Ο Γιάννης Μακριδάκης και οι «Βάρδιες των πουλιών»
Ένα βιβλίο που δεν θέλεις να το αφήσεις απ' τα χέρια, παρά μονάχα όταν δεν έχει άλλο πια
![zoe1.jpg zoe1.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/zoe1.jpg)
![Γιάννης Μακριδάκης «Οι βάρδιες των πουλιών», Εκδόσεις ΕΣΤΙΑ Γιάννης Μακριδάκης «Οι βάρδιες των πουλιών», Εκδόσεις ΕΣΤΙΑ](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/18/isolated-notebook-with-spiral-grey-blue-background_2139-227.jpg)
Η Ζωή Καραμήτρου διαβάζει το νέο βιβλίο του Γιάννη Μακριδάκη «Οι βάρδιες των πουλιών» που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις ΕΣΤΙΑ.
Ο Ανέστης Δεληγιώργης ναυαγεί σε μια κοντινή βόλτα με τη βάρκα του ξαδέρφου του... του ξαδέρφου του που τον χαρακτηρίζει απρονοησία και ξεροκεφαλιά. Και τον χάνει, μαζί και τον γιο του ξαδέρφου, η κόρη σώζεται. Μετά από ώρες στα κύματα, σώζεται και ο ίδιος. Σώζεται κι αρχίζει να σκάβει μέσα του, αναρωτιέται για τη γενιά του, για τις ρίζες του για τον αληθινό πρόγονό του, την «Περιστερού», από τον οποίο και καταλήγει ότι κατάγεται. Η «Περιστερού», περιπαικτικό παρανόμι του Θανάση Δεληγιώργη που είχε το βίτσιο να εκτρέφει περιστέρια, τα εκπαίδευε και τα έδινε μαζί στα πλοία, να γυρίζουν πίσω με μαντάτα σε περίπτωση ανάγκης.
Ο Μακριδάκης για άλλη μια φορά φτιάχνει ένα βιβλίο που δεν θέλεις να το αφήσεις απ’ τα χέρια, παρά μονάχα όταν δεν έχει άλλο πια. Ακόμη κι όταν παιδεύεσαι με το δαιδαλώδες σόι, σοφά στο τέλος υπάρχει το γενεαλογικό δέντρο να καταφεύγεις, αφού η ιστορία δεν σου επιτρέπει να προσπεράσεις πρόσωπα, προσωνύμια, συγγένειες, μπερδέματα.
Στις αρχές Νοεμβρίου, σε εκδήλωση στην Αθήνα, ο Γ. Μακριδάκης αναφέρθηκε σε αυτό το βιβλίο του: Ο αφηγητής της ιστορίας, ο Ανέστης Δεληγιώργης, έλκει την καταγωγή του από τα απέναντι, την Αγία Παρασκευή, το Κιόστε της Μικράς Ασίας. Ένα ολόκληρο γαϊτανάκι δεσμών, πνιγμών, τραγωδιών τυλίγεται και ξετυλίγεται ακατάπαυστα στις σελίδες του βιβλίου. Πολλά περιστατικά είναι αληθινά. Το ναυάγιο του αφηγητή, το πέρασμα του ψαρά στα τουρκικά νερά, ο ξεριζωμός και η φυγή στην Ελλάδα, είναι γεγονότα. Ο Μακριδάκης τα ξέρει, έχει μιλήσει με τα πρόσωπα που πρωταγωνιστούσαν, ο ναυαγός Ανέστης δεν είναι γέννημα της φαντασίας, η αποδελτίωση από τον συγγραφέα χιώτικων εφημερίδων αφήνει το αποτύπωμά της στο βιβλίο.
Εμένα με συγκινεί όμως ο απλός, απλούστατος Ανέστης. Που παλεύει να μην πνιγεί, που σιχαίνεται τα άλλα πουλιά, τους γλάρους που τον περιτριγυρίζουν και ορμούν −είναι γι' αυτούς ζωντανή τροφή−, που σκιάζεται τη γυναίκα του την Ελένη, τόσο ξένος μαζί της, τόσο αταίριαστος. Ο Ανέστης που μετά το ναυάγιο παλεύει να βρει ποιος είναι, τι θέλει, τι μπορεί, τι αντέχει.
![Γιάννης Μακριδάκης «Οι βάρδιες των πουλιών», Εκδόσεις ΕΣΤΙΑ Γιάννης Μακριδάκης «Οι βάρδιες των πουλιών», Εκδόσεις ΕΣΤΙΑ](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/article/2019/12/18/5df2928b-33f3-469f-a161-9741e5496672.jpg)
Γλώσσα απλή και εγγύτατη, γραφή ρέουσα, πυκνή και συναρπαστική, καταθέσεις εσώτατες, συγκίνηση και χαμόγελο, αγωνία και πίκρα, διάθεση περιπαικτική και σοβαρή, διόλου σοβαροφανής και επίπλαστη, αυτή είναι για άλλη μια φορά η προσφορά του Μακριδάκη. Αποδεκτή με μεγάλη χαρά και μια ακόμη αφορμή για τη στροφή στο καθρέφτη μας. Ας μας ξαναδούμε λοιπόν...
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.