- CITY GUIDE
- PODCAST
-
27°
«Το αγόρι στο χιόνι» του Samuel Bjork θα ικανοποιήσει κάθε λάτρη του αστυνομικού βιβλίου
Νέο θρίλερ από τον βραβευμένο συγγραφέα των μπεστ σέλερ «Παγωμένος άγγελος» και «Η κουκουβάγια»
Ο καινούργιος σου Samuel Bjork. Χαϊδεύεις το ατμοσφαιρικό εξώφυλλο με το βλέμμα πριν τοποθετήσεις τον τόμο στην κορυφή της στοίβας με τα απαραίτητα αναγνώσματα. Όσοι έχουν διαβάσει τα μπεστ σέλερ «Παγωμένος άγγελος» και «Η κουκουβάγια», τα οποία κυκλοφόρησαν με μεγάλη επιτυχία από τις εκδόσεις Διόπτρα, γνωρίζουν ότι δύσκολα θα βρεθούν πιο καλογραμμένα αστυνομικά από τον χώρο του σκανδιναβικού νουάρ. Η πλοκή ρέει αβίαστα, η γραφή συνεπαίρνει, οι χαρακτήρες είναι ακαταμάχητοι και συναρπαστικοί. Έτσι και τώρα, στη νέα περιπέτεια με πρωταγωνιστές τους Χόλγκερ Μουνκ και Μία Κρούγκερ. Αυτό είναι ένα βιβλίο που ικανοποιεί και τους πιο απαιτητικούς αναγνώστες, φτιαγμένο από την ελίτ των συγγραφέων.
Στις σελίδες του «Το αγόρι στο χιόνι» θα συναντήσεις την απαιτητικότερη λογοτεχνία που έχει καταθέσει έως σήμερα ο Samuel Bjork. Η υπόθεση; Τον χειμώνα του 1999, ένας ηλικιωμένος άντρας επιστρέφει οδηγώντας στο σπίτι του. Ο δρόμος είναι σκοτεινός και παγωμένος και φαίνεται να είναι ο μόνος που κυκλοφορεί αυτή την ώρα. Ξαφνικά οι προβολείς του αυτοκινήτου θα φωτίσουν κάτι σε μικρή απόσταση μπροστά και θα φρενάρει μανιασμένα. Μερικά εκατοστά από το καπό, βρίσκεται ένα νεαρό αγόρι παγωμένο και σε κατάσταση σοκ. Φοράει κέρατα ελαφιού στο κεφάλι του. Fast forward στο 2013, όπου μια μπαλαρίνα είκοσι ενός χρόνων βρίσκεται άγρια δολοφονημένη, να επιπλέει σε μια ορεινή λίμνη. Στο κοντινό δάσος, οι αστυνομικοί ανακαλύπτουν μια κάμερα σε τρίποδο, στραμμένη προς το σκηνικό του εγκλήματος. Ο φακός της κάμερας έχει χαραγμένο τον αριθμό 4.
Ο προσφιλής μας από τους προηγούμενους τίτλους της σειράς ντετέκτιβ Χόλγκερ Μουνκ θα προσφερθεί να αναλάβει την υπόθεση. Αντίθετα η Μία Κρούγκερ, κορυφαία ερευνήτρια και συνεργάτιδά του, έχοντας μόλις τελειώσει με την απεξάρτηση έχει έναν και μοναδικό σκοπό: να φροντίσει τον εαυτό της. Ο δολοφόνος όμως φαίνεται να έχει άλλα σχέδια για εκείνη. Καθώς τα θύματα αυξάνονται, το σκηνικό κάθε εγκλήματος είναι λίγο διαφορετικό από το προηγούμενο. Παρουσιάζουν όμως απίστευτες ομοιότητες με παλιές υποθέσεις της Μία.
Τα όρια της λογικής της θα δοκιμαστούν περισσότερο, όταν θα δει ένα γνώριμο πρόσωπο στο λεωφορείο. Πρόκειται για την αδελφή της, Σίγκρι. Μόνο που αυτό είναι αδύνατον. Έχει το πιστοποιητικό θανάτου που το αποδεικνύει. Και η μάχη ανάμεσα στο αίνιγμα και την αλήθεια μαίνεται, και οι ερευνητές σκύβουν όλο και πιο βαθιά στις μυστηριώδεις πτυχές μιας υπόθεσης με πολλά διαφορετικά νήματα, που δοκιμάζει τα όρια και τις ικανότητές τους. Και οι αναγνώστες διαβάζουμε πυρετωδώς, ανήμποροι να αφήσουμε από τα χέρια ένα τόσο συναρπαστικό θρίλερ.
Τι παραπάνω να ζητήσει κανείς από ένα μυθιστόρημα που σε ταξιδεύει σαν ιπτάμενο χαλί στις επικράτειες του scandi noir; Δεν περιμέναμε ασφαλώς τίποτε λιγότερο από τον Samuel Bjork, τον Νορβηγό συγγραφέα που διαβάζεται σε 30 χώρες και καθιερώθηκε παγκόσμια μέσα από το καθηλωτικό, έντονα κοινωνικό και βαθιά ψυχολογικό ύφος του. Όπως το έχει διατυπώσει ο ίδιος στην ATHENS VOICE, «ένα µυστήριο whodunit δεν µου αρκεί, µια ιστορία πρέπει να έχει βαθύτερο περιεχόµενο για να είναι ενδιαφέρουσα». Όσο για τις μεθόδους χάρη στις οποίες το πετυχαίνει; «Προσπαθώ να γράφω όσο πιο οπτικά γίνεται, ώστε ο αναγνώστης να µπορεί να µεταφερθεί στο τοπίο των έργων µου. Ο στόχος είναι να γίνεσαι µέρος του, αντί να τον παρατηρείς από απόσταση, και πιστεύω ότι έχω κατορθώσει να µεταφέρω στο κοινό αυτό το εφέ».
Μεταφραστής του Σαίξπηρ, εικαστικός, τραγουδοποιός, θεατρικός συγγραφέας και ασφαλώς αναγνωρισμένος δημιουργός αστυνομικού, ο λογοτέχνης που κατοικεί στο Όσλο αποτελεί μια από τις πιο λαμπερές φωνές του σύγχρονου νουάρ. Μια γνωριμία με «Το αγόρι στο χιόνι» θα το αποδείξει.
Samuel Bjork, «Το αγόρι στο χιόνι», σελίδες 512, εκδόσεις Διόπτρα, μετάφραση Δέσποινα Παπαγρηγοράκη
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.