Μαριλένα Παππά, Το τελευταίο εμπόδιο: Μια μεταφυσική νουβέλα
Ένα κείμενο μεταφυσικού χαρακτήρα που όμως, συνδέεται άρρηκτα με την πραγματικότητα και την ανθρώπινη φύση
![32014-72458.jpg 32014-72458.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/32014-72458_0.jpg)
![thumbnail_book_shadow2.jpg thumbnail_book_shadow2.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/08/24/thumbnail_book_shadow2.jpg)
Η Αθηνά Ν. Μαλαπάνη, Φιλολόγος-Συγγραφέας γράφει την κριτική της για «Το τελευταίο εμπόδιο» της Μαριλένας Παππά, που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Βακχικόν.
Κριτική της Αθηνάς Ν. Μαλαπάνη, Φιλολόγου-Συγγραφέα
Η νουβέλα «Το τελευταίο εμπόδιο» της Μαριλένας Παππά από τις εκδόσεις Βακχικόν αποτελεί ένα κείμενο μεταφυσικού χαρακτήρα που όμως, συνδέεται άρρηκτα με την πραγματικότητα και μεταλαμπαδεύει μηνύματα για τον περίπλοκο χαρακτήρα της ανθρώπινης φύσης.
Μια γυναίκα, η Αχώ, βιώνει τη μοναξιά και την απομόνωση στην καθημερινότητά της, ένα φαινόμενο που μαστίζει τη σύγχρονη κοινωνία. Αυτή η κατάσταση αποξένωσης και σιωπής δίνει την ευκαιρία στη λογοτεχνική ηρωίδα να κάνει ενδοσκόπηση και να αντιμετωπίσει κατάματα τους προβληματισμούς της. Εξερευνά την εσωτερική της φύση, το σώμα της, όλο της το είναι, βιώνοντας μάλιστα τον έρωτα με έναν ιδιόμορφο τρόπο. Ομοίως με παράδοξο τρόπο βιώνει την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, διεργασίες που επηρεάζουν το σώμα και την ψυχή της και στην πραγματικότητα, χρησιμοποιούνται μεταφορικά για να αναδείξουν με ανάγλυφο τρόπο την εκ βαθέων μεταβολή της.
Η συγγραφέας εφαρμόζει εσωτερικό μονόλογο στο μεγαλύτερο μέρος του έργου της, με αποτέλεσμα να προσδίνει έναν εξομολογητικό και προσωπικό τόνο στο κείμενό της. Ο υπερρεαλισμός, ένα λογοτεχνικό και ευρύτερα πνευματικό κίνημα, έχει επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό την Μαριλένα Παππά. Ο υπερρεαλισμός αποτελεί μια αυτόματη καταγραφή του υποσυνείδητου με απόλυτα ελεύθερο τρόπο, ακόμη κι αν δεν παράγει έναν λογικό λόγο. Μέσα από το παράλογο και την αυτόματη καταγραφή του ονείρου όμως, αποδίδεται η πραγματικότητα με έναν ιδιάζοντα τρόπο. Η συγγραφέας ξέρει να χρησιμοποιεί με μαεστρία αυτή τη λογοτεχνική τεχνική, θυμίζοντάς μας υπερρεαλιστικούς λογοτέχνες, όπως λ.χ. τον Γ. Ρίτσο και τα στοχαστικά πεζά κείμενα του Γ. Σεφέρη.
Το τελευταίο εμπόδιο είναι η ανάγκη της ηρωίδας να απελευθερωθεί από τα δεσμά της μοναξιάς και της καταδυναστευτικής πραγματικότητας, τα οποία σπάζει μέσα από την εμπιστοσύνη της στο όνειρο και το ασυνείδητο. Έτσι, η ηρωίδα απελευθερώνεται πλήρως και μαζί της και ο εκάστοτε αναγνώστης που κόβει τις προσωπικές του αλυσίδες και ελευθερώνει το μυαλό, το συναίσθημά του και την έκφρασή του, μια ανάγκη του καθενός…
Μην χάσετε αυτή τη μοναδική νουβέλα με την απόλυτα πρωτότυπη και πρωτοποριακή γραφή! Μόνο από τις εκδόσεις Βακχικόν!
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.