- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Δύο νέα μυθιστορήματα από τις εκδόσεις Διόπτρα
Τα νέα βιβλία της Άννας Γαλανού και της Πασχαλίας Τραυλού στα ράφια των βιβλιοπωλείων
![Νέα μυθιστορήματα από τις εκδόσεις Διόπτρα Νέα μυθιστορήματα από τις εκδόσεις Διόπτρα](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/22/books-dioptra.jpg)
«Στην Πόλη των λυγμών» της Άννας Γαλανού και «Σαντέ και λικέρ τριαντάφυλλο» της Πασχαλίας Τραυλού: Δύο νέα μυθιστορήματα κυκλοφορούν από τις εκδ. Διόπτρα.
Στην Πόλη των λυγμών, Άννα Γαλανού
σελ. 424 €16,60
Ένα ιστορικό μυθιστόρημα με φόντο ένα μεγάλο έρωτα που γεννιέται στην πιο ταραγμένη περίοδο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, την περίοδο της εικονομαχίας. Η Αλεξία, πριγκίπισσα του Βυζαντίου, θα ερωτευτεί τον ψηλό, επιβλητικό αξιωματικό Βαρδή Κυρίτζιο. Όμως ο έρωτάς τους θα πρέπει να παραμείνει κρυφός. Η Άννα Γαλανού, με καταγωγή από τα Πεζά Ηρακλείου Κρήτης, μετά τα τρία βιβλία της ιστορικής τριλογίας «Οι Δρόμοι της Καταιγίδας»: Θυσία, Εκδίκηση, Εξιλέωση, και το ταξίδι στην Ενετοκρατία και την Οθωμανική κυριαρχία του 16ου αιώνα, πάει ακόμα πιο πίσω στον χρόνο, στη Βασιλεύουσα του 7ου και 8ου αιώνα. Σε αυτή την ταραγμένη εποχή, θα στήσει το σκηνικό του νέου της βιβλίου, με εκστρατείες, αποχωρισμούς, δολοπλοκίες, ίντριγκες και προδοσίες. Μέσα από ένα δυνατό έρωτα, διασχίζοντας υπόγειους διαδρόμους, μυστικά περάσματα και αψιδωτές στοές που δημιουργούν οφθαλμαπάτες, η ηρωίδα της θα συναντήσει το πεπρωμένο της σε μια εποχή όπου η αξία της ανθρώπινης ζωής δεν ήταν δεδομένη και οι γυναίκες υποχρεούνταν να παραμένουν υποτελείς και υπάκουες.
Σαντέ και λικέρ τριαντάφυλλο, Πασχαλία Τραυλού
σελ. 584, €17,70
Τι σήμαινε να είσαι το ’33 κορίτσι στο Γκουλέμα Ρέκα, στα ριζά του Βερμίου; «Σαντέ ήταν το πρώτο τσιγάρο μου και λικέρ τριαντάφυλλο το πρώτο πιοτί μου. Και όνομα και φίλους και άντρες και τόπους και μυαλά και γνώμη τα άλλαξα και τα παράλλαξα. Τσιγάρο και λικέρ ποτές», μου ’πε η Ζαχαρώ, σφίγγοντας το κόκκινο φουστάνι της νιότης της στα γέρικα μπράτσα της. Η Πασχαλία Τραυλού, ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένη σε ζητήματα φύλου, μας μεταφέρει στην προπολεμική επαρχία και ξεδιπλώνει τη ζωή της Ζαχαρώς με τα πολλά πρόσωπα, που «βγήκε αφύλαχτη στη ζωή και την κατασπαράξανε λύκοι και κυνηγοί». Είναι η Τρελοζαχαρώ, που τίναξε στον αέρα τη ζωή της για έναν έρωτα, η Ζαχαρώ η κόρη και μάνα, η γυναίκα η «δανεική» σ’ όποιον άντρα τής έδινε το αντίτιμο του κορμιού της, η γυναίκα που έκανε όνειρα αιρετικά για το φύλο της, που έζησε μια ζωή σκληρή όσο οι προκαταλήψεις, πικρή σαν το άφιλτρο Σαντέ, φλογερή σαν το λικέρ τριαντάφυλλο…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.