- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
Σαν εκείνον που χάρισε τον ίσκιο του
Το νέο βιβλίο του Άκη Καπέτα με τίτλο «Ωρολογοποιός» κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Βακχικόν
![32014-72458.jpg 32014-72458.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/32014-72458_0.jpg)
![«Ωρολογοποιός» του Άκη Καπέτα, εκδόσεις Βακχικόν orologopoios akis kapetas vakxikon](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2020/02/17/kapetas_cover_fb880.jpg)
Ο Απόστολος Θηβαίος διαβάζει το βιβλίο «Ωρολογοποιός» του Άκη Καπέτα που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Βακχικόν
Τα χείλη της σαν κάτι να είπαν. Η πρόζα του χαμού της δεν σώζεται. Μόνο ένα ρολόι που έπαψε τους χτύπους του μαζί με την καρδιά της Μαρίνας. Το όνομά της που στιγμάτισε πριν από χρόνια την ελληνική ποίηση εδώ φτάνει στην εποχή μας. Πάντα όμορφη και δυστοπική σαν πατρίδα, κάπου κάπου πικρή και άπιαστη. Η Μαρίνα του ομώνυμου μέρους που συνθέτει τον Ωρολογοποιό του πρωτοεμφανιζόμενου Άκη Καπέτα ρίχνεται στον αγώνα της τέταρτης, βιομηχανικής επανάστασης, κερδίζει την θέση της μες στον κόσμο και σαν ψυχή που επιθυμεί να εξαρθεί διαλύεται στις σταγόνες της τελευταίας ζωής της.
Οι εκδόσεις Βακχικόν μας έχουν συνηθίσει τον τελευταίο καιρό σε εξαιρετικές εκδόσεις, τόσο στο μυθιστόρημα όσο και την ποίηση. Αστυνομική λογοτεχνία, έξυπνα βιβλία και εγχειρίδια της εποχής μας φανερώνουν το στίγμα που ήδη καλλιεργούν οι εκδόσεις στον καινούριο, θεματικό χάρτη της σύγχρονης λογοτεχνίας. Ο Ωρολογοποιός του Α. Καπέτα επιβεβαιώνει τις αδοκίμαστες, εξαιρετικές φωνές ενός νέου είδους που ήδη αναζητά τον βηματισμό του, γυρεύοντας τη θέση του μες στην ιστορία με τους καταλόγους της που όλα τα καταπίνουν. Τώρα τα υλικά αναμειγνύονται, ποίηση και πρόζα συνυπάρχουν στις μυθιστορίες. Οι τελευταίες προικισμένες με το είδος της συναισθηματικής νοηματοδότησης που επιβάλλει η εποχή μας, στιγματισμένες από κρίσεις, επαναστάσεις, την αισθητική της διάλυσης, και το είδος του παράφορου υποκειμενισμού, μπορούν κάποτε να γίνουν καταστροφικές με όλους τους κινδύνους εντός τους, βαθύτατα γοητευτικές.
Το μυθιστόρημα του Καπέτα με το εξαιρετικό εξώφυλλο απαντά σε εκείνο το θαυμαστό πραγματικό που ανατρέπει, μεταφρασμένο στην επικαιρότητα. Οι ιδιοτροπίες του καινούριου αιώνα διαμορφώνουν ιδανικά την ατμόσφαιρα στο γεμάτο εκπλήξεις βιβλίο. Ικανό να περιγράψει τον εφιάλτη της έξαλλης ψυχής μας που ξοδεύεται στις τρομερές ταχύτητες, τις σταθερές τροχιές. Φλεγόμενο όπως ο μύθος, μα με μια αστείρευτη σημασία, ενδεικτική του ταλέντου που χαρακτηρίζει την γραφή του Άκη Καπέτα.
Είμαι ο Πάμπλο, el relojero, ο ωρολογοποιός, για να σώσω την ψυχή μου πρέπει να κάνω μια καλή πράξη.
![«Ωρολογοποιός» του Άκη Καπέτα, εκδόσεις Βακχικόν orologopoios akis kapetas vakxikon](/images/w250/3/jpg/sites/default/files/kapetas_cover_fb250.jpg)
Η ικανοποίηση ενός αναγνώστη στηρίζεται εν πολλοίς στην πρωτοτυπία της ιστορίας, στην κατάλληλη ατμόσφαιρα του μικρού ή του μεγάλου, προσωπικού μυθιστορήματος. Ο Ωρολογοποιός των εκδόσεων Βακχικόν κερδίζει από αυτό το σημείωμα μια θέση ανάμεσα στα ενδιαφέροντα βιβλία των ημερών. Θα πρέπει να αναμετρηθεί με δεκάδες, αξιόλογους τίτλους που επιβεβαιώνουν το αμείωτο ενδιαφέρον του κοινού στο βιβλίο. Ωστόσο, αξίζει να συγκρατήσουμε τον τίτλο του λησμονώντας για λίγο τις βλαβερές συνέπειες του χρόνου. Για χάρη του Άκη Καπέτα και του εξαίρετου εγχειριδίου. Άλλωστε ο τελευταίος στέκει πάντα στο πλευρό μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.