Ποια βιβλία θα κυκλοφορήσουν τον Μάιο από τις Εκδόσεις Κλειδάριθμος;
Έτοιμοι για μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία μόλις ανοίξουν; Μάθαμε τι ετοιμάζουν οι εκδοτικοί.
![62222-137653.jpg 62222-137653.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/62222-137653.jpg)
![Αυτές είναι οι νέες εκδόσεις που ετοιμάζει ο εκδοτικός οίκος Κλειδάριθμος για τον Μάιο του 2020 μετά την καραντίνα. Εκδόσεις Κλειδάριθμος](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/05/11/kleidarithmos.jpg)
Αυτές είναι οι νέες εκδόσεις που ετοιμάζει ο εκδοτικός οίκος Κλειδάριθμος για τον Μάιο του 2020 μετά την καραντίνα.
Μετάφραση: Βασίλης Τσαλής, Σελίδες: 616, Τιμή: 17,70€, Ημερομηνία έκδοσης: 15/05/20
Νέα Υόρκη, τέλος της δεκαετίας του ’60. Ο σπουδαστής λογοτεχνίας Τζόναθαν Ρόζεν γνωρίζει τον βιβλιόφιλο δανδή Γιόζεφ Άιζενσταϊν. Μέσω του μυστηριώδους αυτού μεσήλικα, ο άβγαλτος νεαρός δεν θα έρθει μόνο σε επαφή με τον κόσμο της τέχνης και του πνεύματος, αλλά θα διδαχτεί επίσης την τέχνη της ερωτικής αποπλάνησης –και εκείνες οι φωτεινές μέρες θα σηματοδοτήσουν την ενηλικίωσή του. Με το πέρασμα του χρόνου, ο Τζόναθαν αρχίζει να υποψιάζεται ότι πίσω από τη βιτρίνα του μέντορά του κρύβεται ένα φοβερό μυστικό. Αυτή η υποψία όμως δεν θα γίνει βεβαιότητα, παρά μόνο δύο δεκαετίες αργότερα… Μια ιστορία που παρασύρει τον αναγνώστη στον σκοτεινό κόσμο των βιβλίων, ταξιδεύοντάς τον από τη Νέα Υόρκη του '69 στο Βερολίνο και από την εποχή του Μεσοπολέμου στην πτώση του Τείχους.
Μετάφραση: Σοφία Τάπα, Σελίδες: 240, Τιμή: 14,40€, Ημερομηνία έκδοσης: 15/05/20
Το Βρείτε το δικό σας Γιατί αποτελεί συνέχεια του Ξεκινήστε από το Γιατί. Σας δείχνει πώς να εφαρμόσετε τις δυναμικές ιδέες του Σάιμον Σίνεκ για να αντλήσετε περισσότερη έμπνευση από τη δουλειά σας και να εμπνεύσετε με τη σειρά σας τους γύρω σας. Η ικανοποίηση είναι δικαίωμα και όχι προνόμιο. Όλοι μας δικαιούμαστε να ξυπνάμε το πρωί γεμάτοι έμπνευση για να πάμε στη δουλειά μας, να νιώθουμε ασφάλεια όταν βρισκόμαστε στον χώρο εργασίας μας και, στο τέλος της ημέρας, να επιστρέφουμε ικανοποιημένοι στο σπίτι. Το μυστικό για να κατακτήσουμε αυτή την ικανοποίηση είναι κατ’ αρχάς να καταλάβουμε ΓΙΑΤΙ κάνουμε ό,τι κάνουμε.
Αμέτρητοι αναγνώστες ρωτούν το ίδιο πράγμα: Πώς μπορώ να εφαρμόσω το Ξεκινήστε από το Γιατί στην καριέρα, στην εταιρεία ή στην ομάδα μου; Αυτός ο πρακτικός οδηγός θα σας βοηθήσει να βρείτε το δικό σας ΓΙΑΤΙ. Το βιβλίο περιέ-χει ασκήσεις και εικόνες για κάθε στάδιο της διαδικασίας και σας οδηγεί να βρείτε απαντήσεις σε πολλά σημαντικά ερωτήματα, όπως μεταξύ άλλων:
- Μπορώ να έχω περισσότερα από ένα ΓΙΑΤΙ;
- Αν η δουλειά μου δεν συμβαδίζει με το ΓΙΑΤΙ μου, τι πρέπει να κάνω;
- Τι γίνεται αν η ομάδα μου δεν συμφωνεί με το ΓΙΑΤΙ μας;
Είτε έχετε μόλις πιάσει την πρώτη σας δουλειά, είτε ηγείστε μιας ομάδας, είτε είστε διευθύνων σύμβουλος της δικής σας εταιρείας, οι ασκήσεις αυτού του βιβλίου θα σας βοηθήσουν να βρείτε τον δρόμο που οδηγεί στη μακροχρόνια επιτυχία και ικανοποίηση, όχι μόνο για εσάς τους ίδιους, αλλά και για τους συναδέλφους σας.
Μετάφραση: Στέλλα Κάσδαγλη, Σελίδες: 400, Τιμή: 16,60 €, Ημερομηνία έκδοσης: 15/05/20
Η Μπρενέ Μπράουν έχει περάσει τις τελευταίες δύο δεκαετίες μελετώντας τα συναισθήματα και τις εμπειρίες που δίνουν νόημα στη ζωή μας, και τα τελευταία εφτά χρόνια δουλεύοντας με προοδευτικούς ηγέτες και ομάδες σε ολόκληρο τον κόσμο. Η ίδια ανακάλυψε ότι, από τις μικρές start-up και τις οικογενειακές επιχειρήσεις μέχρι τους μη κερδοσκοπικούς οργανισμούς και τις μεγαλύτερες εταιρείες διεθνώς, οι ηγέτες θέτουν όλοι την ίδια ερώτηση: Πώς διαμορφώνουμε πιο γενναίους και τολμηρούς ηγέτες και πώς ενσωματώνουμε την αξία του θάρρους στην κουλτούρα του κάθε οργανισμού;
Μετάφραση: Χριστίνα Σωτηροπούλου, Εικονογράφηση: Hervé Le Goff, Ενδεικτική ηλικία: 3-6, Σελίδες: 20, Τιμή: 9,90 €, Ημερομηνία έκδοσης: 15/05/20
Ο χαμαιλέοντας κάνει βόλτα στο δάσος με τη μαμά του και τραγουδάει: «Ποιος φοβάται το κακό το γκνου; Όχι εμείς, όχι εμείς!» Αλλά, όταν φεύγει από κοντά της και χάνεται, αρχίζουν οι περιπέτειες! Θέλετε να μάθετε αν θα ξαναβρεί τη μαμά του; Υπομονή, η γιαγιά κότα όλα θα σας τα πει.
Μετάφραση: Χριστίνα Σωτηροπούλου, Εικονογράφηση: Hervé Le Goff, Ενδεικτική ηλικία: 3-6, Σελίδες: 20, Τιμή: 9,90 €, Ημερομηνία έκδοσης: 15/05/20
Είναι ώρα για ύπνο, αλλά το προβατάκι δυσκολεύεται να κοιμηθεί. Δεν μπορεί να κλείσει μάτι… Θέλετε να μάθετε αν θα το πάρει τελικά ο ύπνος; Υπομονή, η γιαγιά κότα όλα θα σας τα πει.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.