- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
Στην πόλη του Καρνάβαλου
Το νέο βιβλίο του Βασίλη Λαδά «Μουσαφεράτ: Οι χίλιες και μια νύχτες ενός καταυλισμού προσφύγων» κυκλοφορεί από τις εκδ. Futura
![39258-88372.jpg 39258-88372.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2009/03/26/39258-88372.jpg)
Η Ελένη Μπακοπούλου διαβάζει το βιβλίο του Βασίλη Λαδά «Μουσαφεράτ: Οι χίλιες και μια νύχτες ενός καταυλισμού προσφύγων» (εκδ. Futura).
Στο όνομα του Αλλάχ, με λένε Σελάμπ και τον πατέρα μου Ντιλάνγκ. Είμαι από την επαρχία της Καμπούλ. Έχω σπουδάσει αγγλικά και υπολογιστές. Γράφω ποιήματα. …Πριν από μερικούς μήνες ο πατέρας μου πούλησε το μερίδιό μου από τα χωράφια για να φύγω. Τα λεφτά ήταν λίγα. Ο πατέρας μου δανείστηκε και πληρώσαμε αυτόν που θα φρόντιζε για να ’ρθω μέχρι την Ελλάδα. Το Ιράν το πέρασα με λεωφορείο. Τα σύνορα Ιράν-Τουρκίας τα πέρασα με τα πόδια από τα βουνά. Περπάτησα τριάντα ώρες. Έφτασα στην πόλη Βαν. Εκεί μπήκα σε καρότσα φορτηγού και ταξίδεψα σαράντα ώρες χωρίς καθόλου φαγητό. Έφτασα στην Ισταμπούλ, πήγα με άλλους στα παράλια της Τουρκίας και περάσαμε με φουσκωτό στη Μυτιλήνη. Έμεινα έξι ημέρες σε στρατόπεδο φιλοξενίας. Πήγα στην Αθήνα και με φορτηγό ήρθα εδώ, στον καταυλισμό».
Στον αιώνα των καινούργιων μεγάλων μεταναστεύσεων, αυτή είναι μία από τις αναρίθμητες ιστορίες προσφύγων που γυρνάνε τον πλανήτη σε αναζήτηση καταφυγίου και μιας ανθρώπινης ζωής. Ο Σελάμπ προσπαθεί να επιβιώσει, μαζί με εκατοντάδες (ίσως πια και χιλιάδες, σύμφωνα με κάποιες εκτιμήσεις) συμπατριώτες του, στον καταυλισμό των Αφγανών στην Πάτρα, στη δική μας γωνιά της γης.
Με τρόπο αποκαλυπτικό, σχολαστικά τεκμηριωμένο με δηλώσεις, αποσπάσματα από τον τοπικό Τύπο, μαρτυρίες, και την ίδια στιγμή ποιητικότατο περιγράφει ο Βασίλης Λαδάς στο βιβλίο του «Μουσαφεράτ» την ιστορία των ανθρώπων του – στην πλειοψηφία τους παιδιά από 12 ως 18 χρονών. Μιλάει επίσης για την άρνηση των τοπικών αρχών να βρουν μια ανθρώπινη λύση για τη διαβίωσή τους, για το «παιχνίδι» των παραγόντων, των εργολάβων και των ΜΜΕ της πόλης γύρω από το ζήτημα των προσφύγων, για τις άοκνες προσπάθειές τους να διαλύσουν τον καταυλισμό, μέσω πιέσεων και δημιουργίας κλίματος φόβου στην τοπική κοινωνία, από τη μια πλευρά, και για το χρονικό του αγώνα αποτροπής αυτών των σχεδίων, της αλληλεγγύης των πολιτών (μιας μειοψηφίας βεβαίως, αλλά πολύ αποφασισμένης) από την άλλη. Είχα μια κάποια γνώση της ιστορίας του καταυλισμού από αφηγήσεις φίλων και από τις επισκέψεις μου στη γενέθλια πόλη. Όμως το βιβλίο του Βασίλη Λαδά, του Πατρινού λογοτέχνη, με καθήλωσε με την καθαρότητα της ματιάς, την αρτιότητα της έρευνας και της τεκμηρίωσης, τη γλώσσα του, τη θαρραλέα δέσμευση. Με έκανε να ξανασκεφτώ σχετικά με ζητήματα όπως η ανθρώπινη κατάσταση, ο φόβος, ο νόμος, η ιστορία, η ποίηση, η αλληλεγγύη.
«Μουσαφεράτ: Οι χίλιες και μια νύχτες ενός καταυλισμού προσφύγων» Βασίλης Λαδάς, εκδ. Futura, σελ. 140
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.