Οι «Γευστικές αναμνήσεις» του Δημήτρη Κ. Ψυχογιού
Οι γεύσεις ως πρόσχημα μιας πρωτότυπης αυτό(μυθο)βιογραφίας
![338102-703207.jpg 338102-703207.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/01/24/338102-703207.jpg)
Α. Με δυο λόγια. 14 κομμάτια που ισορροπούν μεταξύ αυτοβιογραφίας, μυθοπλασίας, χρονικού και ημερολογίου, από διαφορετικές εποχές στη ζωή ενός άντρα σε διάφορους τόπους της Ελλάδας ή του εξωτερικού, από τη δεκαετία του ’50 και μετά, δίχως γραμμική χρονολογική τοποθέτηση, αλλά με (ενίοτε απροκάλυπτα προσχηματική) αναφορά πάντοτε σε κάποιο φαγώσιμο ή πόσιμο.
Β. Τίτλος. «Γευστικές αναμνήσεις». Παραπλανητικός, εσκεμμένα υποθέτω, σαν αποτέλεσμα του ψυχογικού χιούμορ (δες σημείο Δ). Ελπίζω μονάχα τα βιβλιοπωλεία να μη βάλουν το βιβλίο σε ράφια μαγειρικής.
Γ. Λεπτομερέστερα. Τυρομανία στη Γαλλία - Ανταλλακτική οικονομία με νόμισμα τα αβγά στην παλιά φτωχική Ηλεία - Καββαλισμός στο φαγητάδικο «Φέντια» κοντά στο Πάντειο - Η αντί της βασιλόπιτας κουλούρα των Ψυχογιαίων κι όχι μόνο - «Σάντα Κλάους» και φοιτητικές φτώχειες στο «Ακροπόλ» της οδού Πατησίων - Βομβιστικές προετοιμασίες και σπαγγέτι στην Ιταλία επί ελληνικής χούντας - Καπνιστικά προβλήματα (με ολίγη από κονιάκ) στο Λονδίνο - Βλαχοποιμενικά εδέσματα της Ηπείρου κι ένα χαμένο κεχριμπαρένιο κομπολόι - Το ωραιότερα μοιρασμένο κρακεράκι του κόσμου στα παλιά πατρινά μπουρμπούλια (αν δεν ξέρετε τι είναι, διαβάστε το κομμάτι και/ή ψάξτε το γενικότερα) - «Στραγάλια και έρωτες τη Μεγάλη Παρασκευή» στον Αη-Δημήτρη των Λεχαινών - Τρελές ιστορίες με τσάι και (μη) σεξ στην Κίνα - Μελομακάρονα και υποερωτισμός σε ζαχαροπλαστείο της Κυψέλης - Τσιτσίραβλα Πηλίου που για να τα καταλάβετε καλά πρέπει να διαβάσετε το «Χιονίζει ήσυχα στις Αγριόλευκες» του ίδιου συγγραφέα - Πιτομανία και λίγδιασμα στην προσπάθεια του αφηγητή «να γίνει άντρας».
Δ. Χιούμορ. Όλες οι πλευρές του δοκιμασμένου ψυχογικού χιούμορ δίνουν εδώ το «παρών», με προεξάρχουσες τη λεπτή συγκαταβατική ειρωνεία του ώριμου γραφιά προς τον παλιό νεαρό εαυτό του, και σποραδικά τον αυτοσαρκασμό του.
Ε. Έκδοση. Άριστη δουλειά του «Επίκεντρου» (που έχει και γενικότερα βελτιώσει πολύ τα βιβλία του τελευταία), με όμορφο ασυνήθιστο μακρόστενο σχήμα και έξυπνο «στήσιμο», που ενσωματώνει επιτυχώς πολλά οπτικά στοιχεία, σχετιζόμενα με την εκάστοτε αφήγηση.
ΣΤ. Εγγύτητα. Δεν υποκρίνομαι το μέσο αναγνώστη, δεν παριστάνω τον αντικειμενικό παρουσιαστή βιβλίων: ξέρω τον Δημήτρη Ψυχογιό κάποιες δεκαετίες και, χωρίς να είμαστε «κολλητοί», είμαστε ωστόσο φίλοι.
Ζ. Πολυσχιδία. Ένα από τα συγκολλητικά στοιχεία της φιλίας αυτής είναι ο θαυμασμός μου για την πολυσχιδία του. Ο άνθρωπος είναι ή υπήρξε κατά καιρούς δημοσιογράφος, βομβιστής επί δικτατορίας, δημοσιολόγος, κοινωνικός ερευνητής, πανεπιστημιακός καθηγητής, πολιτικός, ελαιοκόμος, συγγραφέας λογοτεχνίας (και μάλιστα Επιστημονικής Φαντασίας), κρασάς, ψευδοημερολογιογράφος, μιντιολόγος, οιονεί μπακάλης, αθηναιογράφος, φυσικός, πολιτικός αρθρογράφος, και δεν ξέρω και γω τι άλλο ακόμα – πάντα με τις ανάλογες αποτυπώσεις στο χαρτί, γιατί πάντα ήταν homo syggraficus (μην το τσιτάρετε, ο όρος δεν υπάρχει).
Η. Διά ταύτα. Θα απολαύσετε και θα αγαπήσετε ένα πρωτότυπο και πολύ συμπαθητικό βιβλίο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Mια απεικονιστική περιπλάνηση στον χρόνο
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ένα μυθιστόρημα φτιαγμένο από εικόνες, φως, νερό, ειλικρίνεια, αγάπη — και καλοκαίρι
Μιλήσαμε με τον συγγραφέα για την πρώτη του συλλογή διηγημάτων
60 χρόνια από την κυκλοφορία ενός ιστορικού βιβλίου για τα ΜΜΕ
Μιλήσαμε μαζί της για το νέο της βιβλίο «In God we trust»
Για το βιβλιοφιλικό μυθιστόρημα του Χουάν Βιγιόρο που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Carnívora (μετάφραση Χριστίνα Φιλήμονος)
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.