- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Προσεκτικός οδηγός
Αν θέλεις να πληροφορηθείς για μια πόλη και πώς να την περπατήσεις, θα ψάξεις σε sites, θα ανακατέψεις blogs και θα αποταθείς σε forum.
![Δημήτρης Παπαδόπουλος Δημήτρης Παπαδόπουλος](/images/120x120/3/jpg/files/2022-07-12/dimitris-papadopoulos.jpg)
![6815-26898.jpg 6815-26898.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2010/06/08/6815-26898_0.jpg)
Αν θέλεις να πληροφορηθείς για μια πόλη και πώς να την περπατήσεις, θα ψάξεις σε sites, θα ανακατέψεις blogs και θα αποταθείς σε forum. Η δύναμη των social media αντικαθιστά τους ταξιδιωτικούς οδηγούς. Αν δεν έχεις το κινητό της Μπγιόρκ (ή δεν σου απαντά ή το ΄χει κλειστό), θα πετύχεις έναν βέρο κάτοικο του Ρέικιαβικ για να πληροφορηθείς όλα εκείνα που σε επίσημους οδηγούς δεν περιέχονται: ενοικιαζόμενα σπίτια με ντιζάιν έπιπλα και χαμηλό ενοίκιο, τον καλύτερο τρόπο για να μετακινηθείς, hip εστιατόρια που δεν θέλουν να αποκαλυφθούν σε αδαείς τουρίστες και μπαρ που παίζουν μουσική να σου φύγει το κεφάλι (θα βοηθήσουν και τα κοκτέηλ, μην ανησυχείς).
Τον graphic designer Δημήτρη Καραΐσκο δεν τον γνωρίζω προσωπικά. Διαβάζω στο Style Magazine των New York Times ότι συμμετείχε, μαζί με άλλους 30 γραφίστες από όλον τον κόσμο, στην έκδοση «Graphic Europe», έναν ταξιδιωτικό οδηγό ισάριθμων πόλεων της ηπείρου. Προτείνουν, φτιάχνουν λίστες και εικονοποιούν τα αγαπημένα τους στέκια στην πόλη που ζει ο καθένας. Παρίσι, Λονδίνο, Βερολίνο, Μάλτα, Αθήνα, Λευκωσία, Βιέννη παρουσιάζονται μέσα από λίστες ξενοδοχείων, εστιατορίων, μπαρ, καταστημάτων. Δεν σου παρουσιάζουν τα καλύτερα, αλλά εκείνα που τους αρέσουν. Η υποκειμενικότητα του καλλιτέχνη, η δουλειά του οποίου παρουσιάζεται σε έξι με οκτώ σελίδες, σφραγίζει την αξιοπιστία της έκδοσης. Αν σου αρέσει η δουλειά του, ίσως να λάβεις υπ’ όψιν σου τις προτάσεις του. Αν όχι, κρατάς τα illustrations, τα οποία είναι καταπληκτικά.
«Η Αθήνα έχει καταφέρει ήδη από τη δεκαετία του ’70 να είναι το τερατάκι του σήμερα», αναφέρεται στο εισαγωγικό σημείωμα. Το posh Κολωνάκι, τα arty Εξάρχεια, η περιοχή του Ψυρρή που αναζητά την ταυτότητά της ανάμεσα σε μπαράκια και παρακμή. «Είναι μια παράξενη πόλη», σταχυολογώ. «Ένα αμάλγαμα πολιτισμών και αρχιτεκτονικών επιρροών. Εκεί που το χάος συναντά την τάξη. Μια άσχημη πόλη με πολλά κρυμμένα μυστικά»., όπως το γερμανικό νεκροταφείο στον Διόνυσο, το θέατρο του Λυκαβηττού και τη μπλε πολυκατοικία της Αραχώβης.
Παράγγειλέ το!
www.thamesandhudson.com/9780956205308.html
www.cicadabooks.co.uk/GraphicEurope
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Διαβάζουμε δοκίμια, βιογραφίες, μαρτυρίες, επιστημονικά και βιβλία προσωπικής ανάπτυξης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.