![333094-690617.jpg 333094-690617.jpg](/images/1074x600/3/jpg/sites/default/files/article/2016/12/07/333094-690617.jpg)
Παιδικό παραμύθι και γλυκά είναι πάντα ένας επιτυχημένος συνδυασμός. Αν αυτά τα πασπαλίσεις και με γιορτινό, χριστουγεννιάτικο χιόνι, γίνεται ακόμα καλύτερος. Ο δημοσιογράφος και συνεργάτης μας Δημήτρης Κ. Παπαδόπουλος έγραψε ένα παραμύθι που το εικονογράφησε με όμορφες, στρουμπουλές ζωγραφιές και χαρούμενα χρώματα ο Γιάννης Πουρνάρας, για τις εκδόσεις Πάπυρος.
Ο τίτλος του είναι «Απόδραση από το ζαχαροπλαστείο» και οι πρωταγωνιστές του είναι, εκτός από τον κύριο Χρήστο Σιροπιαστό, τον μερακλή, αγαθό, καλό ψυχοζαχαροπλάστη και ιδιοκτήτη του ζαχαροπλαστείου «Το Κάλλιστον», ένα έξυπνο, δραστήριο, επαναστατικό μελομακάρονο αλλεργικό στα καρύδια, με το όνομα Μπέλος Μακαρόνος, κι ακόμα η χοντρή, ψηλομύτα, κυνική Μελίκα Δίπλα, μία δίπλα ακανόνιστου σχήματος το όνειρο της οποίας είναι να τη φάνε στο Προεδρικό Μέγαρο («Εκεί… μάλιστα!», όπως λέει). Και τέλος το κουραμπιεδάκι, η Κούλα Μπιέ, φοβισμένη, με τσιριχτήφωνή, η οποία κάθε φορά που αγχώνεται, φταρνίζεται και γεμίζει ο τόπος ζάχαρη άχνη. Τα γλυκάκια αποφασίζουν να αποδράσουν, ζούνε μία περιπέτεια με έξυπνους διαλόγους και τελικά ζούνε την ωραιότερη χριστουγεννιάτικη ιστορία με χαρούμενο τέλος.
Τα πιτσιρίκια θα το λατρέψουν. Το βιβλίο φυσικά διαβάζεται με κατανάλωση γλυκών.
Δημήτρης Κ. Παπαδόπουλος, «Απόδραση από το ζαχαροπλαστείο», εικονογράφηση Γιάννης Πουρνάρας, εκδ. Πάπυρος
ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
Μάθε απο το παρελθόν σου, αγάπησε τον εαυτό σου, ζήσε τη ζωή που σου αξίζει
Γράφοντας για αυτά που έχουν σημασία, με τον πιο συναρπαστικό τρόπο
Μιλήσαμε με αφορμή το νέο της βιβλίο «Η φωνή στα χέρια της» που μόλις κυκλοφόρησε από τις εκδόσεις Ίκαρος
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Τι τη συγκινεί, τι τη θυμώνει, τι νοσταλγεί στην καθημερινή της ζωή και τι της λείπει από το παρελθόν; Μιλήσαμε μαζί της με αφορμή το πρώτο της βιβλίο με ποιήματα
Πώς η επιμονή, η αφοσίωση στη δημιουργική σου φωνή και μια σειρά από ευφάνταστα σωματικά τελετουργικά μπορούν να δώσουν φτερά στην καλλιτεχνική δημιουργία
Διαβάστε δύο ποιήματα από τη νέα συλλογή που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Πατάκη
Η ψυχαναλύτρια Galit Atlas φωτίζει τη σκοτεινή επικράτεια του ασυνείδητου, αυτή που μας στοιχειώνει εν αγνοία μας
Τα λημέρια των συγγραφέων - πεζογράφων, ποιητών, δοκιμιογράφων. Γιατί γράφουν εκεί που γράφουν; Τι φετίχ έχουν; Πώς εμπνέονται σ’ αυτόν τον χώρο;
Tι μας ενδιαφέρει η πεισιθάνατη αναζήτηση ενός μετανάστη Ιρανού που μέσα σε όλα τα άλλα είναι και ορφανός από μητέρα, ενώ ο πατέρας του δουλεύει σε εκτροφείο ορνίθων;
Μια συζήτηση για το βιβλίο της «Πρόσωπα του μύθου, του θρύλου, της μουσικής» και το πώς οι μύθοι και οι θρύλοι εικονογραφούν ένα είδος πρωτόγονης ψυχολογίας
«Η ζωή με το δικό σου φως» του Abdellah Taïa είναι μια γοητευτική καταβύθιση σ’ έναν κόσμο άγνωστο, σκληρό και ανθρώπινο, όπου οι κατηγοριοποιήσεις και οι κανόνες της Δύσης δεν χωρούν
Μια συζήτηση με τους συγγραφείς για τον ρόλο του επιχειρείν στη δημοκρατία
Ο υδράργυρος ανεβαίνει και τα συναισθήματα στις σελίδες κορυφώνονται
Τα βιβλία που θα προσθέσουμε στις καλοκαιρινές μας αναγνώσεις
Σπουδή εφηβικής αφύπνισης, παραμένει ένα από τα πιο αγαπημένα βιβλία του 20ού αιώνα
«Το τρίτο στεφάνι», οι περιπέτειες του λογοτέχνη με τον νόμο στην Αυστραλία και η οριστική επιστροφή του στην Ελλάδα καταγράφονται στο βιβλίο «Το Τέρας και ο Κολοσσός»
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Βιβλία για ένα μακρύ, καυτό και διαβαστερό καλοκαίρι!
Έχετε δει 20 από 200 άρθρα.