- CITY GUIDE
- PODCAST
-
35°
Μια φορά κι έναν κορωνοϊό: Ένα βιβλίο από τα παιδιά για τα παιδιά
Η Λιέττα Ιωάννου και η Θάλεια Σιούτου εξηγούν με τον πιο φυσικό τρόπο, αυτό που οι μεγάλοι και οι επιστήμονες λένε με… ακαταλαβίστικες λέξεις
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Λιέττα Ιωάννου «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό» Λιέττα Ιωάννου «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό»](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/12/24/mia-fora1.jpg)
«Μια φορά κι έναν κορωνοϊό»: Ένα παιδικό βιβλίο από τη Λιέττα Ιωάννου αφιερωμένο σε όσους έχουν επηρεαστεί από τον ιό.
«Βλέπεις αυτό το μικρό πλασματάκι; Όσο μικρό και αθώο και να φαίνεται, είναι κακό, και καταφέρνει να κρύψει τον πραγματικό του εαυτό με μεγάλη άνεση. Είναι ένας ιός που ονομάζεται κορωνοϊός, αλλά ίσως να τον ξέρεις και ως “COVID-19” ή “SARS-CoV-2”. Παρόλο που είναι κακός, είναι περίπου 4.000 φορές μικρότερος από μυρμήγκι»!
Με αυτά τα απλά λόγια και με χαριτωμένα σκίτσα, δυο κορίτσια της Γ’ Λυκείου εξηγούν στους συνομήλικούς τους αλλά κυρίως στα μικρότερα παιδιά, την πρωτοφανή πανδημία που πλήττει τον πλανήτη, έχοντας στοιχίσει πάνω από 1,5 εκατομμύρια ζωές.
Η Λιέττα Ιωάννου έγραψε το «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό» για τον παππού της, Ευάγγελο Σπανό, ιδρυτή του Ομίλου ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ, που υπήρξε ένα από τα πρώτα θύματα της νόσου COVID-19 στην Ελλάδα. Το εικονογράφησε η φίλη της, Θάλεια Σιούτου. Οι δυο τους αφιέρωσαν το βιβλίο σε όσους έχουν επηρεαστεί από τον ιό.
![Λιέττα Ιωάννου «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό» Λιέττα Ιωάννου «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό»](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/koronoios_1.jpg)
Τα δυο παιδιά απαντούν με απλά λόγια στις απορίες των παιδιών για τη νόσο που άλλαξε τη ζωή όλων, τον ιό που άλλαξε τον κόσμο μας για πάντα.
Εξηγούν με τον πιο φυσικό τρόπο, αυτό που οι μεγάλοι και οι επιστήμονες λένε με… ακαταλαβίστικες λέξεις «Εάν καταλάβεις τι συμβαίνει και τι μπορείς να κάνεις για να προστατεύσεις τον εαυτό σου και τους γύρω σου, δεν χρειάζεται να φοβάσαι… Μην ανησυχείς, γιατί σε αυτό το βιβλίο θα μάθεις όλα όσα χρειάζεται να ξέρεις για αυτόν τον ιό και πώς μπορούμε όλοι να τον νικήσουμε».
Τα κορίτσια έχουν μια πολύ καλή εξήγηση στο γιατί ο ιός SARS-CoV-2 είναι τόσο επιθετικός: «Ανεξάρτητα από το πού και πώς γεννήθηκε ο κορωνοϊός, το μόνο σίγουρο είναι πως γεννήθηκε κάτω από σκληρές συνθήκες, χωρίς αγάπη ή φροντίδα. Έτσι λοιπόν εξηγείται γιατί είναι τόσο κακός και γιατί χρησιμοποιεί τις μαγικές του ικανότητες για να βλάψει τους ανθρώπους παγκοσμίως»…
![Λιέττα Ιωάννου «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό» Λιέττα Ιωάννου «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό»](/images/w250/3/jpg/sites/default/files/mia-fora.jpg)
Όμως, ακόμη και στα δύσκολα, τα παιδιά μένουν αισιόδοξα.
Ο Όμιλος ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ θα δωρίσει ένα αντίτυπο του βιβλίου «Μια φορά κι έναν κορωνοϊό» σε κάθε παιδί που φιλοξενείται σε Σπίτι του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» αλλά και σε κάθε παιδί που επισκέπτεται το Παιδοδιαγνωστικό Κέντρο του Ομίλου στους Αμπελόκηπους.
Καλά Χριστούγεννα, με υγεία και ασφάλεια!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μιλήσαμε μαζί της για το νέο της βιβλίο «In God we trust»
Για το βιβλιοφιλικό μυθιστόρημα του Χουάν Βιγιόρο που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Carnívora (μετάφραση Χριστίνα Φιλήμονος)
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.