Ο Βασίλης Κατσικονούρης γράφει για «Καρό παιδιά, ριγέ πατεράδες»
Γράφουμε για να τακτοποιήσουμε μέσα μας σχέσεις κι ενοχές, προσμονές και ελπίδες, ματαιώσεις και μετάνοιες, επείγοντα κι ανομολόγητα
Ο Βασίλης Κατσικονούρης φτιάχνει μικρές ιστορίες, ανακαλεί μνήμες, μπερδεύει παρόν και παρελθόν, δίνει ένα βιβλίο συγκίνησης, νοσταλγίας, τρυφερότητας
Ξεσπώ σε ένα γέλιο τρανταχτό και αυθόρμητο. Πνιχτό όμως. Μαζεύομαι αμέσως. Είμαι στο μετρό, δεν μου αρέσει καθόλου να εκδηλώνομαι καθώς διαβάζω. Εξάλλου η επόμενη παράγραφος είναι πολύ συγκινητική, μου κόβει το γέλιο, με επαναφέρει την ίδια στιγμή.
Ο Βασίλης Κατσικονούρης στο «Καρό παιδιά, ριγέ πατεράδες» φτιάχνει μικρές ιστορίες, ανακαλεί μνήμες, μπερδεύει παρόν και παρελθόν, δίνει ένα βιβλίο συγκίνησης, νοσταλγίας, τρυφερότητας. Οι ήρωές του υπάρχουν απ’ το στρατό −ο τερατώδης Καρπόζηλος, ερωτοχτυπημένος γίνεται ακόμη πιο επικίνδυνος−, από την εφηβική μας καθημερινότητα, τα κορίτσια των πενήντα θυμόμαστε βέβαια την «Πάττυ» (κοριτσίστικο περιοδικό της εποχής − τα άλλα ήταν η «Μανίνα» και η «Κατερίνα») , από τις εμπειρίες και τις σκηνές της ζωής του. Καλοκαιρινές διακοπές της φοιτητικής ζωής, με απρόοπτες εξελίξεις, ένα τζουκ μποξ να τρώει λαίμαργα δίφραγκα για να πλημμυρίζει την ατμόσφαιρα με το «Ντιλάιλα», και η Ρόζα, η πρώτη γεύση του έρωτα, ή μάλλον η επιβεβαίωση της ύπαρξης του ανδρισμού.
Μα και σκηνές του τώρα, ο συζυγικός καβγάς που βγάζει τον αφηγητή νύχτα χωρίς παπούτσια στο δρόμο και με καταφύγιο το θέατρο, συντηρεί πικρία και χαμόγελο, θυμό και κατανόηση. Τα κείμενα του Κατσικονούρη, τόσο ζωντανά και αβίαστα, τόσο θεατρικά τελικά, είναι αληθινά στιγμιότυπα καθημερινότητας. Ένα view master, με αδιάκοπη ροή, μας δίνει συνεχείς εικόνες που γεννούν συναισθήματα.
Η ιστορία όμως, που πάνω της βασίζεται όλο το έργο του συγγραφέα, που περιγράφει τη γέννησή του, που εξαιτίας της υπάρχουν όλα τα άλλα, είναι η τελευταία και ομότιτλη του βιβλίου. Ο έφηβος που γράφει στο μακρινό κουζινάκι, ακατανόητος στο περιβάλλον της μικροαστικής γνωστής μας οικογένειας της δεκαετίας του ’80, επίμονος, σαρκαστικός, απολαυστικός. Αυτή ήταν η οικογένειά μας εκείνη την εποχή. Ο πατέρας με τον μεσημεριανό του ύπνο και τον απογευματινό καφέ, η μάνα με το περίφημο επάγγελμα «οικιακά» και τα παιδιά της φοιτητικής ζωής σε μια διαρκή προσπάθεια να ξεφύγουν από τα οικογενειακά «πρέπει» και να δρασκελίσουν στα ατομικά «θέλω».
Μάλλον έτσι είναι. Γράφουμε για να τακτοποιήσουμε μέσα μας σχέσεις κι ενοχές, προσμονές και ελπίδες, ματαιώσεις και μετάνοιες, επείγοντα κι ανομολόγητα. Για τους γονείς που φεύγουν, τους αγαπημένους που χάνονται για πάντα, ή όσους φεύγουν από τη ζωή μας κι αφήνουν την ανάγκη να τους απευθυνόμαστε. Τους παντοτινούς συνομιλητές μας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.