- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
![atk_0452.jpg atk_0452.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/atk_0452.jpg)
![64696-130564.jpg 64696-130564.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2014/04/03/64696-130564.jpg)
Ποιος είναι ο John Doe; Και τι σχέση έχει με την Jane Doe ή Jane Roe; Και όλοι αυτοί τι σχέση έχουν με τα παιδιά Jonnie Doe και Janie Doe; Βασικά κανένας και τίποτα και καμία με κανέναν.
Όλα αυτά είναι ονόματα πασπαρτού – «τυφλά» ονόματα που χρησιμοποιούνται σαν εφεδρικά σε περιπτώσεις που δεν γνωρίζεις το όνομα κάποιου, αλλά θέλεις να τον αναφέρεις. Στα πάρτι, οι κενές θέσεις για «κάποιο παιδάκι» γράφουν το όνομα Τζόνι Ντο. Στις συζητήσεις και σε σημειώσεις δικαστικών υποθέσεων ο «κύριος Τάδε Ταδόπουλος» είναι ο Τζον Ντο και η κυρία Ταδοπούλου, η Τζέιν Ντο. Τουλάχιστον σε ένα παράλληλο σύμπαν, εκεί που ζουν και οι ήρωες των κόμικς.
Ο «έλληνας» DOE είναι δημιούργημα του πρωτοεμφανιζόμενου έλληνα σχεδιαστή J.B. Son.
Ένα άλμπουμ που κάνει πρώτη εμφάνιση στο Comicdom Con Athens 2014αυτή την Παρασκευή, γεμάτο άγνωστους μεταξύ αγνώστων, χαρακτήρες που σχεδιάζει στο sketchbook του ο J.B. Son. Υπάρχει όμως μία ιστορία που τους συνδέει τελικά – και αυτή δημιουργείται σιγά σιγά, καθώς ξεφυλλίζεις τις σελίδες του artbook DOE.
Και ακόμα καλύτερα: τις εικόνες τις ακούς. Στο βιβλίο υπάρχει link για να κατεβάσεις και το soundtrack του artbook, το οποίο έχει συνθέσει και επιμεληθεί ο J.B. Son.
Ο J.B. Son είναι μουσικός, συνθέτης και εικονογράφος. Είναι ένα από τα ιδρυτικά μέλη των Melt Mountain. Πρόσφατα κυκλοφόρησε το ομώνυμο τους ΕΡ από την Inner Ear Records. Με το artbook του "DOE" (giganto books) επιχειρεί να συνδέσει εκτεταμένα τα δύο κύρια δημιουργικά μέσα που χρησιμοποιεί.
Τις εικόνες με τη μουσική τις συνδυάζει όμως και ο international comic artist Ηλίας Κυριαζής με το «Melody» ή την μελωδία των Θεών, το καλύτερο τραγούδι όλων των εποχών που σύμφωνα με το μύθο, πέφτει σε ανθρώπινα χέρια. Αλλά λείπουν οι στίχοι. Η ιστορία αρχίζει να ξεδιπλώνεται σαν μουσική συμφωνία: Η Μελ, η τωρινή κάτοχος της μελωδίας, πολιορκείται από κόσμο που θέλει να προσθέσει τους δικούς του στίχους για τους δικούς του σκοπούς. Από ιερείς που θέλουν να τη μετατρέψουν σε ψαλμωδία μέχρι διαφημιστές που ονειρεύονται το απόλυτο τζινγκλ. Η ίδια απλά θέλει να κάνει το σωστό. Μακάρι να ήξερε ποιο είναι αυτό…
Η «Μελωδία» μαζεύει για πρώτη φορά σε έντυπη μορφή, σε άλμπουμ, την επιτυχημένη σειρά MELODY που κυκλοφόρησε αρχικά στο διαδίκτυο από τη DC comics. Το κόμικ κέρδισε το διαγωνισμό Zuda και η ηρωίδα, Μελ, ήταν υποψήφια για βραβείο Lulu «καλύτερου γυναικείου χαρακτήρα».
Ο Ηλίας Κυριαζής είναι ένα από τα υποψήφια ονόματα που θα βραβευθούν στο φετινό Comicdom. Η υποψηφιότητά του (για πέντε βραβεία) είναι για το Elysium Online, ένα graphic novel που ολοκληρώθηκε πρόσφατα μετά από επιτυχημένη καμπάνια στο Indiegogo. Αυτό τον καιρό σχεδιάζει τη νέα του σειρά που θα κυκλοφορήσει από την Image comics.
- Το artbook «DOE» τις μέρες του Comicdom Con, θα πωλείται στην ειδική τιμή των €11 στο περίπτερο της giganto books, στο ισόγειο. Ενώ τις ώρες που η giganto θα έχει «Happy Hour» (10:00 – 13:00 κάθε μέρα) θα πωλείται €10.
- Η «Μελωδία» κυκλοφορεί σε 300 υπογεγραμμένα & αριθμημένα αντίτυπα στην τιμή των €12.
Comicdom
Παρασκευή 04 Απριλίου έως και Κυριακή 06 Απριλίου 2014
Ελληνοαμερικανική Ένωση (Μασσαλίας 22)
Από τις 10:00 έως τις 22:00
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.