Η Εθνική Βιβλιοθήκη στολίστηκε γιατί έχει επισκέψεις
Πάνω από 70 προσωπικότητες διαβάζουν ιστορίες και παραμύθια
![334567-694572.jpg 334567-694572.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/12/21/334567-694572.jpg)
Αυτές τις γιορτές ό,τι όνομα καλλιτέχνη, συγγραφέα ή δημοσιογράφου σκεφτείς θα το συναντήσεις στην Εθνική Βιβλιοθήκη. Οι νέες εγκαταστάσεις της Βιβλιοθήκης της Ελλάδος στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος έχουν καλέσει στην κυριολεξία «όλο τον κόσμο», ανθρώπους των γραμμάτων, των τεχνών και της μουσικής, που θα χαρίσουν τη φωνή τους στα βιβλία. Αναγνώσεις κλασικών παραμυθιών από καλλιτέχνες, συγγραφείς και δημοσιογράφους μπαίνουν στο πλούσιο πρόγραμμα των εορταστικών εκδηλώσεων της Εθνικής Βιβλιοθήκης.
Η Σώτη Τριανταφύλλου διαβάζει την «Εγγονή του Άη Βασίλη», ο Πέτρος Τατσόπουλος την «Πίκολα» από τις «Αγαπημένες χριστουγεννιάτικες ιστορίες», η Γωγώ Μπρέμπου, ο Κωνσταντίνος Τζούμας και ο Αλέξης Σταμάτης μαζί με την Εύα Σιμάτου το «Αστερόπαιδο», η Κατερίνα Πολέμη το «Πολικό εξπρές», ο Φοίβος Δεληβοριάς διαβάζει Τριβιζά τη «Φρικαντέλα, η μάγισσα που μισούσε τα κάλαντα», ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος και η Ελευθερία Αρβανιτάκη τη «Χριστουγεννιάτικη ιστορία» του Ντίκενς, η Λένα Διβάνη τα «Χριστούγεννα του Μαρουλάκη», η Κική Δημουλά το «Ταξίδι των μάγων» του T.S. Eliot, ο Χρήστος Χωμενίδης «Ελληνικά παραμύθια», ο Διονύσης Σαββόπουλος διαβάζει τη «Σταχομαζώχτρα» του Παπαδιαμάντη, η Μαρία Ναυπλιώτου το «Οι μήνες συναντήθηκαν», η Μόνικα το «Πώς γράφτηκε η Άγια Νύχτα» και η Στεφανία Γουλιώτη το «Ποντικάκι που ήθελε να αγγίζει ένα αστεράκι» του Τριβιζά. Αναλυτικά το πρόγραμμα εδώ.
Κι επειδή μια φορά κάθε χρόνο ο ουρανός ανοίγει αργά τη νύχτα κι όσες ευχές προλάβεις να ευχηθείς, εκείνη τη στιγμή πραγματοποιούνται, οι ευχές πρωταγωνιστούν στο στολισμό της Βιβλιοθήκης. Η Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος προσκάλεσε τα παιδιά όλων των Βιβλιοθηκών του Δικτύου Ελληνικών Βιβλιοθηκών να στείλουν τις ευχές τους για να τη συνοδεύουν στο καινούργιο της σπίτι το 2017. 100 Εργαστήρια Ευχών πραγματοποιήθηκαν σε όλη την Ελλάδα, όπου λέξεις από αποσπάσματα βιβλίων έγιναν έμπνευση για χιλιάδες παιδιά που έφτιαξαν πρωτότυπες ευχές για το νέο έτος.
Οι δημιουργίες τους κατέφθασαν ταχυδρομικώς στο Βαλλιάνειο κτίριο, οι φάκελοι ανοίχτηκαν και οι ευχές τοποθετήθηκαν στα ράφια, προτού γεμίσουν με βιβλία στη νέα χρονιά. Έτσι, με ιστορίες, παραμύθια και ευχές υποδέχεται το ΚΠΙΣΝ το νέο έτος και είμαστε όλοι καλεσμένοι.
Info: 22-25/12 & 29-1/01, Εθνική Βιβλιοθήκη ΚΠΙΣΝ, Λ. Ανδρέα Συγγρού 364, Καλλιθέα, 2168091001
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
![](/images/w400/3/jpg/files/2024-02-02/final-voice-choice4.jpg)
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Mια απεικονιστική περιπλάνηση στον χρόνο
Ένα διήγημα για τα 100 χρόνια από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι το 1924
Ένα μυθιστόρημα φαντασίας για παιδιά, κόντρα στις προκαταλήψεις
Ένα μυθιστόρημα φτιαγμένο από εικόνες, φως, νερό, ειλικρίνεια, αγάπη — και καλοκαίρι
Μιλήσαμε με τον συγγραφέα για την πρώτη του συλλογή διηγημάτων
60 χρόνια από την κυκλοφορία ενός ιστορικού βιβλίου για τα ΜΜΕ
Μιλήσαμε μαζί της για το νέο της βιβλίο «In God we trust»
Για το βιβλιοφιλικό μυθιστόρημα του Χουάν Βιγιόρο που κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Carnívora (μετάφραση Χριστίνα Φιλήμονος)
Διαβάστε το ποίημα από τη συλλογή «Κλαγγή των όπλων», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.