«Οι Κόρες» είναι το νέο συγγραφικό επίτευγμα του Alex Michaelides
Ο Βρετανοκύπριος στιλίστας του ψυχολογικού θρίλερ επιστρέφει με καινούργιο best seller
![karathanos.jpg karathanos.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/karathanos.jpg)
![«Οι Κόρες» είναι το νέο συγγραφικό επίτευγμα του Alex Michaelides Alex Michaelides - «Οι Κόρες»: Διαβάσαμε το νέο μυθιστόρημα του Βρετανοκύπριου συγγραφέα στις εκδόσεις Διόπτρα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/07/16/dioptra-alex-michaelides-kores.jpg)
Alex Michaelides - «Οι Κόρες»: Διαβάσαμε το νέο μυθιστόρημα του Βρετανοκύπριου συγγραφέα των best seller, που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Διόπτρα
Άλλο ένα λογοτεχνικό tour de force από τον μυθιστοριογράφο που εδραιώνεται ως μια από τις σημαντικότερες σύγχρονες φωνές στον χώρο του ψυχολογικού θρίλερ. Τον γνωρίσαμε με το «Η σιωπηλή ασθενής», ένα ντεμπούτο που φιγουράρισε στη λίστα best sellers των New York Times για περισσότερο από έναν χρόνο και το οποίο έσπασε κάθε ρεκόρ, με πωλήσεις σε 50 χώρες. Έπειτα από μια τόσο θεαματική είσοδο στο πάνθεον της αστυνομικής λογοτεχνίας, ασφαλώς το κοινό επένδυσε μεγάλες προσδοκίες στην επόμενη αφήγηση του Alex Michaelides, τις οποίες ο 43χρονος Βρετανοκύπριος στιλίστας δεν διαψεύδει. Με χειμαρρώδες γράψιμο, μαγνητικούς χαρακτήρες και πυρετώδη πλοκή που θέλεις να την καταπιείς μονομιάς, το «Οι Κόρες», το νέο μυθιστόρημα του Alex Michaelides το οποίο κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Διόπτρα, έχει όλα τα προσόντα για να το λατρέψουμε.
«Ο Έντουαρντ Φόσκα ήταν ένοχος. Κι ωστόσο, δεν μπορούσε να το αποδείξει...». Η χιτσκοκική εισαγωγή του «Οι Κόρες» βάζει κατευθείαν και δίχως περιστροφές τον αναγνώστη στο πνεύμα των συνταρακτικών σελίδων, που ξετυλίγουν ένα καταιγιστικό μυστήριο το οποίο υιοθετεί σε ισόποσες δόσεις σασπένς και ελληνική μυθολογία. Πρωταγωνίστριά μας, η Μαριάννα Άντρος, ψυχοθεραπεύτρια με ειδίκευση στις ομάδες, που εξακολουθεί να αναζητά το γιατρικό για την απώλεια του αγαπημένου της Σεμπάστιαν, του οποίου το άψυχο κορμί ξεβράστηκε πριν από δεκατέσσερις μήνες σε παραλία της Νάξου.
Όταν η ανιψιά και κηδεμονευόμενή της, Ζόι, την πληροφορεί για ένα φρικτό έγκλημα στους κόλπους του πανεπιστημίου του Κέμπριτζ, η Μαριάννα εγκαταλείπει το Λονδίνο για να αντικρίσει κατά πρόσωπο την όψη του ερέβους. Άλλωστε «ο θάνατος δεν της ήταν άγνωστος· τη συντρόφευε από μικρό παιδί – την έπαιρνε στο κατόπι, παραμόνευε πάνω από τον ώμο της. Μερικές φορές αισθανόταν ότι την είχαν καταραστεί, ίσως κάποια μνησίκακη θεά της ελληνικής μυθολογίας, να χάσει όλους όσους αγάπησε ποτέ της».
Το θύμα είναι η Τάρα, επιστήθια φίλη της Ζόι, της οποίας η κτηνώδης δολοφονία μετά από επίθεση με μαχαίρι ανακαλεί το είδος της μανίας που απαντάται στα ομηρικά έπη: «Ψάλλε, θεά, τον τρομερό θυμό του Αχιλλέως». Παρότι αρνείται πεισματικά να διαδραματίσει τον ρόλο του ντετέκτιβ, η Μαριάννα γρήγορα παρασύρεται στα χνάρια της δράσης μιας κλειστής, μυστικιστικής υφής ομάδας φοιτητριών που αποκαλούνται Κόρες, όσο και στην αμφίσημη στάση του Έντουαρντ Φόσκα, του χαρισματικού καθηγητή με τα έντονα ζυγωματικά και τη θεληματική προσωπικότητα, ο οποίος προκαλεί δέος στα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας. Η Μαριάννα υποπτεύεται τον Φόσκα. Και όταν ένα δεύτερο πτώμα ανασύρεται στις εγκαταστάσεις του Σεντ Κρίστοφερ, οι υποψίες της λαμβάνουν τις διαστάσεις εμμονής. Το κυνήγι ξεκινά και στον δρόμο προς την αλήθεια, η Μαριάννα Άντρος είναι διατεθειμένη να ρισκάρει ακόμη και την ίδια τη ζωή της.
![Το βιβλίο «Οι Κόρες» του Alex Michaelides κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Διόπτρα Alex Michaelides - «Οι Κόρες», εκδόσεις Διόπτρα](/images/w250/3/jpg/sites/default/files/alex-michailides-oi-kores-dioptra.jpg)
Με τις αναφορές του στη μυθολογία, τα Ελευσίνια Μυστήρια, το ταξίδι της Περσεφόνης στον Άδη αλλά και τις παραπομπές στην ποίηση του Τένισον και το κλασικό δράμα, δεν είναι δύσκολο να κατανοήσει κανείς τους λόγους για τους οποίους το δεύτερο μυθιστόρημα του Alex Michaelides προχωρά ένα βήμα παραπέρα από το «Η σιωπηλή ασθενής» στο επίπεδο της αφηγηματικής δεινότητας, καθώς και της αισθητικής απόλαυσης που μπορεί να προσφέρει ένα βιβλίο στον αναγνώστη.
Απόφοιτος του Κέμπριτζ ο ίδιος, ο Βρετανοκύπριος συγγραφέας καταθέτει υπέροχα εδάφια περιγράφοντας τη γοτθική ατμόσφαιρα του campus, ενώ με την ίδια ευχέρεια σκιαγραφεί τα παράλια της Ελλάδας ή το μητροπολιτικό Λονδίνο. Είναι ο τρόπος του να καταβυθίζεται στον ανθρώπινο ψυχισμό και να δίνει πνοή στους χάρτινους χαρακτήρες του το στοιχείο που κάνει τόσο σαγηνευτικό το γράψιμο του Alex Michaelides, σε συνδυασμό με τις αναπάντεχες ανατροπές που κρατούν στην κόψη του ξυραφιού κάθε απαιτητικό λάτρη του ψυχολογικού θρίλερ. Είναι «Οι Κόρες» το page-turner του καλοκαιριού; Το δίχως άλλο.
Alex Michaelides, «Οι Κόρες», σελίδες 448, εκδόσεις Διόπτρα, μετάφραση Κλαίρη Παπαμιχαήλ
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.