![«Όλοι θέλουν να χορεύουν» του Αλμπέρτο Γκαρλίνι, από τις εδόσεις Πόλις. «Όλοι θέλουν να χορεύουν», Αλμπέρτο Γκαρλίνι, εδόσεις Πόλις.](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2021/04/20/alberto-garlini-oloi-theloun-na-horevoun-polis.jpg)
Αναγνώστης με αιτία: Ο Άρης Σφακιανάκης γράφει για το βιβλίο «Όλοι θέλουν να χορεύουν» του Αλμπέρτο Γκαρλίνι, που κυκλοφορεί από τις εδόσεις Πόλις.
Αχ, η δεκαετία του ’80! Κάποιοι από εμάς έθαλλαν τότε από νιάτα, έσφυζαν από ζωή, διέσχιζαν ατρόμητοι τη θολή γραμμή των οριζόντων. Οι περισσότεροι χόρευαν. Χόρευαν σε μισοφωτισμένες υπόγειες ντισκοτέκ με πελιδνές κουλτουριάρες που διάβαζαν Καμύ και Κίρκεγκορ, χόρευαν στις αμμουδιές τις νύχτες του θέρους αγκαλιά με Βαλκυρίες του Βορρά που είχαν καταφτάσει με ναυλωμένα τσάρτερ αναζητώντας μια φλογερή αγκαλιά Ροδίτη εραστή, χόρευαν σε φοιτητικές εστίες αφήνοντας να λιώσουν στις ασπαίρουσες γλώσσες τους χαρτάκια που έφεραν στη δομή τους ιλιγγιώδεις παραισθήσεις.
Κι ήταν τέτοιο το γλέντι που αδημονώντας έφτασε να πάρει μέρος μια άγνωστη φιγούρα, μια αλλοδαπή μορφή, μια παρουσία που συστήθηκε με κάτι αρχικά πρωτάκουστα: AIDS. Χλωμιάσαμε όλοι στο άκουσμά της, κάποιοι αποσύρθηκαν για λίγο από την ενεργό δράση, μα οι περισσότεροι, τολμητίες στην ψυχή και το σώμα, συνέχισαν ακούραστοι. Εξάλλου, τι νόημα έχει το παιχνίδι αν δεν κρύβει κάποιο ρίσκο;
Η δεκαετία εκείνη βέβαια δεν ήταν μόνο του χορού. Ήταν και μια εποχή χωρίς έξυπνα κινητά τηλέφωνα, χωρίς λίστες μπεστ-σέλερ στις εφημερίδες, χωρίς φτηνές αεροπορικές εταιρείες. Η πετρελαϊκή κρίση είχε ξεπεραστεί, η χούντα είχε πέσει (αφήνοντας πίσω της τη θλίψη της Κύπρου), η καθαρεύουσα είχε μπει στο χρονοντούλαπο της Ιστορίας. Το ΠΑΣΟΚ ήταν εδώ – ενωμένο, δυνατό! Και η Ελλάδα μπορούσε πλέον να ανήκει στους Έλληνες. Άνεμος αισιοδοξίας έπνεε στη χώρα, οι αγρότες έπαιρναν επιδοτήσεις ώστε να χρηματοδοτούν το ντόπιο μπαρμπούτι και ο τουρισμός έμοιαζε έτοιμος να απογειωθεί. Πεδίο δόξης λαμπρό ανοιγόταν μπροστά μας. Μα τι γινόταν άραγε στη γειτονική Ιταλία;
Τούτο έρχεται να μας αφηγηθεί εξαιρετικά ο γείτων συγγραφέας Αλμπέρτο Γκαρλίνι, ετών 52 σήμερα, με το βιβλίο «Όλοι θέλουν να χορεύουν» στις πάντα ευθύβολα στοχευμένες εκδόσεις ΠΟΛΙΣ υπό τη μεστή λογοτεχνίας μετάφραση του Αχιλλέα Κυριακίδη.
Ο συγγραφέας συστήνει τους δύο ήρωές του, παιδιά ακόμα, σε μια γιορτή χοιροσφαγίων. Έκτοτε, τα δυο άγνωστα μέχρι τότε μεταξύ τους αγόρια γίνονται φίλοι αγαπημένοι –σχεδόν αδελφοποιτοί. Μεγαλώνουν και ανδρώνονται στην Ιταλία του Βορρά, ανάμεσα στην Πάρμα και στην πόλη που εξορίστηκε ο Ρωμαίος, στη Μάντοβα (ποτέ δεν θα ξεχάσω τον έρημο σταθμό του τρένου όταν κατέβηκα εκεί με μια αγαπημένη της εποχής που λάτρευε τις τραγωδίες).
Οι δυο φίλοι γνωρίζουν μια νεραϊδένια κοπέλα την οποία, αναπότρεπτα ερωτεύεται ο ένας και μπλέκει μαζί της. Ο άλλος άραγε ζηλοτυπεί, γίνεται Ιάγος μήπως; Ποσώς, καθώς, πώς να το πω, να το εκφέρω πώς; Ο νεανίας εκείνος, ας πούμε, αρέσκεται στα ξινά. Κουνάει την αχλαδιά, βρε αδελφέ! Τρίβει το πιπέρι (αγνοώ την έκφραση στα καλιαρντά, και δεν έχω το βιβλίο του Ηλία Πετρόπουλου μαζί μου). Κι αντί να ασχολείται με το όλβιο ζεύγος, αναπτύσσει έρωτα σφοδρό με μεγαλύτερό του συγγραφέα και περιπλανιέται μαζί του στα θέρετρα της Ιβηρικής.
Όμως ο Παντεπόπτης (αναφέρομαι στον συγγραφέα) φαίνεται ότι δεν αρέσκεται στα μέλια και στη ζάχαρη –ίσως διαβητικός– και γρήγορα βιάζεται να ξεφορτωθεί την ευτυχία των ηρώων του, τουλάχιστον εν μέρει. Μα ώσπου να φτάσουμε ως εκεί έχουμε κι εμείς χορέψει μαζί τους στη γεμάτη νοσταλγία δεκαετία του ’80.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.