόσμημα στη Λευκάδα: Η παρουσίαση του λευκώματος της Τζένης Φραγκούλη με φωτογραφίες από τα πολύτιμα και περίτεχνα λευκαδίτικα κοσμήματα
Με την παρουσία της Περιφεριάρχου Ιονίων Νήσων κυρίας Ρόδης Κράτσα-Τσαγκαροπούλου, του Βουλευτή Λευκάδος Αθανασίου Καββαδά, του Βουλευτή Καβάλας Μακάριου Λαζαρίδη, του Δημάρχου Λευκάδος Χαράλαμπου Καλού και πολλών άλλων αξιότιμων εκπροσώπων από την πολιτεία, από φορείς, συνδέσμους και Μουσεία, πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του λευκώματος «Το Παραδοσιακό Κόσμημα στη Λευκάδα» της Τζένης Φραγκούλη.
Για το λεύκωμα μίλησαν η συγγραφέας Τζένη Φραγκούλη, ο Ηλίας Μαμαλάκης με την ιδιότητα του συλλέκτη, ο Δημήτρης Νικολαΐδης, εικαστικός, και ο Νάσος Αθανασιάδης, Καθηγητής της Δημόσιας Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων. Αποσπάσματα του βιβλίου διάβασε ο Αλέξης Κωστάλας, επίτιμος δημότης Λευκάδος. Στην εκδήλωση σημαντική και η παρουσία των Λευκαδίτων της Αγιομαυρίτικης παρέας με τις καντάδες τους. Την εκδήλωσαν τίμησαν επίσης με την παρουσία τους πλήθος κόσμου, επώνυμοι και πολλοί εκπρόσωποι του επιχειρηματικού κόσμου, της τέχνης και των media.
«Το Παραδοσιακό Κόσμημα στη Λευκάδα» της Τζένης Φραγκούλη
![«Το Παραδοσιακό Κόσμημα στη Λευκάδα» της Τζένης Φραγκούλη «Το Παραδοσιακό Κόσμημα στη Λευκάδα» της Τζένης Φραγκούλη](/images/w250/3/jpg/sites/default/files/to-paradosiako-kosmima-sti-leukada_1.jpg)
Βιογραφικό Τζένης Φραγκούλη
H Tζένη Φραγκούλη, με καταγωγή από τη Λευκάδα, γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αθήνα. Σπούδασε Σχέδιο και Ιστορία Τέχνης στη σχολή Vakalo Art & Design, Print Media και Ψυχολογία στη Στοκχόλμη. Διδάχτηκε το εικαστικό κόσμημα, τεχνικές και επεξεργασίες μετάλλων από τον εικαστικό Δημήτρη Νικολαϊδη και τη Βάσω Φλόκα, καθηγήτρια Αργυροχρυσοχοΐας, καθώς επίσης και σε workshops με επιφανείς δημιουργούς, όπως ο Peter Bauhuis (Meisterschϋler). Η παρούσα έκδοση αποτελεί δημιουργία με αναφορά στις τρεις μεγάλες αγάπες της, τη Λευκάδα, τις Εκδόσεις και το Κόσμημα.
Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία. Ηλεκτρονικές παραγγελίες στο ydroplanobooks.gr και διατίθεται και στο πωλητήριο του Μουσείου Μπενάκη.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Διαβάζουμε δοκίμια, βιογραφίες, μαρτυρίες, επιστημονικά και βιβλία προσωπικής ανάπτυξης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.