- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
«Όλα Θα Πάνε Καλά»: το Εγκόλπιο του Καλού Συνοδοιπόρου
Ένα βιβλίο που ήρθε για να... σου σπάσει τα νεύρα
![32014-72458.jpg 32014-72458.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/32014-72458_0.jpg)
![«Όλα Θα Πάνε Καλά»: το Εγκόλπιο του Καλού Συνοδοιπόρου «Όλα Θα Πάνε Καλά»: το Εγκόλπιο του Καλού Συνοδοιπόρου](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/11/20/book-covers-swstolappas.jpg)
Σκέψεις του Δημήτρη Ντανόπουλου πάνω στο πρώτο βιβλίο του Σεραφείμ Λάππα «Όλα Θα Πάνε Καλά» (εκδόσεις Εν Πλω, 2020)
Στην εποχή του γκρίζου, της ανασφάλειας, του φόβου και της ευμετάβλητης ρουτίνας μας, έρχεται ένα βιβλίο να σου σπάσει τα νεύρα, κραυγάζοντας «Όλα Θα Πάνε Καλά». Το φωνάζει τόσο πολύ, ακόμα και με το γραφικό του εξώφυλλου.
Μαθήματα Ψυχολογίας άνευ διδασκάλου
Θυμάσαι που είχες διαβάσει το «Να Ζεις Να Αγαπάς & Να Μαθαίνεις» του Λέο Μπουσκάλια ως αντίδοτο στη στρατιωτική ομοιομορφία, το «Πάντα Καλά» του Παύλου Μάτεσι ως αντίδοτο στην πεζή ανία και άκουγες το «Ν’ Αγαπάς Τα Βουνά Και Τα Πέλαγα…», τραγούδι του Παντελή Θαλασσινού ως αντίδοτο στη σχολική μονοδιάστατη παιδεία;
Νομίζω πως πια μεγάλωσα και δύσκολα πείθομαι. Εύκολα, βλέποντάς το στην προθήκη του βιβλιοπωλείου θα κατέτασσα το βιβλίο του Σεραφείμ Λάππα σε ένα ακόμα προϊόν αμερικάνικης κουλτούρας της θετικής σκέψης, ένα τεχνικό εγχειρίδιο επιφανειακής φιλοσοφίας, ερασιτεχνικής ψυχολογίας. Η σημείωση, δε, πως την εισαγωγή υπογράφει ένας κληρικός θα με έσπρωχνε σε διπλανό ράφι.
«Ένα κλειστό βιβλίο που μας ανοίγεται»
Έλα όμως που αυτό το βιβλίο το γνώρισα από μέσα προς τα έξω! Λευκές σελίδες με ψυχή τις λέξεις. Δίχως περίβλημα και συστάσεις. Ένας άνθρωπος τολμά να δημοσιοποιήσει για πρώτη φορά τις σκέψεις του, αποφασίζοντας να εκτεθεί, με ηρεμία, γαλήνη, ομορφιά, ρομαντισμό και συγκίνηση. Να μιλήσει για τις ανθρώπινες σχέσεις, την οικογένεια, τη «συζυγία», την καθημερινότητα και την επικαιροποιημένη συγχρονία μας. Ειδομένα με την οπτική του πολεμιστή του φωτός, που αντιστέκεται με σοβαρότητα.
Μικρά κείμενα που θα μπορούσαν σε παλιότερη εποχή να χαρακτηριστούν ως επιφυλλίδες ή να δημοσιεύονται ως χρονογραφήματα σε καθημερινή εφημερίδα, σημειώματα ημερολογίου ή ανεπίδοτες επιστολές προς το φανταστικό αναγνώστη.
Είναι ωραίο να είσαι εκπαιδευτικός!
Ένας άλλος σημαντικός θεματικός άξονας των κειμένων είναι η παραίνεση προς τους δασκάλους όλων των βαθμίδων που συνήθως νιώθουν συνθλιμμένοι στη ρουτίνα και απαξιωμένοι στη σύγχρονη κοινωνία μας: Ας το παραδεχτούμε. Είναι υπέροχη η δουλειά μας. We love our job! Ας το κάνουμε μόδα. Αντίσταση στη φθορά της καθημερινότητας.
Η προσευχή ως παιδαγωγική πρακτική ή/και ως προσδοκία
Η φυσική ενσωμάτωση του θεολογικού λόγου στο «Όλα Θα Πάνε Καλά» μού άνοιξε ένα παράθυρο επίσκεψης για ένα κειμενικό είδος που ποτέ δε με είχε απασχολήσει: «η προσευχή». Και μετά ξεκλείδωσε την αναγνωστική μου μνήμη ή/και όξυνε το αισθητήριο αναζήτησης του είδους σε μη θεολογικά κείμενα που συζητούσαν για την προσευχή: στην ποίηση ή ως ποίηση, στη λογοτεχνία ως έκφραση προσδοκίας κλπ.
Τελικά, τι είδους χαρακτηριστικά κουβαλούν οι «ήρωες» του βιβλίου του Σεραφείμ Λάππα, χρησιμοποιώντας κυρίως οριζόμενοι από τον λόγο της Ψυχολογίας, της Παιδαγωγικής και της Εκκλησίας; Αισιόδοξοι άνθρωποι, καθημερινοί μικροί σούπερ ήρωες, που δε φορούν μάσκες υποκρισίας αλλά χαμόγελα.
Ολοκληρώνοντας την ανάγνωση του βιβλίου, σίγουρα σκέφτεσαι ή και αναφωνείς: Το Καλό Θα Νικήσει, θα γίνει κύμα και θα κατακλύσει τον κόσμο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.