- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![christiperri.jpg christiperri.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/christiperri.jpg)
![fluffy1.jpg fluffy1.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/10/11/fluffy1.jpg)
Οι ηλιόλουστες Κυριακές στην Αθήνα είναι για να ξυπνάμε αργά, να βλέπουμε τους γονείς μας και να αντιστεκόμαστε στα blues της Δευτέρας που έρχεται με βόλτες και εξερευνήσεις σε καινούρια μέρη. Κάπως έτσι βρέθηκα στον πεζόδρομο της Σαλαμίνος την προηγούμενη εβδομάδα, μπροστά σε μία λευκή πόρτα, να χτυπάω το κουδούνι και να βγάζω τα παπούτσια μου στην είσοδο σαν να πήγαινα για επίσκεψη.
Ο οικοδεσπότης μου δεν με περίμενε με καφέ και κέικ, δεν ήταν καν άνθρωπος, όμως αμέσως ένιωσα «σαν στο σπίτι μου», περπατώντας πάνω σε ένα χνουδωτό ατέλειωτο σύννεφο που είχε στρώσει και χαζεύοντας τα βιβλία στην ψαγμένη βιβλιοθήκη του.
![flafi.jpg flafi.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/flafi.jpg)
Στο ATOPOS CVC λοιπόν μένει ο Fluffy, ένα τεράστιο υβρίδιο τέρατος-αρκούδας-λούτρινου και μαζί με την δημιουργό-μαμά του Αντιγόνη Τσαγκαροπούλου έχουν δημιουργήσει μία πρωτότυπη και χουχουλιάρικη βιβλιοθήκη με ροζ τοίχους και βιβλία για μωρά-φεμινιστές.
![fluffy2.jpg fluffy2.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/fluffy2.jpg)
![fluffy4.jpg fluffy4.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/fluffy4.jpg)
Το πρώτο μου σχόλιο κάνοντας μία βόλτα στους χώρους της διαδραστικής έκθεσης ήταν «αισθάνομαι σαν να βρισκόμαστε μέσα στο μυαλό μου αυτήν την στιγμή» και αφού είδαμε την ουρά γοργόνας και τον πορτοκαλορόζ μονόκερο, η κολλητή μου συμπλήρωσε «σίγουρα βρισκόμαστε στο μυαλό σου, το μόνο που λείπει είναι μερικά cupcakes και ο Harry Styles».
![fluffy8.jpg fluffy8.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/fluffy8.jpg)
![fluffy7.jpg fluffy7.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/fluffy7_0.jpg)
Όσο άραζα σε μία παστέλ γωνία μαζί με ένα φωτογραφικό άλμπουμ για τα φετίχ στη μόδα, η δημιουργός του όλου εγχειρήματος Αντιγόνη με πλησίασε, θαύμασε την φούστα μου (που ΠΡΟΦΑΝΩΣ είχα διαλέξει επίτηδες για να ταιριάζει με τον χώρο) και ξάπλωσε δίπλα μου μαζί με το Feminist Baby, βιβλίο που αγόρασε από την Νέα Υόρκη μαζί με όλες τις υπόλοιπες «παιδικοqueer» εκδόσεις της βιβλιοθήκης.
Την συμπάθησα αμέσως, όχι μόνο εξαιτίας της φιλικής της προσωπικότητας και της δημιουργικής της ευφυΐας αλλά κυρίως γιατί μέσω του έργου της απενεχοποιεί αυτό το στάδιο μεταξύ παιδικότητας και ενηλικίωσης που περνάμε όλοι (κυρίως οι άνω των 25 αλλά πριν τα 30) και του δίνει ένα σπίτι, όλο βαμμένο σε millennial pink.
To Fluffy Library συνεχώς εξελίσσεται και αντλεί έμπνευση από παιδικές ιστορίες, μνήμες, φανταστικούς κόσμους, φεμινιστική κουλτούρα και queer διάθεση. Στεγάζει καλλιτέχνες, συγγραφείς και παραμυθάδες, γούνινα κοστούμια, ατέλειωτες φωτογραφίες (είναι ότι πιο instagrammable υπάρχει στην Αθήνα) και ταυτόχρονα είναι εργαστήριο παραγωγής μιας ιστορίας, η θα διαμορφωθεί κατά τη διάρκεια της χρονιάς, μέσα από συμμετοχικές διαδικασίες.
![textme_fluffylibrary_antigoni_tsagkaropoulou_photo_credits_panos_kokkinias-04-900x599.jpg textme_fluffylibrary_antigoni_tsagkaropoulou_photo_credits_panos_kokkinias-04-900x599.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/textme_fluffylibrary_antigoni_tsagkaropoulou_photo_credits_panos_kokkinias-04-900x599.jpg)
Την Παρασκευή 12 Οκτωβρίου, ο Fluffy έχει καλεσμένες δύο φίλες του για ένα πάρτι γεμάτο μουσική και girl power. Η μία φίλη του είναι η S O a N N E F a I R μια παραίσθηση εγκλωβισμένη μέσα σε ένα ροζ χρονο-πλέγμα και η άλλη είναι η Papithedog TV (Papi Skikoumpikios), ένας σκύλος καλλιτέχνης που ζει στην Αθήνα.
![fluffy3.jpg fluffy3.jpg](/images/w734/3/jpg/sites/default/files/fluffy3_0.jpg)
Σαλαμίνος 72, Αθήνα
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.