Βιβλία - κλειδιάΙ
Η KEY BOOKS βγάζει βιβλία που δεν είναι μυθιστορήματα ούτε φαντασίας, αλλά διαβάζονται σαν μυθιστορήματα.
![Μανίνα Ζουμπουλάκη Μανίνα Ζουμπουλάκη](/images/120x120/3/jpg/files/2023-11-13/m-zoumpoulaki.jpg)
![337277-701484.jpg 337277-701484.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2017/01/20/337277-701484.jpg)
Κάποιος μου είχε χαρίσει το «Άγρια» (της Cheryl Stayed, που έγινε ταινία με την Reese Weatherspoon) – σαν ημερολόγιο είναι, αλλά γραμμένο πολύ καλύτερα, και με περισσότερη δράση… η αφηγήτρια διασχίζει όλη την Αμερική φορτωμένη το σάκο της και διάφορες αποτυχίες/δυστυχίες που προσπαθεί να ξεπεράσει περπατώντας στις ερημιές. Το καταφέρνει, και παρασύρει τον αναγνώστη μαζί της, είτε το’χει το περπάτημα σαν χόμπυ (ο αναγνώστης) είτε όχι.
Μετά άρχισα να διαβάζω βιβλία της KEY: όχι μυθιστορήματα, ίσως επειδή γράφω μυθιστορήματα και δεν ήθελα να πέσω πάνω σε fiction για μεγάλο διάστημα. «Ημερολόγια», αληθινές ιστορίες, βιογραφίες, θεωρητικά βιβλία καθόλου αφ υψηλού, κοινωνιολογικές αναλύσεις της διπλανής πόρτας, πληροφοριακά κείμενα και βιβλία-χόμπι, η KEY ξεφεύγει από τον κλασσικό Έλληνα εκδότη και κάνει τα δικά της. Η «Δύναμη των εσωστρεφών» (Susan Cain) σου εξηγεί πως άμα δεν είσαι φωναχτός τύπος και Λέων με ωροσκόπο Λέοντα, μπορεί τελικά να κερδίζεις αν όχι τις εντυπώσεις, τουλάχιστον πόντους… ή και το παιχνίδι ολόκληρο, δε βαριέσαι, αρκεί να μην το βάζεις αμέτι μουχαμέτι. ‘Η να το βάζεις (οι γνώμες διίστανται). «Η Τέχνη της ρουτίνας» (Currey Mason) εξηγεί πως δουλεύουν οι μεγάλο καλλιτέχνες, ζωγράφοι, συγγραφείς, συνθέτες κλπ – τι πρόγραμμα είχε ο Μπετόβεν, ο Ρόμπερτ Λούις Στήβενσον, ο Μαρκ Τουέν, ο Στήβεν Κινγκ, ο Μότσαρντ κι ένα σωρό άλλοι. (Είναι εντυπωσιακό ότι ΟΛΟΙ σχεδόν περπατούσαν τουλάχιστον μια ώρα την ημέρα, ακόμα και ο Προυστ, που δεν του το΄χες…) Ο Ζακ Εμπραχίμ γράφει πως διαχειρίστηκε την αλήθεια, ότι δηλαδή ο μπαμπάκας του ήτανε τρομοκράτης (στο «Γιός τρομοκράτη»).
Τα πιο ωραία της KEY είναι τα «Δείξε τη δουλειά σου!», «Κάνε την γ***δουλειά», το λεύκωμα δημιουργικότητας «Η ιστορία της ζωής μου» που είναι γεμάτο με ασκήσεις (σαν) γραψίματος – αυτά που βάζουμε όσοι διδάσκουμε δημιουργική γραφή, αλλά με άλλο τρόπο. Ο Βλάσης Μαρωνίτης (της εκδοτικής ομάδας, με τον Βασίλη Βαρδάκα) το βρήκε σε ένα μουσείο στην Ολλανδία, η Lavinia Bakker που το έφτιαξε ήθελε να το δώσει στη γιαγιά της να το συμπληρώσει για να την θυμούνται τα εγγόνια της. Λειτουργεί πολύ καλά έτσι, σαν σημειωματάριο για υποβοηθούμενη δημιουργικότητα.
Βγάζει και έλληνες δημοσιογραφο-συγγραφείς: ο Βασίλης Τσακίρογλου πχ με τον ‘Αυρτον Σέννα («Το πνεύμα της ταχύτητας»), κι ο Ηλίας Αναστασιάδης με την «Δευτέρα», ένα ‘ημερολόγιο εθισμού’, είναι διαφορετικοί, ξεκίνησαν σαν δημοσιογράφοι-καταγραφείς – που είναι ο καλύτερος δρόμος για το συγγραφιλίκι…
Έχουν χιούμορ τα βιβλία της Key Books, είναι ιδιαίτερα. Δεν λέω «αν έχετε βαρεθεί την λογοτεχνία», μακάρι να μην την βαρεθείτε ποτέ. Αλλά, αν θέλετε κάτι* έξυπνο, που να ξεφεύγει από την λογοτεχνία, παίζει να το βρείτε στον κατάλογό τους… και δεν θέλω να πω *«μοντέρνο», καν, γιατί αυτή κι αν είναι βαρυφορτωμένη λέξη…
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.