- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Η Ελένη Παπαγεωργίου μιλάει για τα σχέδια των εκδόσεων Μεταίχμιο
Ποια δύο ξεχωριστά βιβλία θα διαβάσουμε στο τέλος της χρονιάς στα ελληνικά;
![Η Έλενα Παπαγεωργίου των εκδόσεων Μεταίχμιο Η Έλενα Παπαγεωργίου των εκδόσεων Μεταίχμιο](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/10/13/elena-papageorgiou_ekdoseis-metaixmio.jpg)
Η Ελένη Παπαγεωργίου των εκδόσεων Μεταίχμιο μιλάει στην Athens Voice για τα μελλοντικά σχέδια του οίκου και τα βιβλία που πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσουμε.
Τι προγραμματίζετε για το 2021;
Το 2021 θα ολοκληρωθεί το μεγάλο μας εκδοτικό «αφιέρωμα» στην επέτειο της Παλιγγενεσίας. Η σειρά «200 χρόνια από την Επανάσταση», που συντονίζει ο Ιάκωβος Δ. Μιχαηλίδης, δέκα βιβλία για τους πρωταγωνιστές και τα καθοριστικά ζητήματα της περιόδου αυτής που μπορούν να διαβαστούν από τον καθένα και συνεισφέρουν ουσιαστικά στην συζήτηση για το 1821.
Ετοιμάζουμε επίσης πολλά βιβλία Ελλήνων συγγραφέων, γνώριμες πένες αλλά και νέες αφίξεις, σε όλα τα είδη, από το διήγημα ως το αστυνομικό μυθιστόρημα. Στη μεταφρασμένη πεζογραφία, θα ξεχωρίσω κάτι που πολλοί αναγνώστες θα περιμένουν με αγωνία: τη συνέχεια της «Βαλκανικής Τριλογίας» της Olivia Manning, με τίτλο η «Τριλογία του Λεβάντε», που αναμένουμε να κυκλοφορήσει το καλοκαίρι, σε μετάφραση Κλαίρης Παπαμιχαήλ.
Επειδή προγραμματίζουμε σε βάθος το εκδοτικό μας πρόγραμμα, μπορώ να αποκαλύψω και δύο ξεχωριστά βιβλία που θα διαβάσουμε στα ελληνικά προς το τέλος της χρονιάς. Το νέο μυθιστόρημα του David Mitchell με τίτλο «Utopia Avenue», σε μετάφραση της εξαιρετικής Μαρίας Ξυλούρη, μια σημαντική προσθήκη στον κατάλογό μας. Και το νέο μυθιστόρημα του Jo Nesbo, που φαίνεται ότι θα εκδοθεί μέσα στο 2021, και εκτυλίσσεται –επιτέλους– σε ένα αγαπημένο του ελληνικό νησί.
Ποιο βιβλίο ήταν η μεγαλύτερη εκδοτική επιτυχία σας και γιατί πρέπει να το διαβάσουμε;
Ο «Μεγάλος περίπατος του Πέτρου» γνώρισε στις εκδόσεις Μεταίχμιο μια δεύτερη εκδοτική ζωή όταν κυκλοφόρησε, μαζί με τα περισσότερα βιβλία της Άλκης Ζέη το 2011. Είναι ένας βασικός τίτλος του παιδικού καταλόγου μας, ένα μυθιστόρημα που επιλέγουν κάθε χρόνο να διαβάσουν χιλιάδες παιδιά, αλλά και ένα βιβλίο που συχνά προτείνεται από εκπαιδευτικούς και εντάσσεται στη δουλειά τους στην τάξη. Τον Δεκέμβριο θα μπορούμε πλέον να ξαναδιαβάσουμε την ιστορία του Πέτρου, που δεν φοβήθηκε να πάρει θέση και να συμμετάσχει στα γεγονότα του καιρού του, της οικογένειάς του και της… χελώνας του αλλιώς. Το εμβληματικό μυθιστόρημα της Άλκης Ζέη έγινε graphic novel με τη φροντίδα δύο εξαιρετικών δημιουργών: η Αγγελική Δαρλάση έγραψε το σενάριο και ο κομίστας Δημήτρης Μαστώρος το εικονογράφησε. Ένα graphic novel-φόρος τιμής από τους δημιουργούς νεότερων γενιών σ’ ένα αγαπημένο κλασικό βιβλίο της ελληνικής λογοτεχνίας για παιδιά και νέους, είμαι σίγουρη ότι θα το απολαύσουν μικροί και μεγάλοι.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Διαβάζουμε δοκίμια, βιογραφίες, μαρτυρίες, επιστημονικά και βιβλία προσωπικής ανάπτυξης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.