- CITY GUIDE
- PODCAST
-
37°
![69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg 69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/69344622_10156942672578218_6480720064680034304_n.jpg)
![Γιάννης Ζαραμπούκας, «Το αναπόφευκτο της μοναξιάς» εκδ. Πνοή Γιάννης Ζαραμπούκας, «Το αναπόφευκτο της μοναξιάς» εκδ. Πνοή](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2018/03/28/to-anapofeykto-tis-monaxias1.jpg)
Στην πρώτη του ποιητική συλλογή, ο Γιάννης Ζαραμπούκας συνδυάζει μοναδικά συναισθήματα και σκέψεις δημιουργώντας έντονες εικόνες, ικανές να σε αγγίξουν βαθιά. Με μια γραφή δωρική και καθαρή, καταφέρνει να δώσει πνοή στις λέξεις και να τις μετουσιώσει σε εκρηκτικά καρέ στιγμών που κρύβουν μια ασύλληπτη δύναμη μέσα τους. Άλλοτε με λυρισμό, άλλοτε με συγκίνηση, άλλοτε με μια πρωτόγνωρη ορμή που δεν δείχνει οίκτο, τα ποιήματά του φλερτάρουν με τη μοναξιά και πυροδοτούν τις αισθήσεις. Λέξεις που προκαλούν τριγμούς και κατορθώνουν να αφυπνίσουν αναμνήσεις, στιγμές πόνου και απώλειας που χαράχτηκαν στη μνήμη και δεν κατάφερε η λήθη να τις σβήσει.
![Γιάννης Ζαραμπούκας, «Το αναπόφευκτο της μοναξιάς» εκδ. Πνοή Γιάννης Ζαραμπούκας, «Το αναπόφευκτο της μοναξιάς» εκδ. Πνοή](/images/w250/3/jpg/sites/default/files/to-anapofeykto-tis-monaxias.jpg)
Η αγάπη αντιμέτωπη με το αναπόφευκτο της μοναξιάς σε μια αέναη μάχη που αναζητεί έναν απόλυτο νικητή, μα συχνά η ζωή οδηγεί σε ένα περίεργο συνταίριασμα· ένα συνταίριασμα που προκαλεί ένα ελαφρύ μειδίαμα στα χείλη. Ο φτερωτός θεός του Έρωτα σε μονομαχία με την προδοσία και την οδύνη. Η ευτυχία σε σφοδρή σύγκρουση με την απώλεια και το δάκρυ. Εικόνες και ήχοι που καταφέρνουν να διαρρήξουν το συναισθηματικό σου κουκούλι και να προκαλέσουν αναταράξεις, μικρές και μεγάλες. Και στον πυρήνα ο άνθρωπος και όσα αισθάνεται, βιώνει, νιώθει.
«Οι αναμνήσεις
αλλοτινών ευτυχισμένων εποχών
κουρέλι πλέκονται ζεστό, που το φορά.
Έστω και μισή τώρα πια,
έστω και προδομένη,
μ’ ένα κουρέλι τρύπιο για παρηγοριά,
περπατά».
Ο Γιάννης Ζαραμπούκας παλεύει με τραύματα ανοικτά, με προδομένες αγάπες, με ανεκπλήρωτα όνειρα, με επιθυμίες που έμειναν μετέωρες, με το σκοτάδι της απόρριψης και το σκληρό αντίο. Κάποιες φορές παίρνει μικρές ανάσες πριν συνεχίσει, ενώ άλλες στιγμές η συναισθηματική του φόρτιση δεν του επιτρέπει να κάνει παύσεις· κυλάει ορμητικά και τον παρασέρνει σε δαιδαλώδη μονοπάτια και σε ανεξερεύνητα κομμάτια τις ψυχής.
Κάθε ποίημα είναι ένα ταξίδι στους βάλτους της μοναξιάς. Μια περιπλάνηση σε στιγμές που πλήγωσαν την καρδιά, που φώλιασαν στο μυαλό και, τελικά, βρήκαν τη δύναμη να απαγκιστρωθούν από τη μνήμη και να μετουσιωθούν σε λέξεις. Σαν ιαχές σε προσκαλούν να κοιτάξεις κατάματα τις στάχτες που αφήνει πίσω της η σιωπή, να αναμετρηθείς με τους φόβους σου, να βυθιστείς στο πέλαγος των συναισθημάτων σου και να κερδίσεις. Να επιτύχεις την απενοχοποίηση της μοναξιάς και να μη φοβηθείς το αναπόφευκτο.
«Κι εσύ κρατώντας σφιχτά
ανάμεσα στα χέρια σου
πολύτιμα πετράδια
τα όνειρά μου,
έφευγες
δειλός κι αλαφροπάτητος».
Μια μεστή ποιητική συλλογή που αποκτά άλλη διάσταση μέσα σου κάθε φορά που τη διαβάζεις, σε γοητεύει ξανά και ξανά και σε μεταφέρει σε ανεξερεύνητους τόπους. Μια πρώτη συγγραφική απόπειρα που αιφνιδιάζει ευχάριστα και ένας δημιουργός που σίγουρα θα μας απασχολήσει στο εγγύς μέλλον.
«Το αναπόφευκτο της μοναξιάς» κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πνοή.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Διαβάζουμε δοκίμια, βιογραφίες, μαρτυρίες, επιστημονικά και βιβλία προσωπικής ανάπτυξης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.