Η Θάλασσα: Μια λυρική ιστορία για τέλος της ανθρωπότητας
Ένα εσώτατο γραπτό του Μιχάλη Μακρόπουλου από τις εκδόσεις Κίχλη
Παρουσίαση του νέου βιβλίου του Μιχάλη Μακρόπουλου με τίτλο «Η θάλασσα», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Κίχλη
Δυστοπία. Αυτή είναι η εικόνα που προβάλλει ήδη από τις πρώτες σελίδες. Ένας κόσμος που σιγά-σιγά κι επιλεκτικά ερημώνει, που οι άνθρωποι χωρίζονται σ’ αυτούς που θα πεθάνουν και γι’ αυτό παραμένουν στον επάνω κόσμο και σε όσους θα επιζήσουν κρυμμένοι στα έγκατα, έχοντας αντισώματα στον ιό που κουβαλά ένας τεράστιος μετεωρίτης, έχοντας αντισώματα στον άμεσο θάνατο.
Η ηρωίδα είναι προορισμένη να επιζήσει. Μιλά σε πρώτο πρόσωπο συνεχώς και κουβαλά από τα δέκα της χρόνια που αποχωρίζεται τους δικούς της μέχρι τα τριάντα που αποφασίζει να «ανέβει» και πάλι, εικόνες απλές, καθημερινές, πολύτιμες μέσα στη μοναδικότητα και την απουσία της επανάληψης. Το καθαρισμένο φρούτο και τα ψίχουλα στο μουσαμά, το μαχαίρι με τη λαβή που παίζει και μπορεί να σε κόψει, η κούνια στον κήπο που την ανεβάζει ψηλά και την κάνει να βλέπει τον κόσμο ολόκληρο, οι γονείς με την ανησυχία και την ανημπόρια καθισμένες στο βλέμμα, ο αδερφός που από ενοχλητικός γίνεται πολύτιμος, ένας σκύλος, η βροχή και το ψωμί. Είναι αυτά που ο συγγραφέας ονομάζει «τα πράγματα». Όσα θεωρούνται δεδομένα κι αποκτούν άλλη αξία επειδή γίνονται αναμνήσεις και νοσταλγία. Η ηρωίδα γνωρίζει τον κινηματογράφο στην υπόγεια πόλη, και σαν να οδηγεί τον Μακρόπουλο να γράψει κινηματογραφικά. Οι εικόνες ξεπηδούν αβίαστα, αργά, αναδύοντας προσμονή και εγκαρτέρηση, ελπίδα και φόβο, συγκίνηση και απλότητα.
Η επιστροφή στον επάνω κόσμο θα γίνει για χάρη της θάλασσας. Η ηρωίδα με το ομόφυλο ταίρι της πια, θα ανέβει για να γνωρίσει τη θάλασσα, υπόσχεση που δεν κράτησε ο πατέρας της, αφού δεν την πήγε ποτέ, δεν την γνωρίζει, μα μαζί της τη δένει «ένα θαλασσινό πλάσμα, ένας αμμωνίτης, που έζησε εκατό εκατομμύρια χρόνια πριν» και που το είχε βρει ψηλά πάνω απ’ το σπίτι της ενώ, «δεν είχε καμιά δουλειά εκεί, διακόσια χιλιόμετρα μακριά απ’ το πέλαγος… ».
Το θηλυκό στοιχείο, η ηρωίδα, η φίλη της, η μνήμη και η θάλασσα, ορίζει καίρια αυτό το βιβλίο, ας σκεφτούμε αντίστοιχα ότι το προηγούμενο του Μακρόπουλου, το «Μαύρο νερό», ήταν απολύτως αρσενικό. Κυριαρχεί λοιπόν η αντοχή και η δύναμη, η αποφασιστικότητα και η βούληση, η διάθεση της ηρωίδας να ορίσει τη ζωή της αναλαμβάνοντας το ρίσκο να βγει από την ασφάλεια που είναι συνώνυμη της ανελευθερίας, του περιορισμού, της επιβίωσης, χωρίς ζωή. Γιατί ζωή για κείνην είναι το ταξίδι προς τη θάλασσα, η θάλασσα η ίδια, ο πυθμένας της που μια μέρα παράτολμα τον φτάνει βουτώντας.
Είναι ένα εσώτατο γραπτό τούτο δω που μας παρέδωσε ο Μιχάλης Μακρόπουλος μετά την πρόσφατη εμπειρία μας της απομόνωσης, που ίσως με τη σειρά της μας έχει δώσει την ευκαιρία να στραφούμε μέσα μας και να μπορούμε να αντέξουμε, να έχουμε εκπαιδευτεί να ακούμε κάποιον να μας μιλά σιγά, ήσυχα, υπόγεια για κάτι τόσο σοβαρό και εκκωφαντικό, όσο το τέλος της ανθρωπότητας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.