- CITY GUIDE
- PODCAST
-
26°
Κώστας Γαβράς: Έχουμε μια καταπληκτική χώρα, ο ελληνισμός δεν σ΄ εγκαταλείπει ποτέ
Η ελληνική παρουσίαση της «Αυτοβιογραφίας» του
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![gavras.jpg gavras.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/11/26/gavras.jpg)
Σε μεγάλα κέφια ήταν απόψε ο Κώστας Γαβράς στην ελληνική παρουσίαση της «Αυτοβιογραφίας» του (εκδ. Gutenebrg), στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος.«Έχουμε μια καταπληκτική χώρα, ο ελληνισμός της δε σ ‘εγκαταλείπει ποτέ» είπε βαθιά συγκινημένος ο πολιτογραφημένος Γάλλος διάσημος σκηνοθέτης, καταχειροκροτούμενους από το κοινό που τον αποθέωσε.
Υπότιτλος του βιβλίου του «Πήγαινε εκεί που είναι αδύνατο να πας». Πώς τα κατάφερε αλήθεια από νεαρός γιός κυνηγημένου Αριστερού με πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων να φτάσει στην Γαλλία 22 ετών και να διατρέξει τέτοια συναρπαστική διαδρομή χωρίς να ξεχάσει ποτέ από πού ήρθε και χωρίς να χάσει ποτέ τη σεμνότητα του ;
«Δεν πιστεύω ότι ο σκηνοθέτης είναι θεός. Εξάλλου δεν πολυπιστεύω στον Θεό. Απλά είχα την τύχη να έχω δίπλα μου σπουδαίους ηθοποιούς, να αναπτύξω στη Γαλλία εξαρχής σχέσεις με πασίγνωστους καλλιτέχνες, με πολιτικούς που μοιραζόμασταν απόψεις, να βρεθώ σε μια κοινωνία που μου επέτρεψε να κάνω όσα ήθελα σε αντίθεση με την Ελλάδα. Και φυσικά, η τέχνη δεν είναι θεόσταλτη απαιτεί πολύ δουλειά».
Στο πλευρό του στην παρουσίαση του βιβλίου ο Βασίλης Βασιλικός «φίλος κι αδελφός» όπως χαρακτήρισε την μακρόχρονη φιλία τους ο συγγραφέας του «Ζ» που στη συνέχεια έγινε η περίφημη ταινία του Κώστα Γαβρά. Μια πολιτική ταινία που λόγω θέματος - δολοφονία του βουλευτή της ΕΔΑ, Γρηγόρη Λαμπράκη-, κανείς δεν την ήθελε στην εποχή της όμως κέρδισε στα όσκαρ το 1970. Αντίθετα με την επίσης εξαιρετική ταινία τού Κώστα Γαβρά «Hanna K.» (1983) που υποτιμήθηκε λόγω της φιλοπαλαιστινιακής της στάσης. Ήταν αξιέπαινη η ανάγνωση του Βασίλη Βασιλικού ενός αποσπάσματος του βιβλίου όπου ο Κ. Γαβράς αναφέρεται σ΄ αυτή την παραγνωρισμένη ταινία.
Στην πρώτη σειρά της Ταινιοθήκης στην παρουσίαση της «Αυτοβιογραφίας» βρισκόταν η Μισέλ Ρέι- Γαβράς, σύντροφος του εδώ και πενήντα χρόνια, μητέρα των τριών παιδιών τους και παραγωγός των ταινιών του. Στην «Αυτοβιογραφία» του ο Κ. Γαβράς αναφέρεται και στις προσωπικές τους σχέσεις. Δίπλα της η Δανάη Στράτου, σύζυγος του Γιάνη Βαρουφάκη αφού η επόμενη ταινία του Κ. Γαβρά πραγματεύεται τα οικονομικό-πολιτικά γεγονότα του καλοκαιριού του 2015, βασισμένη στο βιβλίο του Γ. Βαρουφάκη. Αφορά την Ευρώπη και την τραγωδία που επέβαλε στην Ελλάδα όπως έχει πει ο Κ. Γαβράς.
Στην παρουσίαση του πολυσέλιδου τόμου το «παρών» έδωσαν οι Λ.Κονιόρδου, Θεανώ Φωτίου, Γιώργος Ρωμαίος, Παντελής Βούλγαρης, Φώτος Λαμπρινός, Γιώργος Βότσης, Γιώργος Νταλάρας και η σύζυγός του, Τάσος Μπουλμέτης κ. α.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Mια απεικονιστική περιπλάνηση στον χρόνο
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ένα μυθιστόρημα φτιαγμένο από εικόνες, φως, νερό, ειλικρίνεια, αγάπη — και καλοκαίρι
Μιλήσαμε με τον συγγραφέα για την πρώτη του συλλογή διηγημάτων
60 χρόνια από την κυκλοφορία ενός ιστορικού βιβλίου για τα ΜΜΕ
Μιλήσαμε μαζί της για το νέο της βιβλίο «In God we trust»
Για το βιβλιοφιλικό μυθιστόρημα του Χουάν Βιγιόρο που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Carnívora (μετάφραση Χριστίνα Φιλήμονος)
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.