Παρουσίαση του βιβλίου «Οι επτά αγγελιοφόροι», μια συλλογή διηγημάτων του Ντίνο Μπουζάτι, που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Μεταίχμιο.
O Ντίνο Μπουζάτι (1906-1972) είναι μια μεγάλη προσωπικότητα των ιταλικών γραμμάτων και ένα μέρος του έργου έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Αλλά, το «έργο» είναι ανεξάντλητο: εδώ, οι εκδόσεις Μεταίχμιο προτείνουν τη συλλογή διηγημάτων «Οι επτά αγγελιοφόροι» σε μετάφραση Μαρίας Οικονομίδου, τα οποία δίνουν μια γεύση του σουρεαλισμού και της μαγείας του «Ιταλού Κάφκα» όπως τον ονομάζουν όσοι αναζητούν αντιστοιχίες.
Πρόκειται για πολυγραφότατο συγγραφέα που επεξεργάστηκε μια μορφή του φανταστικού και του παράλογου με υπαρξιστικές διαστάσεις: τον ενδιέφεραν τα παραφυσικά γεγονότα και η μετατροπή των απλών ειδήσεων ―υπήρξε δημοσιογράφος στην Corriere della sera για πάνω από 40 χρόνια― σε φανταστικές και ποιητικές ιστορίες επινοώντας έναν αριστοτεχνικό συνδυασμό δημοσιογραφίας και λογοτεχνίας.
Άρχισε να δημοσιεύει από το 1933. Το 1940 κυκλοφόρησε το μυθιστόρημά του «Η έρημος των Τατάρων» που μετέφρασε επίσης η Μαρία Οικονομίδου (Μεταίχμιο, 2019). Την «Έρημο των Τατάρων» μετέφερε αργότερα στον κινηματογράφο ο Valerio Zurlini. Το 1942 ακολούθησε αυτή η συλλογή με τίτλο «Επτά Αγγελιοφόροι» η οποία συγκέντρωνε τις καλύτερες ιστορίες του που είχαν δημοσιευτεί τα προηγούμενα χρόνια σε διάφορα περιοδικά και εφημερίδες. Οι «Επτά αγγελιοφόροι» είναι δεκαεννέα διηγήματα, μεταξύ των οποίων «Η επίθεση στο μεγάλο κομβόι», «Επτά όροφοι» (ένα διήγημα που ενέπνευσε μια ταινία του Ugo Tognazzi), «Η σκιά του Νότου», «Η θανάτωση του δράκου», «Το νυχτερινό βάσανο», «Ψευδείς ειδήσεις», «Όταν πέφτει το σκοτάδι», «Ο γερο-φακόχοιρος» και «Η ιεροσυλία»: ο Μπουτζάτι παρουσιάζει τη λαβυρινθώδη οπτική του για τον κόσμο με μια προσήλωση στις μυστικές σχέσεις των πραγμάτων σε ένα συχνά εξωτικό και ερημικό χωρο-χρονικό σκηνικό. Όπως γράφει στο επίμετρο η Μαρία Οικονομίδου, «τα πάντα είναι διαποτισμένα από την εξαιρετική υποβλητικότητα των μύθων ανατολικής έμπνευσης και του έντονου συμβολισμού που θα συνοδεύσει τον συγγραφέα σε ολόκληρη την πορεία του.» Το παράλογο του Μπουτζάτι θυμίζει Αλμπέρ Καμύ, αλλά ο Ιταλός συγγραφέας προχωρεί σε μια ανατροπή της τάξης των πραγμάτων, σε μια ανάποδη θέασή τους. Υπάρχει πάντοτε ένα σκοτεινό αίνιγμα· κάποιος φταίει, μια μυστηριώδης απειλητική ψυχική δύναμη πλανάται. Από το πρώτο του μυθιστόρημα «Ο Μπαρναμπό των βουνών» (1933) μέχρι το «Ένας έρωτας (1963) ο Μπουτζάτι όργωσε κυριολεκτικά τον πλανήτη εμβαθύνοντας σε ποικίλες εμπειρίες: από τα αγαπημένα του βουνά στην αρχή μέχρι τον απελπισμένο έρωτα για μια πολύ νεότερη γυναίκα στο τέλος, διέγραψε μια υπέροχη τροχιά αφηγήσεων όλων των ειδών και για κάθε αναγνωστικό κοινό. Στην Ιταλία, όπου δρόμοι και σχολεία έχουν το όνομά του, τα παιδιά των προηγούμενων γενεών διάβαζαν το παιδικό βιβλίο «Η εισβολή των αρκούδων στη Σικελία», ενώ οι κινηματογραφόφιλοι τον αναγνωρίζουν στην ταινία του Ermano Olmi «Το μυστικό του παλιού δάσους» και στην «Κραυγή τη νύχτα» του Antonio Margheriti.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.