- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Βρεθήκαμε στα γενέθλια του Μάνου Ελευθερίου και του «Ερατώ»
Το παλαιοβιβλιοπωλείο συπλήρωσε 10χρόνια
![114984-626784.jpg 114984-626784.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/114984-626784.jpg)
Την Τετάρτη 12 Μαρτίου ο Μάνος Ελευθερίου και το παλαιοβιβλιοπωλείο Ερατώ γιόρτασαν μαζί τα γενέθλιά τους, στο χώρο που στεγάζεται το δεύτερο, στο Θησείο.
Πλήθος κόσμου κατέκλυσε από νωρίς το βιβλιοπωλείο αλλά και τη Θησείου έξω από αυτό για να γιορτάσει τα 75α γενέθλια του πρώτου και τα 10α του δεύτερου, καθώς τραγουδούσαν οι Κώστα Μάντζιος και Γεωργία Γρηγοριάδου με τη συνοδεία των μουσικών: Θανάση Γεωργάρα (μπουζούκι), Γιάννη Καράμπελα (ακκορντεόν), Αλέξανδρο Μαούτσο (κλασική κιθάρα) και Σπύρο Κουρκουνάκη (μουσική επιμέλεια, πιάνο).
Διάχυτη η συγκίνηση, ζωγραφισμένη τόσο στα πρόσωπα νέων ανθρώπων αλλά κυρίως στα μάτια εκείνων που μεγάλωσαν με τα τραγούδια του. Βουρκώσαμε κι εμείς στο άκουσμα τραγουδιών όπως "Το τραίνο", χαζέψαμε με τις γκραβούρες που έχει συλλέξει με μεράκι, μεταξύ άλλων, ο κύριος Γιώργος Παπαδάτος, ενώ ταξιδέψαμε στο παρελθόν ακούγοντας ιστορίες από τον κύριο Περικλή Κοροβέση που βρισκόταν εκεί, σε ένα τραπεζάκι έξω από το βιβλιοπωλείο, πίνοντας ουίσκι και κόκκινο κρασί.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.