- CITY GUIDE
- PODCAST
-
30°
«Ερασιτέχνες δολοφόνοι» εξομολογούνται και προκαλούν ανατριχίλα
Στο συγγραφικό ντεμπούτο του Λευτέρη Μπούρου (εκδ. Πηγή)
![69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg 69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg)
![Λευτέρης Μπούρος «Ερασιτέχνες δολοφόνοι», εκδόσεις Πηγή Λευτέρης Μπούρος «Ερασιτέχνες δολοφόνοι», εκδόσεις Πηγή](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2019/05/13/erasitexnesdolofonoicover880.jpg)
Το συγγραφικό ντεμπούτο του Λευτέρη Μπούρου «Ερασιτέχνες δολοφόνοι» κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πηγή.
Οκτώ «Ερασιτέχνες δολοφόνοι». Οκτώ άνθρωποι της διπλανής πόρτας που βάφουν μέσα σε μια στιγμή τα χέρια τους με αίμα και προσπαθούν να βαδίσουν στο μονοπάτι της ζωής τους με τις Ερινύες να τους καταδιώκουν ανελέητα. Οκτώ οικείες φυσιογνωμίες που περνούν αναπάντεχα τη λεπτή διαχωριστική γραμμή που βρίσκεται ανάμεσα στη λογική και την παράνοια και δίνουν το έναυσμα στη δυνατή πένα του Λευτέρη Μπούρου να αποτυπώσει την αλήθεια τους, τις μύχιες σκέψεις τους, τις ιδιότυπες επιθυμίες τους, τα πιο αποτρόπαια μυστικά τους. Γιατί «...ποιος λογικός άνθρωπος γίνεται δολοφόνος στα καλά καθούμενα»;
Μια συλλογή αλλιώτικη. Μια συλλογή από ιστορίες εγκλημάτων που προκαλούν σοκ, συγκίνηση, ανατριχίλα. Μια συλλογή διηγημάτων διαφορετικής έκτασης, διαφορετικής έντασης, διαφορετικής ενέργειας, που πηγάζουν όμως από το συγγραφικό ταλέντο του δημιουργού τους και κατορθώνουν να παίξουν με το μυαλό του αναγνώστη, να προκαλέσουν τριγμούς στη συνείδησή του, να δοκιμάσουν τα όρια των αντοχών του. Και όλα αυτά μέσα σε λίγες σελίδες. Χωρίς περίσσευμα λέξεων, χωρίς οικονομία λόγου. Με θαυμαστή ισορροπία και μια εξαιρετική επιλογή φράσεων που αφήνουν περιθώρια στη φαντασία, στο μυστήριο και στο συναίσθημα να πάρουν τη σκυτάλη και να μεγαλουργήσουν.
Με έξυπνους τίτλους που δίνουν το στίγμα από την αρχή, οι ερασιτέχνες δολοφόνοι εξομολογούνται. Τα πάντα. Χωρίς περιστροφές, εξωραϊσμούς, δικαιολογίες και ελαφρυντικά. Ξεγυμνώνουν την ψυχή τους. Ο «Μαύρος γάτος» αφηγείται μια ιστορία απλή, καθημερινή, από εκείνες τις δεκάδες που φτάνουν στα αυτιά του καθενός καθημερινά και αγγίζουν τα όρια της μυθοπλασίας. Κλείνει το μάτι στον αναγνώστη, φλερτάρει με τα όρια που αμφισβητούνται από τον θεό Έρωτα και που αργά και βασανιστικά μπορούν να οδηγήσουν στη δίψα για εκδίκηση και στις πιο ακραίες αποφάσεις. «Ο Μίμος», ένα συγκλονιστικό γράμμα σε μια μητέρα, ένα τρομακτικά δυνατό κείμενο που συνθλίβει κάθε άμυνα, που αγγίζει την καρδιά, που προβάλλει με ευαισθησία τα δύσβατα μονοπάτια που ακολουθεί το μυαλό των ψυχικά διαταραγμένων ανθρώπων. «Λυδία»: τα όνειρα συνθλίβονται μέσα σε μια στιγμιαία λάμψη. Ένα αιματοκύλισμα, μια αγάπη, ένας έρωτας, ένας συρμός, και η πραγματικότητα που οδηγεί ξαφνικά στην τρέλα. «Ο άνθρωπος του Βάλτου» όπου οι δοξασίες και οι δεισιδαιμονίες που ακόμη και σήμερα κυριαρχούν στα χωριά του τόπου μας, συγκρούονται με τη δύναμη των βιβλίων και τον θησαυρό που κρύβουν μέσα τους. Οι αστικοί μύθοι και οι αμαρτίες των παλαιότερων ξυπνούν το τέρας που κρύβει ο καθένας μέσα του και δίνουν νόημα στο οφθαλμόν αντί οφθαλμού.
Η θρησκεία στο επίκεντρό της εξομολόγησης του «Αιρετικού», η εξερεύνηση και η περιέργεια αμύνονται της πίστης και των δογμάτων σε ένα κείμενο που γυρίζει τον χρόνο στο 1591μ.Χ. δίνοντας μια άλλη διάσταση στο «έγκλημα». «Ποιος μίλησε;» Σε ποιον; Μια κούκλα που περνάει από γενιά σε γενιά και η αρχή του τέλους είναι εδώ: ένας αλκοολικός και μια εγγαστρίμυθος ζουν στα άκρα μια μεταφυσική εμπειρία σε μια απόκοσμη και ζοφερή ατμόσφαιρα όπου κανείς δεν μπορεί να ελέγξει τι θα συμβεί το επόμενο λεπτό. Μια «Άγια νύχτα» στη σκοπιά στοιχειώνει το βλέμμα και παίζει με τους φόβους και τα πνεύματα −που περιφέρονται ζητώντας τη λύτρωση− οδηγώντας στον θάνατο αθώες ψυχές. Στο τέλος, «Η μέρα που έγινα δολοφόνος» κατορθώνει να δώσει μια διαφορετική χροιά στο σύνολο του ανατρεπτικού αυτού και αντιφατικού συνονθυλεύματος ιστοριών επιστρατεύοντας το καυστικό χιούμορ και τις αλληγορίες του σύγχρονου τρόπου ζωής.
![Λευτέρης Μπούρος «Ερασιτέχνες δολοφόνοι», εκδόσεις Πηγή Λευτέρης Μπούρος «Ερασιτέχνες δολοφόνοι», εκδόσεις Πηγή](/images/w250/3/jpg/sites/default/files/erasitexnesdolofonoicover250.jpg)
Οκτώ ιστορίες όπου η φρίκη, η αγάπη, ο έρωτας, ο τρόμος, ο φόβος, ο πόνος, η απώλεια, το δάκρυ, η πίστη, τα ήθη, τα στερεότυπα, οι θρύλοι, γίνονται ένα κουβάρι που, καθώς ο αναγνώστης το ξετυλίγει, αφήνει μια πικρή αλλά σαγηνευτική αίσθηση.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.