- CITY GUIDE
- PODCAST
-
31°
Από το «Τζιβαέρι» στην κυρία Μαίρη
Βρεθήκαμε στο φιλόξενο αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη, φίλοι παλιοί κι αγαπημένοι, δοκιμασμένοι μέσα στα χρόνια
![33646-76135.jpg 33646-76135.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2013/01/23/33646-76135.jpg)
Βρεθήκαμε στο φιλόξενο αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη, φίλοι παλιοί κι αγαπημένοι, δοκιμασμένοι μέσα στα χρόνια (μα, βρε Γιώργο μου, έλεγε ο Βασίλης Παπαβασιλείου, είναι δυνατόν να γνωριζόμαστε 35 χρόνια; Κι όμως είναι δυνατόν, Βασίλη μου, δόξα τω Θεώ δηλαδή) για την παρουσίαση του βιβλίου του Θανάση Νιάρχου «Τζιβαέρι - της ξενιτιάς» από τις εκδόσεις «Οδός Πανός» του Γιώργου Χρονά.
Τζιβαέρι σημαίνει θησαυρός, προέρχεται από την τούρκικη λέξη cevahir και χρησιμοποιείται συχνά χαϊδευτικά, «η ξενιτιά σε χαίρεται, τζιβαέρι μου». Το βιβλίο είναι μια συλλογή από άρθρα που δημοσιεύθηκαν στα «ΝΕΑ» και αναφέρονται στους μετανάστες, στα προβλήματά τους και στη συμπεριφορά μας απέναντί τους.
Είμαι καινούργιος φίλος του Θανάση Νιάρχου. Εννοώ προσωπικός φίλος, γιατί τη στήλη του στα «ΝΕΑ», τα κείμενα και τα ποιήματά του τα διαβάζω με ενδιαφέρον εδώ και 30 χρόνια. Ο Θανάσης γράφει ήσυχα, απλά, όπως αναπνέει, αλλά η ματιά του, άλλοτε τρυφερή και άλλοτε διεισδυτική, είναι αυτή που κάνει τη διαφορά. Εκεί που άλλοι δεν αντέχουν να παρακολουθήσουν μια σκηνή βίας ή πόνου ή επιθετικότητας, αυτός προσηλώνει το βλέμμα, μαγνητίζεται και αναλύει τη σκηνή με δημοσιογραφική σαφήνεια και λογοτεχνική ευαισθησία.
Είμαστε ακόμη αμήχανοι απέναντι στους μετανάστες γιατί η ελληνική κοινωνία δυσκολεύεται να τους κατανοήσει, να τους βοηθήσει, να τους προστατεύσει. Το βάρος αυτό πρέπει να το σηκώσουν οι «πνευματικοί άνθρωποι». Και εδώ ο Νιάρχος ξεκινάει να γράψει με την πανανθρώπινη αρχή ότι όλοι είμαστε αδέλφια και καθένας μας έχει ίσα δικαιώματα με τους άλλους. Έτσι, φτιάχνει τα άρθρα-μαρτυρίες του σαν μικρά διηγήματα για τους ταπεινούς και τους καταφρονεμένους.
Η συντονίστρια και φίλη μου Έλενα Τσαγκαράκη παρουσιάζει τους ομιλητές και ένας-ένας, ο Κωστής Χατζηδάκης, με ευαισθησία σπάνια για πολιτικό, ο Νίκος Σηφουνάκης, η πάντα εύστοχη Ρούλα Γεωργακοπούλου και ο αγαπημένος Μένης Κουμανταρέας μιλάνε για το βιβλίο. Η Εύα Χρόνη μάς εξήγησε πώς έβγαλε τις υπέροχες φωτογραφίες που συνοδεύουν τα κείμενα. Τέλος ο Βασίλης Παπαβασιλείου (τι φωνή!) διάβασε αποσπάσματα.
Μετά πήγαμε στην πλατεία της Κυψέλης, στην ταβέρνα της Κυρίας Μαίρης. Κι εκεί, πάνω από τις μπριτζόλες και τις σούπες, μιλήσαμε για τους ξενιτεμένους του έρωτα και για τους μετανάστες της αγάπης, τραγουδήσαμε στον Νιάρχο που γιόρταζε το «Πού ’σαι Θανάση» και ευχηθήκαμε το «Τζιβαέρι» να είναι καλοτάξιδο.
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.