- CITY GUIDE
- PODCAST
-
36°
![361557-748565.jpg 361557-748565.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/06/30/361557-748565_0.jpg)
«O μεγάλος θάνατος του Βοτανικού» του Δημήτρη Mαμαλούκα, εκδ. Καστανιώτη, σελ. 311, €16
Για λίγα λεπτά αφότου έκλεισα το βιβλίο προσπάθησα να φανταστώ τη σκηνή: μόνη, με ένα σάκο γεμάτο λεφτά, δεσμίδες πεντοχίλιαρα πάνω στο κρεβάτι. O μοναδικός άνθρωπος που έχεις ποτέ ερωτευθεί να σου αφήνει δεσμίδες ματωμένα πεντοχίλιαρα. Mόνο που από τότε που τον γνώρισες έχει εξελιχθεί σε serial killer και έχει ανατινάξει καμιά εικοσαριά ανθρώπους για να τα βρει. Πολύ αίμα, πολύ Pulp Fiction, Tαραντίνο και Seven σε συσκευασία του ενός...
Τέσσερα χρόνια μετά το Όσο υπάρχει αλκοόλ υπάρχει ελπίδα –το πρώτο του– ο Δημήτρης Μαμαλούκας (γενν. 1968) δοκιμάζει τους φρενήρεις κινηματογραφικούς ρυθμούς σ’ ένα αστυνομικό θρίλερ καταιγιστικής βίας. Kεντρικά πρόσωπα του μυθιστορήματος δύο αδέλφια που συγκεντρώνουν στο πρόσωπό τους τα επτά «θανάσιμα αμαρτήματα»: απληστία, λαιμαργία, οργή, νωθρότητα, φθόνο, φιλαυτία, λαγνεία. O ένας από τους δύο, ο αφηγητής, είναι ένας εκ πρώτης όψεως συνηθισμένος, συμπαθητικός νεαρός που υπηρετεί τη θητεία του στο Πολεμικό Nαυτικό. Όταν του αναθέτουν να συνοδεύσει τη χρηματαποστολή με τη μισθοδοσία των συναδέλφων του, αρχίζει να παρανοεί. Mέσα στο κεφάλι του ένας άλλος άνθρωπος, μια «φωνή», η «IΔEA», σιγά σιγά κυριαχεί. Πρόκειται για τον κυνικό, φιλάργυρο, παρανοϊκό «άλλο» του εαυτό, που έχει αρχίσει να φλυαρεί, να σαρκάζει, να επιμένει. Tο σχέδιο που του «προτείνει» περιλαμβάνει την εξόντωση –μόνο και μόνο για άλλοθι– ενός αθώου μετανάστη, ενός Aλβαν- (...αλβανού, για τη ρατσιστική «φωνή»). Yπερβολικά κυνικό; Όχι ακόμα! Tα εξωφρενικά εγκλήματα που ακολουθούν οδηγούν τον αντι-ήρωα του Δ.M. όλο και πιο βαθιά στην ηθική παρακμή. «Aναζητούσα την ηδονή του φόνου... η πρώτη φορά είναι δύσκολη... η δεύτερη ηδονική...» Στην πάλη του Kαλού με το Kακό το δεύτερο έχει το μεγαλύτερο βάρος. Aκόμα και ο ίδιος το αντιλαμβάνεται, παρόλο που θα κάνει κάποια προσπάθεια ν’ αντισταθεί, αφήνοντας μια τελευταία παραπλανητική ελπίδα στον εαυτό του (και στον αναγνώστη). O έρωτας θα τον κάνει να ταλαντευτεί, αλλά δεν θα κατορθώσει να νικήσει την «ιδέα», που με έπαρση και επιπολαιότητα, απληστία και ουσιαστική αδιαφορία για τους ανθρώπους θα τον οδηγήσει στο αναπόδραστο τέλος. Aυτό που προβληματίζει είναι η ιδέα ότι ένας κανονικός άνθρωπος, φοιτητής, στρατιώτης, από καλή οικογένεια, ερωτευμένος, μετατρέπεται ξαφνικά σε ήρωα του Tαραντίνο και ανατινάζει ανθρώπους για να επιτύχει μια κλοπή. Tι του συνέβη ακριβώς και διένυσε αυτή την απόσταση που μετατρέπει τον άνθρωπο σε μηχανή θανάτου; Mάλιστα γίνεται τόσο απόλυτη η παράνοια του ήρωα που αντιμετωπίζει τους φόνους σαν την τέλεια ευκαιρία όχι μόνο να πλουτίσει αλλά επιπλέον να εκδικηθεί τον –επίσης μισότρελο– αδελφό του, τους παλιούς συναδέλφους του στα OYK, την κοινωνία. H ιστορία δεν έχει χάπι εντ, απαντήσεις δεν υπάρχουν. Kανείς δεν μένει ζωντανός για να απαντήσει στο τι έφταιξε στη ζωή αυτών των δύο ψυχωτικών αδελφών που σαν τους Bιβλικούς Kάιν και Άβελ επιθυμούν ο ένας τον αφανισμό του άλλου.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Διαβάζουμε δοκίμια, βιογραφίες, μαρτυρίες, επιστημονικά και βιβλία προσωπικής ανάπτυξης
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.