«Πού είμαστε και πού πάμε;»
Παρουσίαση του νέου βιβλίου του Στάθη Καλύβα για την κρίση στην Ελλάδα και το πώς μπορεί να βγει κάτι καλό από αυτή
![62224-137655.jpg 62224-137655.jpg](/images/120x120/3/jpg/sites/default/files/contributor/62224-137655.jpg)
![339540-706226.jpg 339540-706226.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/02/06/339540-706226.jpg)
Μία ξεχωριστή παρουσίαση βιβλίου θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρεθούν στο Public στο Σύνταγμα την Τετάρτη 8 Φεβρουαρίου. Ο Στάθης Ν. Καλύβας θα παρουσιάσει το έργο του «Πού είμαστε και πού πάμε; - «Διατρέχοντας την κρίση (2009-2016) και ατενίζοντας το μέλλον» σε μία βραδιά στην οποία θα παρευρεθούν και θα μιλήσουν επιφανή ονόματα της πολιτικής και πολιτισμικής ζωής: Ο Θοδωρής Γεωργακόπουλος (διευθυντής περιεχομένου του οργανισμού έρευνας και ανάλυσης διαΝΕΟσις), η Νίκη Κεραμέως (βουλευτής επικρατείας της ΝΔ - τομεάρχης Παιδείας Έρευνας και Θρησκευμάτων), ο Δημήτρης Π. Σωτηρόπουλος (Αναπληρωτής Καθηγητής Πολιτικής Ιστορίας-αρχισυντάκτης του περιοδικού ΝΕΑ ΕΣΤΙΑ) αλλά και ο τραγουδοποιός Νίκος Πορτοκάλογλου.
Για όσους ενδιαφέρονται η παρουσίαση θα ξεκινήσει στις 9 το βράδυ στο Public Cafe Συντάγματος (Καραγεώργη Σερβίας 1, 5ος όροφος).
Όπως τονίζει χαρακτηριστικά ο Στάθης Καλύβας: «Τα τελευταία εφτά χρόνια κυριάρχησαν οι αυταπάτες και οι ψευδαισθήσεις αντί της αυτογνωσίας και της διόρθωσης των σφαλμάτων που κάναμε ως κοινωνία. Όσο όμως επιμένουμε να πορευόμαστε στους λάθος δρόμους, τόσο θα παραμένουμε παγιδευμένοι στο τέλμα, με το φάσμα της καταστροφής να επικρέμεται πάνω μας. Αντίθετα από πολλούς (τους περισσότερους;), θεωρώ πως η χώρα μπορεί να τα καταφέρει και να κάνει το μεγάλο άλμα καθώς διαθέτει πολλά πλεονεκτήματα, πολύ περισσότερα απ’ ό,τι πιστεύουμε. Αρκεί να τα αναγνωρίσουμε και να τα εκμεταλλευθούμε σωστά».
Το βιβλίο που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Μεταίχμιο», αναφέρεται στο γιατί ξέσπασε η κρίση, γιατί είχε τέτοιο βάθος και διάρκεια, πώς εξηγείται ο τρόπος με τον οποίο αντιδράσαμε αλλά και το πώς μπορεί τελικά να βγει κάτι καλό από όλη αυτή τη δυσάρεστη ιστορία.
Τα κείμενα που περιλαμβάνονται στο βιβλίο συνθέτουν ένα μωσαϊκό που ξεπερνά την άμεση επικαιρότητα, αναδεικνύοντας έτσι μια σειρά προβληματισμών για το παρόν και, ιδιαίτερα, το μέλλον της χώρας μας.
Σημειώνεται πως ο Στάθης Καλύβας είναι καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης στο Πανεπιστήμιο Yale (ΗΠΑ), όπου κατέχει την έδρα Arnold Wolfers, και μέλος της Αμερικανικής Ακαδημίας Τεχνών και Επιστημών. Το έργο του έχει τιμηθεί με πολλά βραβεία, όπως το βραβείο Woodrow Wilson της Αμερικανικής Εταιρίας Πολιτικής Επιστήμης για το καλύτερο βιβλίο πολιτικής επιστήμης στις ΗΠΑ και το βραβείο καλύτερου βιβλίου της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κοινωνιολογίας.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.